Przygotowując plan „samouczenia” się do certyfikacji Professional Agile Leadership I (PAL I) prowadzonej przez znaną już wszystkim organizację Scrum.org natrafiłam na polecaną przez wiele osób na różnych forach książkę z serii Professional Scrum o dość oczywistej nazwie Agile Leadership Toolkit. Już wcześniej miałam okazję mieć w rękach jedną z książek z tej serii podczas przygotowywania się do certyfikatu Professional Product Owner, która okazała się dla mnie dość nieciekawa i wnosząca małą wartość. Od samego początku byłam więc dość sceptycznie nastawiona do Agile Leadership Toolkit i obawiałam się że zachwyt w sieci jest tylko pewną formą marketingu… 

Jakież było moje zdziwienie już po kilku przeczytanych stronach! Peter Koning zdecydowanie się postarał i zadbał o to, by czytelnicy zabrali ze sobą konkretne metody i narzędzia przydatne w zwinnym leadershipie!

Przede wszystkim, autor skupia się w książce na rolach Agile Leadera: Facilitator, Experimentor, Culture Leader, Co-creator. Każdą z ról opisuje stosując konkretne przykłady z życia wzięte i podpowiada wspierające narzędzia (Key Value Indicator, Impact Ladder, Ownership Model, Freedom Matrix, Time to Learn, Validated Learning Board, Habit Matrix, TO-GRIP Pattern). O kilku z nich w przeszłości nie słyszałam, były dla mnie całkiem nowe i wiem na pewno, że postaram je się wdrożyć w mojej pracy! W zasadzie… to już zaczęłam od techniki Habit Matrix. 

Książkę polecam dla wszystkich osób na stanowiskach servant-leaderskich, którzy szukają narzędzi do usprawnienia pracy ich i zespołu. Uważam, że byłaby to ciekawa pozycja również dla osób C-level ze względu na dość przejrzyste przedstawienie wyzwań stojących przed zwinnym zespołem. Niestety jeszcze nie przystąpiłam do egzaminu PAL I, więc nie wiem jaki wpływ może mieć książka na przygotowanie się do niego. Wiem natomiast, że jest fantastycznym źródłem inspiracji dla każdego Agile Leadera! 

Peter Koning, Agile Leadership Toolkit. Learning to thrive with self-managing teams. Wyd. Addison Wesley, Boston 2019, s. 240