Muszę się przyznać, że początkowo sceptycznie podchodziłam do książki Jeden na jeden. Odważne rozmowy z pracownikami. Dialogi i praktyczne ćwiczenia. Czytane przeze mnie w ostatnim czasie pozycje dotykające tematyki komunikacji nie wnosiły nic nowego do mojego życia zawodowego. Szczerze powiedziawszy… czułam pewnego rodzaju zmęczenie materiału. W tym przypadku jednak mój początkowy opór stopniowo łamał się, kiedy czytałam kolejne strony.

Rozmowy z pracownikami są nieodłączną częścią pracy każdego managera. Sama niejednokrotnie przeżywałam stres, wiedząc, że muszę poruszyć w trakcie rozmowy trudny dla obu stron temat. I wyjść z tej rozmowy tak, aby obie strony czuły się wygrane. Jak dobrać odpowiednie słowa? Jak zachować dotychczasową relację z pracownikiem, a jednocześnie osiągnąć cel rozmowy? Czasami to wydawało się praktycznie niemożliwe… A jednak! Autorki (Inga Bielińska i Zofia Jakubczyńska) udowadniają, że można takie rozmowy przeprowadzać i w dodatku robić to skutecznie.

Książka została podzielona na trzy części. Pierwsza część, najbardziej teoretyczna ze wszystkich, to zbiór wypracowanych przez Autorki koncepcji związanych ze współczuciem i empatią oraz ich wpływem na odważne i trudne rozmowy. Druga część, tak naprawdę stanowiąca sedno tej książki, została poświęcona na transkrypcje rozmów, które polscy liderzy mieli okazję przeprowadzić ze swoimi pracownikami. Dialogi zostały opatrzone odniesieniami do części teoretycznej. Cała rozmowa poddana jest analizie, tak by na koniec przytoczyć, jak powinna wyglądać wzorcowa konwersacja na dany temat. Ostatnia, trzecia część to narzędziownia, w której zostały zebrane dodatkowe techniki i modele rozmów, które będą przydatne w trakcie prowadzenia rozmów przez odważnych liderów.

Książka Jeden na jeden to książka o odwadze bycia prawdziwym przywódcą. Znajdziecie w niej nie tylko suchą teorię, która nijak ma się w starciu z rzeczywistością. Pierwsze kroki stawiane na drodze do bycia odważnym liderem, który nie boi się rozmawiać, będziecie mogli postawić wykonując zawarte w książce ćwiczenia i zadania kontrolne. Ja je robiłam i szczerze. polecam – skłaniają do refleksji! Z kolei zawarte w książce praktyczne narzędzia do wdrożenia w codziennej pracy sprawią, że nie będziecie się bać rozmawiać odważnie.

Inga Bielińska, Zofia Jakubczyńska, Jeden na jeden. Odważne rozmowy z pracownikami. Dialogi i praktyczne ćwiczenia, MT Biznes, Warszawa 2018, s.349