Jeżeli szukasz praktycznych wskazówek jak kierować zespołami inżynierów ds.oprogramowania, to ta pozycja jest właśnie dla Ciebie!

Zaprawiony w bojach manager, Michael Lopp, na łamach książki Zarządzanie ludźmi w zespołach IT. Zabawne historie z życia managera dzieli się swoimi doświadczeniami zebranymi podczas dwudziestoletniego stażu w branży IT. Swoje spostrzeżenia opisuje lekkim językiem (nierzadko żartobliwie) w formie zbioru opowiadań.

Każde z pięćdziesięciu dwóch opowiadań zawiera wartościową lekcję o zarządzaniu ludźmi w zespołach IT. Historie przyporządkowane są do odpowiednich grup tematycznych stanowiących części dzieła.

W części pierwszej, zatytułowanej „Menedżerski kołczan” Autor skupia się głównie na komunikacji. Opowiada o tym jak (nie) mówić („Menedżerska chińszczyzna”) oraz jak słuchać. Podkreśla rolę informacji oraz intuicji w procesie kierowania ludźmi. Wnioski Loppa dotyczące przeczuć podczas zarządzania są niezwykle inspirujące.

Druga część „To proces stanowi produkt” dotyczy tematów określania struktur. Struktur, które, jak twierdzi Autor, pomimo swoich dobrych intencji wkurzają ludzi. Przedstawia tu teorię małych kroków i gratyfikuje cieszące się dużą popularnością w świecie IT podejście iteracyjne. Radzi jak opanować świat w kilku krokach, kiedy wszystko się wali.

“Różne wersje Ciebie” to ostatnia część dzieła Loppa. Przedstawione są tutaj rozmaite sylwetki osobowościowe w zespole (np. wilki, stara gwardia, wolne elektrony) oraz sposoby odpowiedniego kierowania nimi. Szczególnie ciekawy jest rozdział “Kreatury żerujące na spotkaniach”, opisujący zjawisko znane każdemu z nas.

Książkę Zarządzanie ludźmi w zespołach IT. Zabawne historie z życia managera polecam wszystkim osobom pełniącym role zarządcze związane z branżą IT. Opisywane historie zawierają uniwersalne prawdy, dzięki czemu czytelnicy mogą się z nimi utożsamić, a rady Autora spróbować wdrożyć w życie.

Michael Lopp, Zarządzanie ludźmi w zespołach IT. Zabawne historie z życia managera, One Press Helion, Gliwice 2019, s. 296