Tim Ferriss to amerykański przedsiębiorca i inwestor. W jego BIO możemy przeczytać, że był zaangażowany w rozwój takich firm jak Facebook, Uber, czy Duolingo. Ferriss prowadzi blog https://tim.blog/, podcast „The Tim Ferriss Show“, ma kanał na YouTube, a jego ksiązki otrzymały miano bestsellera w tym ta, poświęcona czterogodzinnemu tygodniowi pracy. Książka weszła na listę najlepiej sprzedających się książek Wall Street Journal i New York Times.
Timothy Ferriss szerzy idee zmiany sposobu w jaki współczesne społeczeństwo podchodzi do swojej pracy. Zamiast 40 godzin tygodniowo (lub więcej) proponuje on krótkie, acz intensywne i efektywne bloki, które mają zwiększyć naszą wydajność i zapewnić więcej wolnego czasu. Główne zasady proponowane przez autora dotyczą takich elementów jak: realne wyznaczanie celów, zarządzanie sobą w czasie, delegowanie zadań, które mogą być wykonywane przez kogoś innego, automatyzacja i mobilność (w tym praca zdalna), czy eliminacja dystraktorów, które negatywnie wpływają na nas i naszą pracę. Ferriss duży nacisk kładzie na Zasadę Pareto (20% działań generuje aż 80% efektów), Prawo Parkinsona (pilne zadania nie zawsze są ważne), budowanie List TO DO oraz priorytetyzację zadań i skupianie się tylko na tych elementach, które faktycznie przybliżają nas do celu. Ponadto autor wspomina o pozytywnej i negatywnej roli stresu, oraz o radzeniu sobie z oporem wobec zmiany. Ferries w swoich książkach przyjmuje coachingowe podejście i zachęca do robienia ćwiczeń oraz prowadzenia własnych analiz (w poradniku można znaleźć pogłębione pytania, które nam w tym pomogą). Co więcej autor przybliża nam historię konkretnych osób oraz ich komentarze odnośnie tego co zmieniło się w ich pracy zawodowej, po tym jak wdrożyli wybrane elementy proponowane w poradniku.
Książka Tima Ferrissa wpisuje się w trwającą od kilku lat dyskusję nad 32 godzinnym tygodniem pracy. The 4-Hour Workweek nie jest gotową receptą, a tytułowe 4 godziny w polskich realiach są często niemożliwe, jednakże zmiana naszego podejścia może skutkować zmianą stylu pracy oraz pozytywnie wpłynąć na życie prywatne. Na blogu Ferriesa możemy znaleźć ciekawe inspiracje dotyczące narzędzi, które wspomagają zwiększenie wydajności oraz wspierają zarządzanie czasem, możemy także użyć gotowych rozwiązań przygotowanych przez autora np. jak poradzić sobie ze zbyt dużą ilością e-maili.
Timothy Ferriss, The 4-Hour Workweek: Escape 9-5, Live Anywhere, and Join the New Rich, Random House, New York 2011, s. 500.
Kierownik Projektu zaangażowana przede wszystkim w kompleksowe, długoterminowe i globalne projekty dla biznesu, jak również w mniejsze inicjatywy wspierające rozwój organizacji. Obecnie rozwija swoje kompetencje w zarządzaniu programem projektów. Z wykształcenia Psycholog, z wyboru certyfikowana Project Manager (PMP®, ITIL®). Uwielbia planowanie i organizowanie, a jeszcze bardziej zmiany i wyzwania. Ceni sobie pracę z ludźmi, ponieważ praca z nimi zawsze jest wymagająca, inspirująca i nieprzewidywalna. W czasie wolnym obroniła doktorat z Nauk Politycznych, aktualnie pracuje nad monografią dotyczącą rosyjskiej opozycji.