Jak często przeglądając portale z ofertami pracy zadawaliście sobie pytanie: Czy rola Scrum Mastera jest łatwa, jednowymiarowa, czy może wymaga szeregu kompetencji menedżerskich oraz bardzo silnej osobowości? Odpowiedź na to pytanie znajdziecie w publikacji dostępnej na ebookpoint BIBLIO Doskonały Scrum Master. Autorka nie tylko analizuje i doskonale opisuje na czym polega praca na tym stanowisku, ale również dostarcza w swojej pozycji wartość dodaną, wybierając z pośród całej biblioteki metod oraz narzędzi menedżerskich te, które najlepiej zdają egzamin w codziennym życiu Scrum Mastera.

Autorka wykonała doskonałą pracę przygotowując dla czytelnika niezbędną pigułkę wiedzy. Czytelnik jest prowadzony niemal jak nowy pracownik, przez dobrego, doświadczonego mentora, który krok po kroku wkracza w coraz trudniejsze zagadnienia. Zaczynając od określenia roli Scrum Mastera, poprzez meta kompetencje ważne dla tej roli, kończąc na wybranych metodach budowania zespołów oraz zarządzanie zmianą. Jednocześnie książka doskonale oddaje eklektyzm tej roli, przeplatając rozdziały stricte nawiązujące do Scrum Guide, jak i takie, z których może czerpać każdy menedżer bez względu na framework, w którym pracuje, rozszerzając rolę w kontekst całej organizacji. Wprowadza w ten sposób koncepcję #ScrumMasterWay – drogę od Scrum Mastera zespołu do Lidera Agile dla całej organizacji. 

Sposób przedstawienia treści jest bardzo silną stroną tej pozycji. Autorka wykorzystuje różnorodne formy, co sprawia, że pozycja jest bardzo lekka w czytaniu. Szczególnie przypadły mi do gustu często stosowane dialogi pomiędzy członkami zespołu. Kolorytu i dynamiki książce dodają uproszczone rysunki, dzięki którym można wręcz wyobrażać sobie różne sytuacje na sali w trakcie spotkań i warsztatów prowadzonych z zespołem. Każdy rozdział kończy się kilkoma ćwiczeniami do wykonania, typu „uzupełnij, oceń od 1-10”, lub „wybierz Twoim zdaniem najlepszą odpowiedź”. Regularnie pojawia się też sekcja „Zapamiętaj” z wylistowanymi najważniejszymi zagadnieniami z poprzedniego rozdziału.

Doskonały Scrum master świetnie uzupełnia lukę w metodach i narzędziach pracy Scurm Mastera, którą celowo tworzy  Scrum Guide. Książkę można śmiało zaliczyć do listy lektur obowiązkowych dla wszystkich tych, którzy chcieliby podjąć się roli Scrum Mastera. Dla osób, które które chcą się doskonalić w tej roli będzie to z pewnością pozycja, którą mogą się zawsze wesprzeć na swojej drodze do bycia doskonałym Scrum Masterem.

 

Zuzana Šochová, Doskonały Scrum master. Jak budować bardziej efektywne zespoły i zarządzać zmianą, Wydawnictwo Helion, Gliwice 2021, s. 143