W styczniu ruszyła IV edycja największego jak do tej pory Programu Mentoringowego PMI PC. Po kilku miesiącach wytężonej pracy zespołu projektowego rozpoczęły się sesje mentoringowe. W trakcie przygotowań pojawiało się wiele pytań o to, czym jest mentoring, czy jest on dla każdego i co wyróżnia mentoring z PMI PC.

Być może ten artykuł nie wyjaśni wszystkich wątpliwości, które nurtują chętnych do udziału w programie. Niech jednak choć trochę przybliży ich do odpowiedzi na pierwsze nasuwające się pytanie: czy warto?

Czym jest mentoring?

Moglibyśmy przytoczyć tu pewnie co najmniej kilkadziesiąt różnych definicji, ale zaproponujemy w zamian małą wizualizację. Wyobraźcie sobie, że właśnie otrzymujecie możliwość skorzystania z jednej z najbardziej efektywnych metod nauki, która dzięki partnerskiej relacji Mentor – Mentee pomoże odkryć lub rozwinąć Wasz potencjał. Skorzystalibyście?

Mentoring bowiem, to uczenie, inspirowanie i zarządzanie procesem edukacji drugiej osoby, które wpływa na wzrost jej kompetencji i praktycznych umiejętności w sposób, który umożliwia weryfikację czynionych postępów.

A to z kolei dla tych, którzy preferują mieć proces bardziej rozpisany: jak każde tego typu działanie, proces mentoringowy rozpoczyna się od analizy sytuacji, a następnie ustalenia, co wymaga zmiany i z jakiego powodu. Kolejnym krokiem jest określenie, jaki ma być rezultat i po czym rozpoznamy, że jest on zgodny z naszymi oczekiwaniami. Następnie ważne jest zaplanowanie działań, które poprowadzą Mentee do wyznaczonego celu. Ostatni krok to obserwowanie i korygowanie sposobów, metod oraz osiąganych cząstkowych rezultatów, które Mentee wykorzystuje w drodze do postawionego na początku celu. W tym wszystkim warto pamiętać o kilku złotych zasadach, które mogą służyć jako wskazówka, czym w istocie jest mentoring i jakie są jego filary: obustronność relacji, wzajemny szacunek, informacja zwrotna, wyznaczanie celów oraz sesje wsparte narzędziami i technikami.

Czy mentoring jest dla mnie?

To pytanie padało wielokrotnie w rozmowach z osobami, które pisały do nas, kiedy ruszaliśmy z IV edycją Programu.

Po wielu inspirujących rozmowach z Mentorami zaryzykuję stwierdzenie, że mentoring jest dla każdego, zarówno dla osób z bogatym doświadczeniem zawodowym, jak i dla tych na początku swojej drogi. Równie ważne jest to, że mentoring jest relacją obustronną, opartą na wzajemnym zaufaniu, otwartości i gotowości wyruszenia w drogę z Mentorem, do czerpania inspiracji i bycia ich źródłem. To proces, w którym wzrasta zarówno Mentee jak i Mentor.

Warto odpowiedzieć na jeszcze jedno ważne pytanie: co mi to daje? Osoby, które wzięły udział w poprzednich edycjach mówią, że jest to wspaniała okazja na skonfrontowanie swoich pomysłów, dylematów i wątpliwości w pracy, projektach i relacjach zawodowych z tymi, którzy przetarli już te ścieżki, którzy podążali niejednokrotnie tą samą lub bardzo podobną drogą. Jest to również okazja do odkrycia własnego potencjału, weryfikacji różnych rozwiązań bez presji czasu i stresu. Relacje budowane w trakcie trwania procesu mentoringowego są niezwykle cenne i trwają często nawet po zakończeniu Programu. Słowo, jakie pojawia się najczęściej w feedbacku, jaki otrzymujemy od uczestników, to inspiracja i to od niej zaczyna się dalsza droga.

