Czy metodyki zwinne sprawdzają się tylko w IT? Czy agile jest tylko dla wielkich? Czy muszę wdrażać w swoim zespole cały framework? Być może jako adepci podejścia zwinnego zadajecie sobie takie pytania. A może szukacie argumentów do dyskusji ze sceptykami? Odpowiedzi na wszystkie tego typu pytania znajdziecie w książce Bądź Agile. Zwinnie o HR i Employer Brandingu.

Autorzy: Olga Żółkiewicz, Marcin Olszewski i Mateusz Czarnecki, to praktycy z obszarów HR oraz Employer Brandingu, a jednocześnie entuzjaści agile i doświadczeni konsultanci. Połączenie tych światów kompetencji zaowocowało uniwersalnym podejściem do wdrożenia metodyk zwinnych w zespołach, które w książce zostało przedstawione w formie spójnej koncepcji nazwanej kreatywnie „modelem zwinnego ananasa”… Zachęcam do sprawdzenia samemu, skąd ta nazwa.

Koncepcja składa się z 5 zasad (zmniejszaj nieznane, zaangażuj zespół, ucz się przez działanie, rozwijaj leadership, podnoś efektywność), których stosowanie, zdaniem autorów, jest uniwersalną receptą na stworzenie zwinnego zespołu − bez względu na rodzaj produktów, które ten zespół wytwarza. Na opisaniu tejże koncepcji skupiają się pierwsze rozdziały. Kolejne rozdziały dostarczają odpowiedzi na pytanie jak stosować te zasady. Dowiadujemy się o tym dzięki uniwersalnym i gotowym do zastosowania narzędziom, które autorzy opisali przyjaznym, zrozumiałym dla każdego językiem oraz zwizualizowali bardzo pomocnymi grafikami. Na przykład, dla reguły „Ucz się poprzez działanie”, otrzymujemy rozpisany na minuty scenariusz retrospektywy. Ciekawym pomysłem są również miniwywiady z osobami, które opowiadają o swoich doświadczeniach we wdrażaniu agile w swoich zespołach i organizacjach.

Bądź Agile. Zwinnie o HR i Employer Brandingu, to pozycja obowiązkowa dla każdego zespołu z obszaru HR lub EB. Chociaż książka przestrzega przed stosowaniem narzędzi bez zadbania o odpowiednią postawę i wartości zespołu, to jednocześnie jej autorzy zachęcają do testowania pojedynczych rozwiązań w swoich zespołach. Jest to więc również świetna pozycja dla każdego lidera, który potrzebuje prostych, gotowych do zastosowania i uniwersalnych narzędzi, dzięki którym krok po kroku będzie mógł zwiększać zwinność swojego zespołu.

Olga Żółkiewicz, Marcin Olszewski, Mateusz Czarnecki, Bądź Agile. Zwinnie o HR i Employer Brandingu, Helion, Gliwice 2021, s. 224