PMI Poland Chapter rozpoczął trzecią edycję, najprawdopodobniej najfajniejszego Programu Mentoringowego tej wiosny! Właściwie czemu w ogóle mentoring jest ważny, po co brać w nim udział, jakich rezultatów należy się spodziewać i co ma do tego PMI? Na te i wiele innych pytań odpowiadaliśmy się sobie od grudnia 2019 r. szukając recepty na sukces.
Idzie nowe!
Nie od dziś wiadomo, że lepsze jest wrogiem dobrego. Bo jeśli coś działa, to po co to zmieniać? I pewnie rozważań na temat istoty zmiany może być mnóstwo, ale to temat na inny artykuł. Jednak jak kochać to księcia, a jak kraść to miliony. Zmieniamy! Od niewinnego poszukiwania dwóch osób do wsparcia projektu do prężnie działającego zespołu i całego programu! I tak o to na dobrej kanwie poprzednich dwóch edycji powstała trzecia, niesamowita edycja Programu Mentoringowego, skierowana do aktywnych członków PMI PC oraz aktywnych wolontariuszy, rekomendowanych przez innych wolontariuszy do udziału w programie.
UX, CX, BX
Gdzie nie spojrzeć tam experience! Mentoring mentoringiem, ale jak uczestnik będzie doświadczał, jak się będzie komunikował, jak się nim zaopiekujemy, gdzie nas znajdzie, kogo znajdzie i z czym wyjdzie, a co więcej jak się z tym wszystkim poczuje? Kurtyna.
„Ludzie zapomną to co powiedziałeś, zapomną to co zrobiłeś, ale nigdy nie zapomną tego jak się dzięki tobie czuli”
Maya Angelou
Tydzień refleksji i wracamy z nową stroną, nowym brandem, planem komunikacji, badaniami, analizą, pomysłami, perspektywą. I tak z brand experience (BX) wchodzimy w better experience (BX BIS), bo przecież rozwijać (się) też chcemy.
Inspiracja
Nie samymi projektami człowiek żyje, a jednak gdzieś pomiędzy nimi jest ta cienka granica porażek, nauczek, niewykorzystanych okazji i przestrzeni. Przestrzeni pełnej braków, niedomówień, niewiedzy, niedoskonałości, pomieszanych z potrzebą rozwoju, szukania doświadczeń i odkrywania potencjału. I pojawia się ona. Inspiracja.
Win-Win
Już wiemy, że trójkąt talentów PMI określa obszary rozwoju dobrego PMa. Ale jak dołożymy do tego trójkąt rozwoju obszarów w mentoringu: merytoryczny, przywódczy i osobisty, robi nam się całkiem fajna mieszanka. I przechodzimy do sedna.
Mentoring
Sam w sobie jest esencją, zaś zgodnie z definicją „CoachWise™ Mentoring to sposób wspomagania osób i organizacji w osiąganiu celów biznesowych w oparciu o naturalny potencjał Uczestnika z wykorzystaniem wiedzy i doświadczenia Mentora. Mentoring zaś jest formalnym, świadomie wdrażanym procesem wspierania rozwoju pracowników, (…) podczas którego kilka stron buduje celową i partnerską relację”.
Relacja mentorska
Oparta na zaufaniu, zaangażowaniu, dobrowolności i partnerstwie równy – równy. Tylko, żeby dobrze ją zacząć, jak do wszystkiego potrzeba się przygotować. Merytoryczne i szkoleniowe wsparcie zapewnił już po raz trzeci COACHWISE SA – partner Programu, zapewniając uczestnikom cztery unikatowe szkolenia.
Mentorzy
Istotą całego przedsięwzięcia są Oni. Co wyróżnia tę edycję programu od innych programów, to nieszablonowy dobór Mentorów i wyjście poza społeczność PMI. Kluczowym, z punktu widzenia potencjalnego Mentee, jest takie przedstawienie kompetencji, ekspertyz i profili Mentorów, żeby zapewnić rozwój nie tylko w profilu zarządzania projektami. Dlatego w tej edycji możemy spotkać osoby z różnym poziomem doświadczenia, na różnych stanowiskach, specjalistów w różnych obszarach od budowania marek i strategii, myślenia wizualnego po specjalizację w user experience, customer experience, IT czy wreszcie specjalistów w zakresie HR, umiejętności miękkich, profesjonalnych coachów, mentorów czy trenerów. Mamy właściwie Mentorów ze wszystkich kontynentów, co sprawia, że diversity jest bardzo mocne! Całość wspiera proces doboru par mentorskich i sprawia, że każdy z naszych Mentees znajdzie dokładnie tego, kogo szuka.
Benefity
Co sprawia, że Program Mentoringowy PMI Polska cieszy się taką popularnością? Poza zacnym gronem Mentorów, najważniejsza jest wartość, jaką dostarcza sam proces mentoringowy. Wartość naszym zdaniem unikatową na rynku i niedostępną dla każdego od ręki! Członkowie PMI mają tę niewątpliwą okazję korzystać z programu projektowanego specjalnie z myślą o nich. Pamiętając również o tym, że w DNA PMI jako organizacji wpisany jest wolontariat, nie zapomnieliśmy również o osobach, które na co dzień budują naszą społeczność.
Bądź na propsie!
