Wiele osób zastanawia się co jest najważniejsze w motywowaniu, kiedy zespół jest zdalny. Nie jest to łatwe, szczególnie jeśli nie mamy takiego doświadczenia wcześniej, by pracować zdalnie. Nagle okazało się, że jesteśmy rozproszeni, samotni przed swoimi monitorami i zupełnie nieświadomi jak utrzymać zaangażowanie ludzi, których zaangażowania potrzebujemy teraz jak nigdy wcześniej.

Można myśleć nad różnymi formami motywacji, czytać wielkie teorie i próbować je wdrażać w życie, ale niewiele zmieni się, jeśli pracownicy nie będą czuli pewnej jedności z firmą. Utożsamianie się traktuję bardzo poważnie i jako jedną z kluczowych rzeczy w organizacji. Bo może być ciężko, może być różnie, ale to jak w związku – im większa odległość psychiczna, tym niedługo większa odległość fizyczna – w sensie rozstania.

Jak utrzymać zaangażowanie mimo braku fizycznego kontaktu?

  1. Rozmawiaj ze swoim zespołem codziennie, przywitaj się z nimi z rana, pożegnaj na koniec dnia. Bądź, by wiedzieli, gdzie mają się zgłosić w razie problemu.
  2. Niech wiedzą, że patrzysz na ich pracę i jest ona dla Ciebie ważna. Co z oczu to z serca, ale niech wiedzą, że to co robią daje wartość, a nie jest po prostu tym, co zostało zlecone i zaraz zostanie zapomniane.
  3. Pamiętaj o każdym w ramach działań organizacji, by każdego zaprosić, poinformować o planowanych eventach, niech nikt się nie czuje pominięty.
  4. Fajnie, gdy ludzie korzystają ze szkoleń i jeszcze opłacają je sami… dla firmy fajnie, ale nie do końca. Firma na tym mimo wszystko traci. Jeśli muszę kupić sobie szkolenie w ramach rozwoju kompetencji zawodowych, to czemu mam to robić na chwałę obecnej firmy? Równie dobrze mogę znaleźć sobie firmę, która mi to opłaci i jeszcze podziękuje, że chcę się szkolić.
  5. Nie udawaj, że nie widzisz problemów i konfliktów. Pomagaj je rozwiązywać, ułatwiaj ludziom pracę. Bądź wystarczająco blisko, by widzieć, gdy coś się dzieje złego.
  6. Nie bój się zareagować, gdy pracownik zrobi coś nagannego. Motywowanie, to również, a może przede wszystkim stawianie granic, nadawanie formy i pilnowanie zasad.


W sumie… rób to, co dobry lider robi stacjonarnie, tylko… rób to zdalnie. Masz do tego narzędzia. Nic nie tłumaczy zaniedbań.