Stabilność i przewidywalność procesu wytwórczego, na przykład procesu wytwarzania oprogramowania, umożliwia efektywniejsze zarządzanie. Stabilny i przewidywalny proces umożliwia probabilistyczne określenie terminu realizacji projektu (dzięki zastosowaniu symulacji Monte Carlo), doskonalenie i usprawnianie procesu, a także określenie jego faktycznych możliwości, przykładowo czasu dostarczania produktów i porównanie ich z oczekiwaniami klienta.
Jak można doprowadzić do stabilnego procesu? Jeden kierunek działania to wykorzystanie prawa Little’a, o którym Vacanti pisał w pierwszym tomie książki. Bardzo go zresztą polecam, gdyż znajdziecie w nim bardzo szczegółowy i bardzo praktyczny opis różnych metryk przepływu (ang. flow metrics), jak czas realizacji, przepustowość, wiek produktu, poziom prac w toku.
Tematem drugiego tomu książki, noszącego podtytuł: Zaawansowane zagadnienia przewidywalności, jest inny kierunek, związany z teorią zmienności, wykorzystujący blisko stuletnie koncepcje dr. Shewharta, a następnie dr. W. Edwardsa Deminga. Publikacja rozpoczyna się od prezentacji koncepcji zmienności (ang. variation) i jej dwóch typów: zmienności rutynowej (zwanej także losową), istniejącej w każdym procesie oraz zmienności specjalnej, wynikającej z dających się zidentyfikować przyczyn. Ponadto w książce znajdziemy definicję procesu przewidywalnego, w którym występuje tylko zmienność rutynowa (losowa).
Kolejne rozdziały pierwszej sekcji książki prezentują zagadnienia dotyczące uzyskania stabilnego procesu, takie jak: wizualizacja parametrów procesu (np. czasu realizacji produktów) w postaci tzw. Process Behavior Chart; reguły wykrywania zmienności specjalnej, czyli tzw. sygnału; wykrywanie zmienności specjalnej w czterech głównych miernikach przepływu, Voice of Process (pokazujący możliwości procesu) oraz Voice of Customer (reprezentujący oczekiwania klienta). W sekcji drugiej prezentowane są różne zaawansowane tematy dotyczące symulacji Monte Carlo, na przykład jej skalowanie.
Jeśli więc chcecie poznać teorię zmienności i jej podstawowe koncepcje oraz ich praktyczne zastosowania dotyczące analizy procesu wytwórczego i metod dojścia do stabilnego, a w konsekwencji także przewidywalnego procesu, to sięgnijcie po tę dobrze napisaną, ilustrowaną różnymi przykładami „z życia”, lecz i wymagającą książkę. W nagrodę otrzymacie sporo bardzo praktycznych koncepcji i metod, jak i dużo momentów „aha” umożliwiających skuteczniejsze i efektywniejsze zarządzanie projektami.
Daniel S. Vacanti, Actionable Agile Metrics for Predictability. Volume II: Advanced Topics, ActionableAgileTMPress, 2023, s. 256
Konsultant i trener zarządzania i zarządzania projektami posiadający wieloletnie doświadczenie w doskonaleniu pracy firm, zespołów, menedżerów i liderów. Ekspert z ponad 25-letnim doświadczeniem w obszarze zwinnego i klasycznego zarządzania projektami, programami i portfelem projektów, zwinnego przywództwa oraz zwinnych transformacji i budowania organizacji projektowych. Wielki fan podejścia Flow Management, wykorzystującego Lean, Kanban oraz TOC, a także gier symulacyjnych. Mówi o sobie: „pomagam menedżerom, project managerom, zespołom i firmom pracować i zarządzać efektywniej, mądrzej oraz mieć z pracy i zarządzania więcej zadowolenia i satysfakcji”.