Adam Grant to znany psycholog specjalizujący się w psychologii organizacji oraz autor wielu bestsellerów w tym obszarze. Polskie tłumaczenie jego najnowszej książki nosi przewrotny tytuł – Leniwy umysł. Dlaczego nasze umysły są leniwe? Ponieważ często hermetycznie zamykamy się wśród naszych przekonań, więc nie jesteśmy otwarci na ich weryfikację i zmianę zdania. Nie tylko nie sprawdzamy, czy nadal mamy rację, ale jeszcze bardziej kurczowo trzymamy się często błędnych lub nieaktualnych racji i zamykamy na naukę od innych. A przecież od niepamiętnych czasów słyszymy, że błądzić jest rzeczą ludzką! Adam Grant tłumaczy, skąd bierze się takie zachowanie oraz zachęca do przybrania wewnętrznej postawy naukowca, który nieustannie eksperymentuje, rozważa wiele możliwości oraz kwestionuje status quo. Stanowi to ładne odzwierciedlenie i nadanie psychologicznych podwalin zwinnemu inspect and adapt

Książka podzielona jest na trzy części. W pierwszej poszerzymy samoświadomość – dowiemy się,  dlaczego powinniśmy cieszyć się z popełnianych błędów, jak ważna jest pokora oraz rozprawimy się z głęboko zakorzenionymi mitami. Następnie nauczymy się prowadzić debaty i działać w sytuacjach konfliktowych oraz motywować innych do weryfikacji poglądów. W trzeciej części autor pokazuje, jak wykorzystać tę wiedzę w budowaniu uczących się społeczności, zaczynając od wychowywania dzieci na przyszłych „naukowców”. Dostępne na samym końcu podsumowanie o jakże trafnym tytule Jak poszerzać horyzonty jest esencją wszelkich zawartych we wcześniejszych rozdziałach teorii oraz metod, do których szybko można wrócić w każdej chwili po lekturze.

Autor odwołuje się w wielu miejscach do prawdziwych historii – od takich, które znamy, jak wydarzenia w firmach Apple i BlackBerry, do mniej popularnych, jak kampania wyborcza kandydatki na prezydenta Islandii lub niecodzienna debata konkursowa. W treści przytoczono wiele wyników badań psychologicznych, którym balans nadają okraszone poczuciem humoru fragmenty i rysunki. 

W moim odczuciu, wyjątkowość Leniwego umysłu polega na jego uniwersalności – lektura książki dostarczy wiele wartości osobom wykonującym różne role. Liderom przypomni o pokorze oraz uwrażliwi na korzyści płynące z otaczania się osobami o innych poglądach. Menedżerom wprowadzającym zmianę do organizacji pomoże w starciu z oporem dostarczając technik motywowania do otwarcia się na nieznane. Wreszcie – osobom mierzącym się z syndromem oszusta, którym dyskusje sprawiają trudność, rzuci nowe cieplejsze światło na własne ograniczenia i doda pewności siebie.  

Adam Grant, Leniwy Umysł, Wydawnictwo MT Biznes, Warszawa 2021, s.355