Pomaganie innym w rozwoju poprzez usprawnienia i inspiracje to motyw przewodni książki Skuteczny Lean Lider. Jak usprawniać firmy w Polsce i pomagać im więcej zarabiać. Andrzej Krótki przedstawił swojego rodzaju pamiętnik, a w nim, przewrotnie to ujmując, „złote myśli”.

Zbiór doświadczeń, zarówno tych pozytywnych jak i negatywnych to doskonałe lessons learned. W oparciu o przytoczone historie, czytelnik ma możliwość zobrazowania sobie sytuacji na prawdziwych przykładach nie tylko firm, ale przede wszystkim zachowań osób, dla których wdrożenie zmiany stanowiło nie lada wyzwanie. Świetne podsumowania i przytoczone dialogi to esencja tej książki. Empatia podana na dłoni. Jak typowe ograniczenia mogą działać na naszą korzyść? Jak odnaleźć się w trudnej sytuacji? Czy wreszcie, jak przekonać „trudnego uczestnika” do swoich pomysłów? Na te i inne pytania nie brakuje odpowiedzi w przewodniku dla Lean Liderów.

Nie brakuje tu również dobrych rad. Może nie każdy je lubi, ale na pewno warto je poznać. Każde spostrzeżenie wydaje się być w punkt. I choć wielokrotnie stanowi jedno zdanie, jest na tyle celne, że nie pozostawia wątpliwości. Kolejne godziny spędzimy na rozmyślaniu i rozważaniu scenariuszy, aż wreszcie dojdziemy do podobnej puenty.

Ciekawym uzupełnieniem podanych przykładów, inspiracji i dobrych rad, są krótkie pytania na zakończenie wybranych rozdziałów. Przygotowanie odpowiedzi i wnioski z nich płynące wspierają proces liderski i usprawnienia w naszych osobistych historiach.

Na docenienie zasługuje również język i autentyczność komunikacji. Autor sam podkreśla, że ciężar odpowiedniej komunikacji leży po stronie osoby przekazującej komunikat. Co więcej, książkę zaleca czytać bez większego pośpiechu, a jednak nie sposób się od niej oderwać. Lekkość czytania i potęga wniosków to niewątpliwe atuty tej książki. Oczywiście, znajdziemy w niej również odpowiedzi na nurtujące pytania każdego lidera: jak dać się lubić? jak przekonać do siebie, a w efekcie do zmiany? kiedy zakasać rękawy? jak inspirować? i wreszcie: jak więcej zarabiać?

Dla siebie zabieram przede wszystkim jedną „dobrą radę” – „zastanów się dokładnie, po co robisz zdjęcie, zanim ustawisz najwyższą rozdzielczość”.

Andrzej Krótki, Skuteczny Lean Lider. Jak usprawniać firmy w Polsce i pomagać im więcej zarabiać, Helion, Gliwice 2019, s.184