Pomijając ekonomię wdzięczności i ekonomię projektów, kluczowe dzisiaj jest dzielenie się wiedzą i budowanie swojego wizerunku. Zatem wypracowaliśmy dekalog mentoringu, którym zachęcamy do udziału w Programie Mentoringowym PMI Poland Chapter:
- Stań się prawdziwym liderem – pokaż, że praca z ludźmi to dla Ciebie przyjemność
- Dziel się swoim doświadczeniem – przynieś wartość sobie, swojej firmie i Twojej profesji
- Osiągaj kolejne cele w swojej karierze
- Buduj kompetencje przyszłości – dbaj o wizerunek lidera przyszłości
- Zmień perspektywę – nowe spojrzenie to nowe pomysły
- Miej wpływ na rzeczywistość – trzymaj rękę na pulsie
- Zmień czyjś świat – Twoje doświadczenie może się komuś przydać
- Ćwicz inteligencję emocjonalną – tylko trening czyni mistrza
- Pozwól innym uczyć się na Twoich błędach
- Poczuj się dobrze sam ze sobą – dobro wraca!
Mentees
Osoby, z myślą o których powstał nasz program, to kierownicy projektów, członkowie PMI PC, wolontariusze. Najważniejszym dla nas celem jest spełnienie oczekiwań uczestników programu, od zgłoszenia się do programu, przez przebieg doboru par mentorskich, szkolenia i kontakt w trakcie trwania programu, aż wreszcie do realizacji założonych celów.
Partner Merytoryczny
Firma CoachWise SA wspiera nasz Program od pierwszej edycji. Założyciel firmy Paweł Sopkowski oraz trenerzy, profesjonalni coachowie i mentorzy Irek Zyzański i Jagoda Inglik zapewniają oprawę merytoryczną dla Mentorów i Mentees, przygotowując odpowiednie szkolenia w trakcie trwania programu, co sprawia, że jesteśmy świetnie przygotowani do rozpoczęcia procesu mentoringowego.
Live, VUCA i COVID-19
Zapoczątkowaliśmy nową świecką tradycję i przenieśliśmy się do „Internetów”. Sytuacja globalnej pandemii może i zostawiła negatywne piętno na programach rozwojowych, niemniej dla nas stworzyła okazję, którą z całą pewnością wykorzystaliśmy! Mimo niesprzyjających warunków, szczęście się do nas uśmiechnęło i całość relacji programu przenieśliśmy do realizacji zdalnej, rozpoczynając live’m na Facebooku set spotkań online poświęconych mentoringowi. Zapraszamy na profil PMI Poland Chapter!
Nowa strona, nowy Program
Wraz ze światową zmianą brandu PMI postanowiliśmy odświeżyć wizerunek Programu, korzystając z dobrodziejstw jakie przyniósł nam rebranding PMI. Stronę w nowej odsłonie możecie zobaczyć na www.mentoring.pmi.org.pl Nowy image pomógł wprowadzić nowe zasady, nowy regulamin i wyjść z programem szeroko, zdobywając niemal dwukrotnie więcej Mentorów i Mentees.
Poprzednie edycje programu
Warto również wspomnieć, że pierwsza edycja programu miała swoją premierę w 2018 r., gdzie pod okiem Agnieszki Krogulec i Olgi Kacprzak zrodziła się tradycja Programu Mentoringowego w PMI Polska. Wypracowane rozwiązania funkcjonują do dzisiaj i pomogły rozwinąć skrzydła w 3. Edycji programu.
Team Programu
Core Programu Mentoringowego tworzą przede wszystkim ludzie, którzy to co robią, robią z pasją i oddaniem. To dzięki nim dzieją się te wszystkie rzeczy. Za sukces 3. Edycji Programu Mentoringowego odpowiadają [kolejność alfabetyczna] Mateusz Juźwik, Agata Karpińska, Aneta Kisielewska-Borgul, Anna Krasowska, Beata Piętka, Ewa Serwa, Michał Serwa, Tomasz Świniarski, Aneta Wereszczak, Damian Wojewoda.
Mentorzy 3. Edycji
Grzegorz Bandurowski
Paweł Bochnowski
Joanna Bociąg
Mirosław Dąbrowski
Waldemar Dziwniel
Wojciech Gajewski
Agnieszka Maria Gasperini
Waldemar Groch
Spencer Horn
Aleksandra Jagiełło-Bono
Agata Kabat
Marcin Kosidłowski
Maciej Koszykowski
Agnieszka Krogulec
Adam Lasoń
Witold Leder
Przemyslaw Lelewski
Jakub Lesiński
Maciej Łączny
Paweł Łopatka
Marta Łukawska-Daruk Marek Łubiarz
Marcin Ołtuszyk
Łukasz Paluszkiewicz
Yuriy Pavlishak
Monika Piątkiewicz
Katarzyna Pietrzyk
Americo Pinto
Robert Pławiak
Sławomir Połukord
Michał Rączka
Piotr Sałata
Anna Sarnacka-Smith
Ewa Serwa
Michał Serwa
Raji Sivaraman
Michał Słaby
Piotr Słowikowski
Elise Stevens
Marcin Szatkowski
Gabriel Sznajder
Piotr Szczerbiak
Paweł Tkaczyk
Klaudia Tolman
Paweł Wachułka
Maria Zawadzka-Samoszuk
Bogusław Zegzuła
Piotr Żukowski
[PL] Właścicielka Magenta Business Consulting. Zawodowo Agile Coach, Scrum Master, Project Portfolio Manager. Wspiera transformacje zwinne i organizacyjne. Autorka tekstów, mentorka, prelegentka, trenerka, wykłada na podyplomowych studiach „Advanced Project Management” wrocławskiego Uniwersytetu Ekonomicznego. Certyfikowana Project Manager, Executing UX-PM, PPO, PSM, KMP II, moderatorka Design Thinking.
[ENG] The owner of Magenta Business Consulting. Professionally Agile Coach, Scrum Master, Project Portfolio Manager. Supports agile and organizational transformations. Author of articles, mentor, speaker, trainer, lecturer at the post-graduate studies “Advanced Project Management” at the Wrocław University of Economics. Certified Project Manager, Executing UX-PM, PPO, PSM, KMP II, Design Thinking moderator.