„Zetki”, które z impetem wkraczają na rynek pracy, dla wielu z nas są niezrozumiałe, zbyt leniwe i rozpuszczone. Ale czy naprawdę powinniśmy postrzegać pokolenie, które przejmuje nasz świat w aż tak złym świetle?

Książka Justyny Sucheckiej to pozycja dla osób, które chcą zrozumieć zetki i spojrzeć na świat ich oczami. Znajdziemy tutaj sporo wypowiedzi osób pokolenia Z, ale co ważne, zarówno tych o skrajnie lewicowych, jak i prawicowych poglądach. Pozycja zawiera także dużo odniesień do wszelkiego rodzaju statystyk, sondaży i artykułów, co pozwala jeszcze lepiej przeanalizować i zrozumieć świat zetek.

Jeśli wydaje Ci się, że młodzi żyją tylko w wirtualnym świecie, ich twarze są wiecznie przyklejone do ekranu smartfonów i nie mają w sobie żadnej wrażliwości na otaczający ich świat, to jesteś w ogromnym błędzie. Dzięki tej książce jasnym staje się, że są oni bardzo wyczuleni na kwestie, które dla pokolenia X czy milenialsów mogą być zaskoczeniem. To właśnie zetki opiekują się nowymi dla nas tematami, takimi jak równość małżeńska, prawa osób LGBT czy widmo katastrofy ekologicznej. Motto, które przyświeca zetkom, to mówienie o takich sprawach i tematach, które jeszcze dekadę temu były tabu.

Ta książka nie będzie dobrym wyborem dla osób, które szukają złotej rady w kwestii współpracy z pokoleniem Z. Jeśli jestem managerem lub team leaderem i chcesz dostać podane na tacy wskazówki, które ułatwią Ci zarządzanie zespołem, w którym są zetki, to w tej książce tego nie znajdziesz. Ale jedno jest pewne – ta książka pomoże Ci zrozumieć czym kierują się młodzi ludzie, jakie są ich motywacje i jak świat wygląda z ich perspektywy. A to już będzie ogromnym sukcesem w budowaniu relacji z zetkami, bo w końcu zrozumiesz jak z nimi rozmawiać, co jest dla nich istotne i jaka forma komunikacji do nich przemawia, a to już bardzo dużo! Książka Justyny Sucheckiej to pozycja obowiązkowa dla każdego, kto narzeka na pokolenie Z. Zamiast źle myśleć o dzisiejszej młodzieży, warto się na nią otworzyć!

Justyna Suchecka, Pokolenie zmiany. Młodzi o sobie i świecie, który nadejdzie, W.A.B., Warszawa 2020, s. 288