Jak wiele książek, przewodników, e-learningów o agile przeczytaliście? Czym musiałaby się wyróżniać kolejna, aby przyciągnąć Waszą uwagę? A może nie zaczęliście jeszcze swojej przygody z agile? W obu przypadkach pozycja Agile. Przewodnik po zwinnych metodykach programowania może Was zainteresować.

Na pierwszy rzut oka to podręcznik dla programistów, ale czy na pewno? Otóż jest to książka dla każdego, kto pracuje lub chciałby pracować w branży IT. Dla nowych w temacie bardzo zręcznie pokazuje ideę zwinności osadzając ją na praktycznych przykładach, nie tylko na teorii. Dla doświadczonych, odświeża podstawy, które niekiedy umykają w wirze codzienności projektowej.

Książka skupia się na zwinnym podejściu do wytwarzania oprogramowania i jest bardzo dobrym drogowskazem dla kierownika projektu – jaką ścieżkę obrać, która z możliwych będzie najbardziej efektywna. Autorzy zaczynają od podstaw, a więc od wartości i zasad podejścia zwinnego, kolejno pokazują najbardziej popularne podejścia i ich aspekty. Scrum, Kanban, XP, Lean – być może nie są Ci obce, ale czy wiesz, w jaki sposób budować z ich użyciem produktywny zespół?

Oprócz samej idei podejść zwinnych publikacja przedstawia również techniki w nich używane. Przechodzimy w niej przez Scrum i to, co w nim najważniejsze – samoorganizujące się zespoły oraz planowanie i wspólne zobowiązanie. Kolejno poznajemy XP i jego otwartość na zmiany oraz prostotę, a następnie czytamy o „odchudzonym myśleniu” i eliminowaniu marnotrawstwa z Leanem. Na deser zostaje Kanban i zarządzanie przepływem, oraz nutka coachingu dla wzmocnienia efektywności wdrożenia poznanych podejść.

Co ciekawe w publikacji, to bardzo przejrzyste wskazywanie punktów kluczowych i obrazowanie idei dzięki diagramom, grafikom i tabelom podsumowującym. Wszystko to wzbogacone jest praktycznymi przykładami, czy wskazówkami np. skąd czerpać wiedzę i co można zrobić już dziś oraz odpowiedziami na często zadawane pytania. Przystępny język i obrazowość tekstu pozwala na przyjemną lekturę. Rozpoczynając swoją przygodę z książką, nastawiona byłam na czysto teoretyczny podręcznik o agile, jednak zostałam miło zaskoczona lekką, ciekawą publikacją – czy może zaskoczyć też Ciebie?

Andrew Stellman, Jennifer Greene, Agile. Przewodnik po zwinnych metodykach programowania, Helion, Gliwice 2015, s. 352