Za nami V Edycja Programu Mentoringowego PMI PC. Niniejszy artykuł to garść subiektywnych obserwacji PM-a, ale i mentorki we wcześniejszych edycjach. Powinno być ciekawe zwłaszcza dla tych, którzy rozważają, czy warto. Odpowiem krótko: warto! A jeśli jesteście ciekawi, dlaczego – to zapraszam.


Korzyści z udziału w programie dla Mentees

O benefitach dla mentees, które niesie ze sobą praca z mentorem, napisano wiele. Poza oczywistymi celami, takimi jak rozwój pod okiem doświadczonego eksperta danej dziedziny, warto wspomnieć o innych aspektach, o których się nie mówi zbyt często. A są równie istotne.

Nauka elastyczności

W naszym programie to mentee wskazuje, z kim chciałby pracować. Podstawowym źródłem wiedzy o mentorach są ich biogramy na stronie projektu i częstokroć jedynym. Dlatego początek relacji to pierwsza weryfikacja wyobrażeń, zarówno pod względem merytorycznym jak i „chemii” po obu stronach. I bywa, że tej chemii nie czujecie; warto wtedy dobrze się zastanowić nad kontynuacją. Nie będzie łatwo i z dużym prawdopodobieństwem skuteczność też będzie niższa. Mówi się, że „w pracy nie musimy się lubić, wystarczy jak się szanujemy”. W relacji mentoringowej sam szacunek (dla wiedzy i osiągnięć) może nie wystarczyć. Zatem, Drogi Mentee, zastanów się już na pierwszym spotkaniu, czy to, co mówi Twój mentor przyjmujesz z otwartą głową, bo tylko wtedy te spotkania będą dla Ciebie wartościowe.

Co zrobić, jeśli pierwsze spotkanie było mniejszym lub większym rozczarowaniem? Rozważyć, z czego to wynika. Może warto ustalić inną porę albo zaproponować inną formułę spotkania. Czasami drobna zmiana czyni wielką różnicę.

A może warto zmienić swoje cele? Rozwój to nie tylko stawanie się mistrzem w swojej dziedzinie, ale także poznawanie nowych obszarów. Ważne, aby to robić w atmosferze bezpieczeństwa i dobrym towarzystwie. A jeśli tego nie czujecie, to jeszcze raz przemyślcie kontynuowanie relacji – udział w programie ma dodawać skrzydeł, a nie kamieni w kieszeniach.

Zmiana perspektywy

Elastyczne podejście do własnych założeń to ogromny atut we współczesnej rzeczywistości. Odkrycie, że spojrzenie na problem z innej perspektywy może go całkowicie zredefiniować, to bardzo często efekt mentoringu, którego doświadcza mentee w dobrej relacji. Uczestnicy naszego programu często wymieniali w ankiecie ewaluacyjnej zmianę perspektywy jako największą wartość.

Jeżeli istnieje jakiś jeden sekret sukcesu, to jest to umiejętność przyjmowania cudzego punktu widzenia i patrzenia z tej perspektywy z równą łatwością, jak z własnej.

Henry Ford

Najlepsi eksperci w zasięgu

Jak w każdym środowisku, my także mamy ludzi o znanych nazwiskach. Udział w programie to świetna okazja, aby poznać ich osobiście i pozostać w kontakcie. Wielu mentee podkreśla, iż oprócz wiedzy czy innego spojrzenia na swoje cele, zbudowana relacja jest ogromną wartością. Bywa, że rodzą się długoletnie przyjaźnie, nie tylko na polu profesjonalnym. Udział w naszym programie to szansa na networking na najwyższym poziomie.

Większa pewność siebie

Tak, to także możesz zyskać dzięki relacji z mentorem. W bezpiecznych warunkach, rozmawiając z doświadczonym i życzliwym człowiekiem, możesz zweryfikować swoje pomysły. Benefity są na kilku poziomach: przygotowanie do prezentacji daje przestrzeń na dobre przemyślenie tego, co chcesz przedstawić i dopracowanie konceptu. Reakcja Twojego mentora, wskaże Ci mocne i słabe punkty, zatem dostaniesz materiał do kolejnej iteracji. W efekcie, możesz zweryfikowany prototyp zaprezentować szerszemu gronu z większą pewnością siebie, gdyż wiesz, których elementów mogą dotyczyć wątpliwości potencjalnego audytorium.

Co dobrego zabiera dla siebie Mentor

Nie odkryję Ameryki pisząc, że korzyści z relacji mają obie strony. Nie tylko mentee rozwijają swoje skrzydła – mentorzy również odnoszą korzyści i nie są to wyłącznie punkty PDU!

