Zdarzyło Ci się kiedyś stanąć przed poważnym wyzwaniem projektowym i jednocześnie nie wiedzieć, jak się za nie zabrać? W jaki sposób rozwiązać pojawiający się problem, wykonać kluczowe zadanie? Jeśli odpowiadasz na te pytania twierdząco (a nie wątpię, że tak jest), książka Marcina Żmigrodzkiego Instrukcja obsługi projektu jest właśnie dla Ciebie.
Publikacja swoją konstrukcją przypomina nieco PMBOK® Guide (przed 7. edycją). Rozdziały książki od razu nasuwają na myśl PMBOK-owe obszary wiedzy, a zawarte w nich procesy projektowe są odpowiednikami procesów znanych ze standardu. Każdy z rozdziałów zawiera również szereg technik i narzędzi, których obszerny dobór, kategoryzacja (ważne; przydatne; rzadziej stosowane) i jasny, konkretny opis stanowią największą wartość tej pozycji.
Trzeba jednak zaznaczyć, że nie jest to prosta kopia „jeden do jednego” obszarów, procesów i technik PMBOK® Guide – całość została mocno naznaczona autorskim podejściem, a opisane metody wychodzą daleko poza to, co znamy od lat. Bo oprócz powszechnie stosowanych: WBS, wykresu Gantta, Kanbana, MoSCoW, retrospektywy czy RACI, mamy tu również takie, których możesz zupełnie nie kojarzyć: CTQ, lean budget, budżetowanie krzyżowe, SIPOC czy model pełnej ekspresji. Zapewniam, że warto je poznać, choćby dla inspiracji.
Omawianej publikacji nie trzeba (i nie należy) czytać „od deski do deski”, a raczej przeglądać w poszukiwaniu tego, co w danej chwili będzie przydatne. Dodatkową wartością dla czytelnika jest wskazanie, w jaki sposób techniki mogą się wzajemnie uzupełniać. Dowiesz się, po jaką technikę można sięgnąć przed lub po zastosowaniu danej metody. Daje to nam swoistą „roadmapę” stosowania technik projektowych, ułatwia odnalezienie się w ich gąszczu, a przede wszystkim pomoże w odpowiedzi na bardzo praktyczne pytania: Co dalej? I co teraz zrobimy z tym, co właśnie wypracowaliśmy?
Książka Marcina Żmigrodzkiego, ze względu na wyżej wymienione walory oraz niezwykle klarowny i przystępny sposób opisu i prezentacji treści, to pozycja zarówno dla młodych, początkujących adeptów sztuki zarządzania projektami, jak i dla doświadczonych w projektowych bojach wyjadaczy. Oni również z pewnością znajdą w niej mnóstwo inspiracji i być może dzięki tej publikacji sięgną po nowe, nie stosowane wcześniej techniki i narzędzia i wzbogacą nimi swój warsztat.
Marcin Żmigrodzki, Instrukcja obsługi projektu, Helion, Gliwice 2021, s. 320
[PL] Redaktor naczelny Strefy PMI. Konsultant, trener, mentor i kierownik projektów z wieloletnim doświadczeniem we wdrażaniu rozwiązań z zakresu zarządzania projektami, portfelami, PMO i ryzykiem. Obecnie pracuje jako PPM Architect w PeopleCert, rozwijając standardy zarządzania spod znaku AXELOS (PRINCE2, MSP, MoP, MoR itd.) Pasjonat zarządzania projektami, ciągłego doskonalenia i dzielenia się wiedzą. Prywatnie – miłośnik górskich i leśnych wędrówek, żeglowania, książek, czarnej kawy i czerwonego wina.
[ENG] Editor-in-chief of Strefa PMI. Consultant, trainer, mentor, and project manager with many years of experience in implementing solutions in the field of project management, portfolios, PMO and risk. Currently works as a PPM Architect in PeopleCert, developing AXELOS’ PPM suite of standards (PRINCE2, MSP, MoP, MoR etc.). Passionate about project management, continuous improvement and knowledge sharing. Privately – a lover of mountain and forest hiking, sailing, books, black coffee and red wine.