Masz na głowie zbyt wiele spraw? Na wszystko brakuje Ci czasu? Zdarza Ci się mówić „tak” tylko po to, żeby sprawić komuś przyjemność lub uniknąć konfliktu?Żałujesz zgłoszenia się do realizacji kolejnego zadania? Często robisz coś na ostatnią chwilę? Czujesz się tak, jakby życie przeciekało Ci przez palce? Jeśli na minimum jedno z tych pytań Twoja odpowiedź brzmi twierdząco – to Esencjalista jest właśnie dla Ciebie! Jeśli chcesz nauczyć się robić właściwe rzeczy we właściwy sposób i we właściwym czasie – wejdź na drogę esencjalizmu!

Co to jest esencjalizm? To coś więcej niż kolejna strategia zarządzania czasem czy technika zwiększania produktywności. To swego rodzaju filozofia życia. Polega ona na systematycznym i metodycznym rozpoznawaniu rzeczy, które są dla nas najważniejsze oraz na eliminowaniu wszystkiego innego, abyśmy mogli jak najlepiej zająć się sprawami dla nas najistotniejszymi.

Dzięki lekturze tej książki nauczysz się starannie selekcjonować zadania i tym samym zyskasz przestrzeń dla siebie. Dowiesz się, jak żyć w zgodzie ze sobą, zamiast robić to, czego oczekują od Ciebie inni. Poznasz najważniejsze założenia esencjalizmu i związane z nim umiejętności. Nauczysz się działać skuteczniej, produktywniej i efektywniej we wszystkich aspektach życia.

Książka składa się z czterech części. W pierwszej autor przekonuje, że wejście na ścieżkę esencjalizmu wymaga przełamania utartych sposobów myślenia. Dowiesz się jak myślą esencjaliści i przekonasz, że jeżeli nie ustalisz priorytetów w swoim życiu – ktoś inny zrobi to za Ciebie. Z części drugiej dowiesz się jak eliminować rzeczy nieważne, a do tego nauczysz się robić to w sposób budzący szacunek współpracowników, klientów, rodziny i znajomych. Trzecia część to przewodnik po tym, jak pozbywać się tego, co nieistotne, żeby osiągać więcej w sprawach mających dla Ciebie naprawdę duże znaczenie. Znajdziesz tu wskazówki jak nauczyć się uprzejmego odmawiania, a nawet poznasz repertuar odmów. Z części czwartej dowiesz się jak nauczyć się wykonywania właściwych rzeczy i jak sprawić, by robienie kilku ważnych rzeczy przebiegało niemal bez wysiłku. Dowiesz się jak tworzyć bufory i że można osiągnąć więcej usuwając przeszkody. Mnie bardzo zainteresowała metoda identyfikacji „najwolniejszego piechura”.

Przekonaj się, że można robić mniej, żeby dawać z siebie coraz więcej!

Greg McKeown, Esencjalista. Mniej, ale lepiej, MT Biznes, Warszawa 2019, s. 288