Startup, Scaleup, Screwup: 42 Tools to Accelerate Lean & Agile Business Growth Jurgena Appelo to zdecydowanie obowiązkowa pozycja w bibliotece Agile Coacha. W książce tej autor zawarł 42 narzędzia przydatne w różnych aspektach prowadzenia firmy z wykorzystaniem praktyk zwinnych i lean. Wszystkie one są sprawdzone przez autora, przemyślane i podparte przykładami z życia. Publikacja jest przewodnikiem po zwinnej podróży, zawiera porady pomagające uniknąć częstych błędów, stworzyć i rozwinąć plan rozwoju organizacji oraz zintegrować go z istniejącym już otoczeniem biznesowym.
Objaśnia jak korzystać właściwie i efektywnie z ceremonii scrumowych i czerpać z nich to, co najlepsze dla rozwoju produktów oraz zespołów je tworzących. Pomocna okaże się także w tworzeniu wizji, Business Model Canvas, rekrutacjach i rozwoju pracowników czy pozyskiwaniu środków na rozwój.
Tak jak i w przypadku poprzednich tytułów, których autorem jest Jurgen Appelo, mamy tu do czynienia z książką, którą czyta się szybko i z zaciekawieniem. Pełna anegdot, przykładów, doświadczeń, interesujących opisów jest skarbnicą wiedzy, która pomoże osiągnąć sukces niejednej firmie czy departamentowi w zwinnej transformacji i dalszym rozwoju. Podane przykłady dają czytelnikowi do myślenia, pokazują też, jak prawidłowo zastosować techniki, narzędzia, metryki oraz ceremonie Scrum. Jeśli w swoim otoczeniu masz kogoś, kto nie jest przekonany do zwinności, albo korzysta z tych praktyk w nieprawidłowy sposób, warto mu polecić tę książkę. Dodatkowo przy okazji jej wydania Jurgen Appelo wprowadził nowy produkt do swojej działalności – warsztaty oparte na zebranych w książce doświadczeniach, wzbogacone o ciekawe ćwiczenia, które pomagają nam w rozwinięciu swoich umiejętności i wykorzystaniu podejścia Lean i Agile w praktyce. Osobiście miałam okazję w nich uczestniczyć na początku tego roku, zanim książka została wydana i byłam z nich bardzo zadowolona. Po kilku miesiącach otrzymałam w końcu swój egzemplarz Startup, Scaleup, Screwup… i od razu przystąpiłam do lektury. Nie tylko przypomniałam sobie same warsztaty, ale też na spokojnie wróciłam do niektórych narzędzi i zaczęłam krytycznie podchodzić do tego, jak pracuję i co mogłabym zrobić lepiej w codziennej pracy swojego zespołu projektowego.
Czytając książkę możesz odnieść się od razu do swoich projektów, podejścia współpracowników, bo motto, które przyświeca autorowi jest zdecydowanie słuszne: uczmy się na błędach i to najlepiej na cudzych.
Fot. wiley
To tylko 184 strony, 11 i pół powodów, dlaczego takie podejścia jak SixSigma, Lean, PDCA czy Kaizen w jednych przedsiębiorstwach działają, a w innych nie. Dużą zaletą przykładów jest to, że są proste. Dzięki temu czytelnik zrozumie jakie są wzorce i antywzorce.
Każdy rozdział (z wyjątkiem jednego) jest skonstruowany w ten sam sposób – opisany jest powód i dwa przykłady, które go uzasadniają: przykład na plus i na minus. Prawdziwe nazwy firm oraz nazwiska prezesów i dyrektorów autor zastępuje opisowymi pseudonimami, które wywołują uśmiech na twarzy czytającego.
Autor w każdym rozdziale podkreśla, kto i co jest ważne w każdej organizacji, bez względu na branżę, wielkość organizacji i strukturę organizacyjną. Na pierwszym miejscu zawsze są ludzie – to jest klucz do sukcesu przy jakichkolwiek zmianach. Ludzie muszą uczestniczyć w zmianie od samego początku, być ich czynnym uczestnikiem i ambasadorem. Bez tych czynników, nawet jeżeli zmiana zostanie wprowadzona, po chwili ludzie wrócą do starych nawyków i zmiana samoczynnie zniknie.
Jeden z ostatnich rozdziałów to historia autora, opis jego kariery, budowania autorytetu wśród klientów, umocnienia jego pozycji na rynku i przekonania czytelnika, że skoro zmiana udała się w jednym przedsiębiorstwie, to uda się w każdym innym. Podoba mi się szczerość autora i przykłady, które pokazują, że nie zawsze autor był witany z otwartymi ramionami i nie wszystkie jego propozycje okazały się sukcesem.
Wiem, że każdy czytelnik, który sięgnie po ten tytuł, wróci do niego, żeby sprawdzić jaki jest wzorzec i antywzorzec, odnosząc je do własnej rzeczywistości. Polecam ten tytuł w szczególności kadrze zarządzającej, zwłaszcza tej, która twierdzi, że ma wdrożone podejście lean i nie wymaga ono już zmian i usprawnień.
Jurgen Appelo, Startup, Scaleup, Screwup: 42 Tools to Accelerate Lean & Agile Business Growth, Wiley, 2019 s. 240
[ENG] Leader, Agile ways of working enthusiast. Has over 10 years experience with multicultural teams. Support teams achieving their goals, delivering projects and solutions that are focused on meeting clients needs. People doing the work are priority number one for her and she does her best motivating and empowering them. PMP® & SAFe SPC® certified, trainer and designer of interactive workshop. In her free time, passionate of active forms of leisure, crime stories, baking and cooking.
[PL] Liderka, pasjonatka zwinnej pracy projektowej. Posiada ponad 10-letnie doświadczenie w pracy w zespołach wielokulturowych. Wspiera zespoły w osiąganiu celi i dostarczaniu projektów lub rozwiązań, które spełniają oczekiwania klienta. Wierzy, że w pracy na pierwszym miejscu są ludzie i to ich wspiera w dotarciu do celu. Projektuje gry i interaktywne warsztaty szkoleniowe. Akredytowany trener PMP® oraz SAFe SPC®. W wolnym czasie fanka aktywnego wypoczynku, kryminałów, pieczenia i gotowania.