Podkarpacie – region położony w południowo-wschodniej Polsce, dzielący granice z Ukrainą i Słowacją. Kraina różnorodności, europejska oaza dzikiej przyrody, a jednocześnie Dolina Lotnicza i lider branży IT. Pod względem udziału przedsiębiorstw innowacyjnych w ogólnej liczbie przedsiębiorstw Podkarpacie zajmuje jedno z najwyższych miejsc w kraju. Nie dziwi więc potrzeba rozwoju kadry menedżerskiej i czerpania z najlepszych praktyk wypracowanych przez ekspertów w dziedzinie zarządzania projektami.


Wysokie miejsca Podkarpacie zawdzięcza w znacznym stopniu dużej liczbie jednostek naukowych i badawczo-rozwojowych oraz dużej aktywności w obszarze współpracy i wsparcia biznesu. Odpowiedni rozwój gospodarczy uzależniony jest jednak mocno od dostępu do wykwalifikowanej kadry pracowniczej, która to w ostatnim czasie musiała się mierzyć z ogromną próbą sił i umiejętności.

Wkrótce miną dwa lata, odkąd przyszło się nam zmierzyć z całkiem nowymi wyzwaniami. Wraz z nadejściem pandemii, świat wszedł w okres zupełnie innej niepewności, z którą liderzy musieli sobie radzić, a jednocześnie utrzymując wyniki finansowe i budując zaangażowanie swoich zespołów. Pandemia wymusiła na wszystkich branżach zmiany w sposobie myślenia, życia, pracy i komunikacji, zmiany sposobu zarządzania zespołami i poszczególnymi projektami. 

Fot. Z archiwum Oddziału

Działo się to wszystko w warunkach innych, niż te, które znaliśmy do tej pory. Jak się zaadaptować, przetrwać i budować wartości jeszcze doskonalsze, niż przed kryzysem? Podejmowaliśmy te dyskusje w ramach spotkań organizowanych przez Oddział PMI PC Podkarpacie, który – jako najmłodszy oddział w Polsce – w czasach „sprzed pandemii” miał okazję działać jedynie kilka miesięcy.

Podczas naszych pierwszych (jeszcze stacjonarnych) wydarzeń gościliśmy wiele ciekawych osób zaangażowanych w lokalne i ogólnopolskie inicjatywy, skupiliśmy na tych spotkaniach społeczność ponad 300 profesjonalistów i osób zainteresowanych tematyką zarządzania projektami. Gdy już nie było możliwości spotkać się osobiście, organizowaliśmy webinary, w ramach których również podejmowaliśmy ciekawe dyskusje, aktualne w tym trudnym dla wszystkich okresie. 

Jednak w czasie, gdy przez całe dnie jesteśmy niemal przypięci do sieci, wszystkie spotkania odbywają się zdalnie, zauważyliśmy ogromną potrzebę spotkania się „na żywo”. Odpowiedzieliśmy na tę potrzebę organizując w styczniu, wspólnie z Karoliną Jarocką, pierwsze w Rzeszowie Śniadanie Project Managerów, na którym swojej premiery doczekał się Manifest Project Managera. Spotkanie było obfite w ciekawe dyskusje, starliśmy kilka (czasem skrajnie) różnych punktów widzenia. Było też widać ogromną radość naszych gości z możliwości osobistego spotkania, które nie jest dzisiaj czymś oczywistym, a także okazji zjedzenia pysznego śniadania połączonego z networkingiem. Dostaliśmy od naszych gości niesamowicie dużo pozytywnych opinii i pomysłów na kolejne spotkania. Tym samym widać, jak wielkim zainteresowaniem cieszy się tematyka zarządzania projektami na Podkarpaciu, co nas jeszcze bardziej motywuje do dalszego działania.

Na marzec zaplanowaliśmy spotkanie w ramach programu Women in Project Management. Do współpracy zaprosiliśmy Kate Hobler, a na temat przewodni wybraliśmy retrospektywę. 

Zaczęliśmy również współpracę z kilkoma lokalnymi ośrodkami naukowymi, w planach mamy wiele ciekawych projektów, dających wartość wszystkim zainteresowanym. Mamy ogromną nadzieję na zbudowanie społeczności pasjonatów sztuki Project Managementu na Podkarpaciu, którą cechować będą podobne wartości i zbliżone cele. Stawiamy sobie za cel promocję profesjonalizmu w zarządzaniu projektami w biznesie, organizacjach i ośrodkach akademickich oraz ukazanie aktualnych trendów w zarządzaniu w realiach regionalnej gospodarki i biznesu. 

Podkarpacki oddział PMI PC w liczbach:

3
spotkania offline
3
webinary
+350
uczestników w wydarzeniach na żywo i drugie tyle w webinarach
+10
zaproszonych gości na minione wydarzenia

Znajdź nas:


Image

Image