27 września w siedzibie ING Banku Śląskiego odbyła się X edycja PMManii, wydarzenia, które łączy project managerów i pasjonatów zarządzania projektami z całej Polski. Tegoroczna konferencja odbyła się pod hasłem „Nie obawiaj się i działaj” czyli jak zarządzać zmianą i transformacją w projektach.

Wydarzenie to było inauguracją pracy śląskiego oddziału PMI PC, który w tym roku sam przeszedł ogromną transformację. Z zespołu przygotowującego poprzednią edycję konferencji zostało 4 wolontariuszy, do których pomiędzy marcem a lipcem dołączyła kilkunastoosobowa grupa nie tylko ze Śląska. Obecnie oddział łączy 18 wolontariuszy z 4 województw: śląskiego, dolnośląskiego, małopolskiego, pomorskiego. X edycja PMManii to okrągła rocznica wydarzenia oraz znaczący rok w oddziale, który pokazał jak zespół, który chce działać i wspiera się, może z sukcesem przejść zmianę.

Prelekcje i warsztaty

Konferencję otworzyli swoją prelekcją Krzysztof Małolepszy i Damian Woźniak. Podczas wystąpienia usłyszeliśmy o technikach wdrożonych i stosowanych przez ING podczas onboardingu, który jest kluczowym procesem dla każdej organizacji.

Anna Gabryś opowiedziała o wdrażaniu rozwiązań sztucznej inteligencji w organizacji, czyli o nieuniknionym zarządzaniu zmianą. Szukaliśmy odpowiedzi na pytania: czym jest sztuczna inteligencja w biznesie i jakie ma możliwości? Jak należy ją wdrożyć? Czy AI jest bezpieczna? Jak AI wpływa na codzienną działalność? Czy wszyscy stracimy pracę?Po przerwie kawowej zaczęliśmy od błędów. Marta Pisera–Tomaszewska podzieliła się z nami 5 błędami, które popełniła, a których my nie musimy. Każdy kto wysłuchał prelekcji może już stosować w praktyce rady i unikać pułapek w projektach. Sponsor, ukryty lider i case studies na których można się potknąć.

Maciej Kołomycki przybliżył nam temat AI, a dokładnie tego jak zastosowana została sztuczna inteligencja w ABB. Czy tak jak zapowiadał był chaos podczas prezentacji? W tym chaosie była logika, konkretne przykłady, wizualizacje, ożywiona interakcja z publicznością.

Anna Orlikowska w wystąpieniu Way of working opowiedziała o tym, jak skutecznie połączyć przeciwstawne sposoby pracy zwinnej i hierarchicznej, a także jak wyskalować tę mieszankę na całą organizację. W trakcie prelekcji poznaliśmy skuteczne metody planowania zmian, m.in poprzez wykorzystanie modelu pytań ​​„4W“, Why, What, Who oraz Where.

Obserwując sytuację polityczną na pewno zastanawiacie się jak obecna rywalizacja mocarstw wpłynie na światową gospodarkę. Nas też nurtuje ten temat dlatego cieszymy się, że prelekcja Marka Stefana odpowiedziała nam na pytania i przedstawiła perspektywy dla biznesu w Polsce. 

Silosowanie się zespołów wynika z wielu czynników, jednym z nich jest brak wspólnego języka. Jak nawiązać dialog pomiędzy biznesem i technologią tak żeby działać razem? Radek Maziarka pokazał jak ważne jest przedstawienie drugiej stronie wizji na projekt. W końcu mamy dowieść projekt razem, a nie ze sobą rywalizować.

Mariusz Kapusta rozpoczął swoją prelekcję szybką sesją networkingową dla nas wszystkich. Podczas prelekcji mogliśmy usłyszeć o 5 poziomach do „atakowania” zmiany, a wszystko zaczęło się od Marka Aureliusza – „W razie wątpliwości atakuj”. Będziesz czekać aż zmiana cię zaskoczy? Po co czekać – zaatakuj, jednak musisz wiedzieć w jakim kierunku wymierzyć swój atak.

Równolegle do prelekcji uczestnicy mogli wziąć udział w 3 warsztatach. 

