Mam przyjemność przedstawić dzisiaj jedną z najnowszych publikacji, które właśnie pojawiły się na rynku. Sięgnęłam po nią, gdyż zaintrygował mnie tytuł: Zarządzanie w chaosie czyli sukces w biznesie zaczyna się na literę Z: zaufanie, zespół, zaangażowanie, zmiana, zwinność, a już po kilku stronach lektura wciągnęła mnie całkowicie.

Książka jest skierowana do Liderów, ale nie w  pojęciu dyrektor, członek zarządu, kierownik zespołu. To książka nie tylko dla tych, którzy (cytując autorkę) mają liderowanie wpisane w DNA swojego stanowiska, ale przede wszystkim dla tych, którzy widzą cel na horyzoncie, znają misję i  wizję, a  ich charyzma powoduje, że każdy podąża za nimi. Książka porusza mnóstwo tematów, odpowiada na nie krótko, zwięźle i na temat, zachęcając jednocześnie do wykonania ćwiczeń po każdym rozdziale.

I  tak, czytelnik po uzyskaniu informacji czym jest Sukces w biznesie, przechodzi przez kolejne rozdziały „Z”, takie jak Zarządzanie, Zmiana, Zespół, Zaufanie i Zaangażowanie po to, żeby dowiedzieć się co trzeba zrobić, żeby samemu osiągnąć wspomniany sukces i jak sprawić, żeby jako Lider pociągnąć za sobą innych. Autorka przytacza mnóstwo metodyk, ćwiczeń, sformułowań, które pojawiają się w zarządzaniu w XXI wieku, biorąc pod uwagę realną, bieżącą sytuację (transformację cyfrową, konieczność dostosowania się do bycia online, czy rynku pracownika/pracodawcy). W  książce nie ma odniesienia do pandemii Covid-19, ale rozdział o  VUCA (Plemię – podmiot zarządzania w czasach VUCA) jest obowiązkową lekturą dla każdego, kto musi się zmierzyć z pandemią, chaosem, niepewnością i ciągłymi zmianami – czyli dla nas wszystkich.

Patrząc na biografię autorki, która ma dużo doświadczenia w zarządzaniu, szkoleniach, coachingu, komunikacji i bycia mentorką, można śmiało napisać, że swoją wiedzę praktyczną przelała na papier w  taki sposób, że czytelnik może wyciągnąć z niej to, co dla niego w aktualnym czasie jest najważniejsze. Dzięki krótkiej formie kolejnych rozdziałów możemy w każdej chwili wrócić do danego tematu pijąc kawę, czy jadąc tramwajem do pracy. Mam nadzieję, że po przeczytaniu książki czytelnik zrozumie to, co całościowo chciała przekazać autorka: że w biznesie XXI wieku zysk jest tylko jednym z elementów sukcesu, a lider powinien troszczyć się przede wszystkim o dobrobyt ludzi, których zatrudnia.

Ewa Błaszczak, Zarządzanie w  chaosie czyli sukces w biznesie zaczyna się na literę Z: zaufanie, zespół, zaangażowanie, zmiana, zwinność, Onepress, 2020, s. 176

Fot. Onepress