Jest jednak łyżka dziegciu w tej beczce miodu… Jeśli ktoś myśli, że mentoring to cudowny środek na brak motywacji, brak gotowości na zmiany czy niechęć do ciężkiej pracy, to poczuje się rozczarowany. Mentoring to nie miejsce na jednostronną relację czy postawę roszczeniową wobec Mentora. Mentee bowiem odpowiedzialny jest za szereg aktywności w procesie, jak choćby przygotowanie do spotkań, określenie celów czy dbałość o rezultaty. W relacji tej otrzymasz tyle, ile sam jesteś gotów z siebie dać.

Czy zatem mentoring jest dla Ciebie? Z pewnością tak. Ważne jest natomiast pytanie, czy Ty jesteś gotów wyruszyć w tę podróż?

Wartość mentoringu z PMI PC

Każda kolejna edycja Programu Mentoringowego pokazuje, że to co robimy jest ważne i potrzebne. Obecna, IV już edycja, skierowana jest do członków PMI PC, a liczba chętnych, która zgłosiła się do Programu w tym roku jest imponująca i niemal dwukrotnie wyższa w porównaniu do poprzednich edycji. To pokazuje też niewątpliwy sukces Programu.

Jak zawsze wsłuchujemy się w głos naszych Mentorów i Mentees oraz ich sugestie. Podążając za tym głosem, w tej edycji kładziemy większy nacisk na różnorodność obszarów i branż, w których Mentees chcieliby się rozwijać i zdobywać doświadczenie. Na naszej stronie www.mentoring.pmi.org.pl prezentujemy sylwetki Mentorów, ich doświadczenie i kompetencje, którymi chcą się dzielić z Mentees. Znajdziecie tam liderów, managerów, coachów. Być może któryś z nich będzie Waszym Mentorem w przyszłym roku, a może po prostu zainspiruje do zastanowienia się nad Twoją ścieżką rozwoju.

Mówca motywacyjny Jim Rohn powiedział kiedyś: „Only by giving are you able to receive more than you already have”. Z pewnością ten, jak i wiele innych powodów sprawiło, że nasze grono Mentorów liczy w tegorocznej edycji ponad 60 osób. Osób z pasją, doświadczeniem, chęcią dzielenia się wiedzą. Część z nich towarzyszy nam już kolejny rok, co pokazuje, jak wartościowe jest to, co robimy. Jesteśmy dumni i ogromnie wdzięczni, że współtworzą z nami nasz program.

Również w tej edycji po raz kolejny możemy liczyć na naszego partnera merytorycznego – firmę CoachWise, która wspiera Program Mentoringowy, dzieląc się z nami swoją wiedzą i doświadczeniem. W ramach tej współpracy uczestnicy programu, zarówno Mentorzy jak i Mentees, mieli możliwość wzięcia udziału w spotkaniach wprowadzających w proces mentoringowy. Jest to o tyle ważne, że rozpoczęcie procesu często bywa kluczowe, podobnie jak definiowanie celów. Okno Johari, poziomy celów w mentoringu czy zasoby PIES to tylko niektóre z zagadnień, które mieliśmy okazję poznać.

Last but not least – Program Mentoringowy PMI PC to również zespół wspaniałych ludzi z pasją, niesamowitą energią i ogromnym zaangażowaniem. Do zespołu dołączyły osoby, które w zeszłym roku brały udział w programie jako Mentees. Dzięki doświadczeniu zdobytemu w tej roli zadbały o każdy szczegół czyniąc program wyjątkowym. 13-osobowa zgrana ekipa, która zza kulis niczym reżyser dbała, by każdy element był dopięty na ostatni guzik, a uczestnicy maksymalnie zadowoleni i „zaopiekowani” stoi za każdym małym i dużym sukcesem w naszej wspólnej drodze w Programie. Z takim zespołem niemożliwe nie istnieje.

„Nigdy nie ma dość czasu, by zrobić wszystko, ale zawsze jest dość czasu, aby zrobić to, co najważniejsze.”

Brian Tracy

Obyście znaleźli w życiu czas na to, co najważniejsze!