Odświeżenie bazy wiedzy

Dla mentora to cenne doświadczenie, gdyż przyjmując rolę przewodnika dla mniej doświadczonych, zobowiązuje się do przekazania im swojej wiedzy i doświadczeń w sposób łatwy do przyjęcia. Oznacza to, że w wielu przypadkach musi „zejść z wyżyn nieświadomej kompetencji” (gdy działa już automatycznie) poziom niżej, aby w przystępny sposób ukierunkować swoich podopiecznych. To zazwyczaj dobrze redefiniuje język wypowiedzi – siłą rzeczy, operujemy łatwiejszymi sformułowaniami z mniejszą liczbą „specjalistycznego żargonu”. Takie odświeżenie podstaw bywa bardzo inspirujące, częstokroć też prowadzi do nowych odkryć w głowie mentora.

Zmiana perspektywy, a jakże

To nie pomyłka – dla mentora to także świetna okazja do upgrade’u swojej wiedzy o świecie. Taki mentoring odwrócony, o którym się mówi coraz odważniej. Oto doświadczony mistrz może się nauczyć czegoś istotnego od swoich uczniów, również w swoim obszarze profesjonalnym – jak chociażby nowinki narzędziowe. Tu zmiany zachodzą z prędkością światła wręcz…

Rozwój kompetencji własnych

Nie jest tajemnicą, że nie każdy potrafi inspirować innych, dlatego nie każdy może być mentorem. Mentor to ktoś, kto ma cierpliwość, ciekawość i uważność na drugiego człowieka wpisaną w DNA. Każda relacja z mentee to okazja do doskonalenia tych umiejętności. Uwierzcie, mentorzy też doceniają, jak spotkania z mentee pozytywnie wpływają na ich własny rozwój.

Satysfakcja i spełnienie

Bez względu na to, jak górnolotnie to brzmi, każdy zaangażowany mentor czuje satysfakcję i poczucie „wypełnienia misji”, gdy widzi rozwój swoich podopiecznych, i ich postępy i porównuje pierwsze spotkania z tymi kończącymi relacje. To dodaje skrzydeł zdecydowanie bardziej niż znany napój energetyczny!

Beneficjent trzeci, czyli zespół projektowy

Zespół projektowy to trzeci uczestnik tej relacji i kolejny, który jest wygrany. W jaki sposób? 

Praca przy prestiżowym projekcie

Dla project managera to jedno z marzeń – poprowadzić duży, prestiżowy projekt. W przypadku naszego programu, dołączenie do teamu projektowego to prosty sposób na to, aby je spełnić. Pracuje się z liczną grupą odbiorców (w V Edycji działaliśmy z grupą 120 uczestników). Projekt ma dobry PR – zaproszenie ludzi do udziału nie wymaga specjalnego wysiłku, chętnie się angażują. Wiele ścieżek zostało przetartych przez wcześniejsze ekipy, zatem mamy w organizacji wiedzę, jak to zrobić dobrze – nowy team może pracować nad tym, aby było jeszcze lepiej. 

Możliwość eksperymentowania

Założenia projektowe programu dają przestrzeń na testowanie nowych rozwiązań, a to ważna informacja dla Kreatorów i Innowatorów – macie pole do popisu, aby szukać, testować, dopieszczać – jeśli oczywiście przekonacie zespół!

Ciekawe znajomości

To idealna możliwość, aby nawiązać znajomości i relacje z ciekawymi osobami; mam na myśli nie tylko mentorów, ale także mentees. Do programu aplikują nie tylko osoby na początku swojej drogi zawodowej. Nierzadko są to ludzie z dużym doświadczeniem, którzy szukają nowych wyzwań. Zespół kontaktuje się zarówno z mentorami jak i mentees – zatem potencjał poznania nowych, interesujących ludzi jest ogromny! Ewentualnie ograniczony delikatnie liczbą zgłoszeń.

Zamiast zakończenia…

…pozwolę sobie na kilka słów prywaty. Rolę mentorki, a potem project managera V Edycji oceniam jako świetne doświadczenia. Jestem wdzięczna kilku osobom z PMI, które zmotywowały mnie do podjęcia tych wyzwań. Sobie zaś gratuluję, że tę „rękawicę” podniosłam, a wyznaczone cele zostały osiągnięte z sukcesami. Właściwie powinnam napisać „cele osiągnęliśmy”, bo zarówno jako mentorka, jak i PM programu, nie działałam sama. Razem z moimi mentees, a potem z zespołem projektowym, wspólnie pracowaliśmy na te sukcesy. Bardzo Wam dziękuję, dzięki tym relacjom z Wami stałam się lepszą wersją siebie.

Na koniec, chcę życzyć Kornelii Trzęsowskiej, która właśnie rozpoczyna VI Edycję naszego Programu Mentoringowego, aby za rok mogła podzielić się równie pozytywnymi przemyśleniami.