Product Owner (PO) to jedna z trzech ról w Zespole Scrumowym. Coraz częściej jednak można znaleźć tę funkcję także w organizacjach, które budują produkt w innym frameworku bądź metodyce. Odpowiedzialność PO jest ogromna, bowiem to od niego zależy kierunek rozwoju produktu. Jest to rola bezpośrednio współpracująca ze światem biznesu i światem wytwórczym, znajdując balans między nimi. Jak więc stać się Product Ownerem, którego potrzebuje Twoja organizacja? Odpowiedź na to pytanie znajdziecie w książce Dona McGreala oraz Ralpha Jochama The Professional Product Owner: Leveraging Scrum as a Competitive Advantage.

Książka ta jest kompendium wiedzy Właściciela Produktu. Można znaleźć w niej mnóstwo technik czy narzędzi wspomagających pracę nad rozwojem produktu. Bardzo ciekawym rozwiązaniem jest wplatanie spostrzeżeń i doświadczeń autorów do pewnych aspektów. Są to cenne komentarze pokazujące, że przedstawiany kontent nie jest czysto „akademicki”, tylko mocno praktyczny. A co obejmuje sama treść książki? Znajdziemy tu tematy takie jak: definicja misji, wizji i kierunku rozwoju produktu, po techniki porządkowania Backlogu Produktu oraz opisywania funkcjonowania systemu. Pomimo, że książka mocno nawiązuje do Scruma, większość technik można bez problemu wykorzystać w każdym środowisku.

Cenię sobie książki napisane tak jak ta – czyli takie, których rozdziały można czytać niezależnie od siebie, niekoniecznie zgodnie z ich numeracją czy chronologią. Przyznam, że sama regularnie zaglądam do ulubionych rozdziałów, przypominając sobie pewne techniki czy narzędzia, które mogę wykorzystać w mojej aktualnej pracy. Książka ta była dla mnie inspiracją do wdrożenia niektórych opisanych w niej zwinnych praktyk zarządzania produktem.

Książkę polecam każdej osobie która odpowiada za rozwój produktu – zdecydowanie nie jest ona na wyłączność roli Właściciela Produktu. Posłuży ona także Managerom Produktu, właścicielom start-upów a także analitykom biznesowym. Zgodnie z sugestią scrum.org książka jest vademecum dla osób, które chcą uzyskać certyfikat PSPO (Professional Scrum Product Owner).

Don McGreal, Ralph Jocham, The Professional Product Owner: Leveraging Scrum as a Competitive Advantage, Pearson Education (US), 2019, s. 384

The Professional Product Owner: Leveraging Scrum a - 7677384293 - oficjalne  archiwum Allegro