Anna Dziedzic przybliżyła temat zarządzania zmianami w życiu i wychodzenia poza swoją strefę komfortu. Uczestnicy budowali w sobie otwartość na zmiany i dostrzegli wizję lepszej przyszłości. Transformacja została rozłożona na czynniki pierwsze na podstawie studium przypadku. A gdyby tak zacząć budować własny plan zarządzania sobą w zmianie, przyjmując kierunek szansy na sukces?

Judyta Wolak wraz z uczestnikami stawiła czoła kilku sporym wyzwaniom: jak dogadać się z pokoleniem Z, ogarnąć sztuczną inteligencję i sprawić, żeby zespoły hybrydowe były produktywne, zmotywowane i nie rozleciały się po drodze. Prezentowane statystyki przyciągnęły uwagę uczestników i sprowokowały ich do konfrontacji własnych przekonań z rzeczywistością. Podczas warsztatów Judyta wykorzystała narzędzie „problem statement”.

Warsztaty Anny Gabryś i Kamila Borysiuka były kontynuacją porannej prelekcji. Mateusz Morkisz nie mógł być z nami obecny podczas konferencji – doceniamy jego wkład merytoryczny w prezentowane materiały. Dziękujemy, że Kamil zjawił się w pilnym zastępstwie i współprowadził warsztaty wraz z Anną. Uczestnicy mieli okazję zobaczyć przykłady wykorzystania aplikacji Copilot w praktyce oraz dowiedzieć się jakie korzyści finansowe niesie zastosowanie tego narzędzia. 

Nie zapomnijmy o prowadzących tegoroczną PMManię. Między prelekcjami na scenie mogliście zobaczyć i usłyszeć Martę Ciak, Mateusza Pniaka oraz Aleksandrę Zawór, którzy sprawnie przeprowadzili nas przez to wyjątkowe wydarzenie. 

Konferencję zamknęło przemówienie lidera oddziału śląskiego Mateusza Piątka. Podziękował on prelegentom i uczestnikom, dla których dedykowane było to wydarzenie, nie zapominając także o tych, którzy stali za kulisami eventu, czyli PMI Silesia Branch. To zaangażowanie, praca i determinacja jakie zainwestowali w dopięcie wydarzenia, w każdy jego szczegół, zaowocowały rekordową frekwencją jubileuszowej edycji. 

Wsparcie

Tegoroczna edycja postawiła zespół przed licznymi wyzwaniami, z których jedną z najistotniejszych była aktualna sytuacja rynkowa. Jednak przy wsparciu naszych Partnerów udało nam się je sprawnie przezwyciężyć. W tym miejscu należy przedstawić naszego Partnera Strategicznego – ING Bank Śląski, który udostępnił przestrzeń konferencyjną dla PMMani, dzięki czemu mogliśmy spotkać się z prelegentami i uczestnikami w świetnej lokalizacji. 27 września siedziba banku ING w Katowicach była miejscem dzielenia się doświadczeniami i networkingu w obszarze project managementu. Patronami medialnymi wydarzenia były portal ŚląskiBiznes.pl oraz redakcja Strefy PMI. W działaniach wsparł nas również B&B Hotels. Dziękujemy, ponieważ właśnie dzięki Wam to święto project managementu mogło się odbyć! Dzięki wsparciu Mateusza Religioni strona w krótkim czasie zyskała nową szatę graficzną oraz znacznie usprawnioną nawigację, co ułatwiło uczestnikom wydarzenia znajdowanie potrzebnych informacji. Zespół pracujący nad stroną zaprojektował i wdrożył w ekspresowym tempie zmiany, później zostało już dopieszczanie szczegółów. Wsparcie Zarządu PMI PC w osobie Marty Marcinkiewicz było ważnym czynnikiem, wpływającym na jakość wydarzenia. Jej wprawne oko pomogło „wyłapać” każdy istotny detal, a pomocne wskazówki znacząco pomogły w organizacji wydarzenia.

Liczby nie kłamią

Frekwencja X edycji PMManii była rekordową od czasów pandemii, w wydarzeniu wzięło udział 116 uczestników! Do tej liczby należy doliczyć 12 prelegentów i 13 członków PMI Silesia, którzy byli na miejscu. Teraz wyciągamy wnioski na kolejną edycję, bierzemy chwile oddechu i ruszamy z kolejnymi aktywnościami.