Startup, Scaleup, Screwup: 42 Tools to Accelerate Lean & Agile Business Growth Jurgena Appelo to zdecydowanie obowiązkowa pozycja w bibliotece Agile Coacha. W książce tej autor zawarł 42 narzędzia przydatne w różnych aspektach prowadzenia firmy z wykorzystaniem praktyk zwinnych i lean. Wszystkie one są sprawdzone przez autora, przemyślane i podparte przykładami z życia. Publikacja jest przewodnikiem po zwinnej podróży, zawiera porady pomagające uniknąć częstych błędów, stworzyć i rozwinąć plan rozwoju organizacji oraz zintegrować go z istniejącym już otoczeniem biznesowym.

Objaśnia jak korzystać właściwie i efektywnie z ceremonii scrumowych i czerpać z nich to, co najlepsze dla rozwoju produktów oraz zespołów je tworzących. Pomocna okaże się także w tworzeniu wizji, Business Model Canvas, rekrutacjach i rozwoju pracowników czy pozyskiwaniu środków na rozwój.

Tak jak i w przypadku poprzednich tytułów, których autorem jest Jurgen Appelo, mamy tu do czynienia z książką, którą czyta się szybko i z zaciekawieniem. Pełna anegdot, przykładów, doświadczeń, interesujących opisów jest skarbnicą wiedzy, która pomoże osiągnąć sukces niejednej firmie czy departamentowi w zwinnej transformacji i dalszym rozwoju. Podane przykłady dają czytelnikowi do myślenia, pokazują też, jak prawidłowo zastosować techniki, narzędzia, metryki oraz ceremonie Scrum. Jeśli w swoim otoczeniu masz kogoś, kto nie jest przekonany do zwinności, albo korzysta z tych praktyk w nieprawidłowy sposób, warto mu polecić tę książkę. Dodatkowo przy okazji jej wydania Jurgen Appelo wprowadził nowy produkt do swojej działalności – warsztaty oparte na zebranych w książce doświadczeniach, wzbogacone o ciekawe ćwiczenia, które pomagają nam w rozwinięciu swoich umiejętności i wykorzystaniu podejścia Lean i Agile w praktyce. Osobiście miałam okazję w nich uczestniczyć na początku tego roku, zanim książka została wydana i byłam z nich bardzo zadowolona. Po kilku miesiącach otrzymałam w końcu swój egzemplarz Startup, Scaleup, Screwup… i od razu przystąpiłam do lektury. Nie tylko przypomniałam sobie same warsztaty, ale też na spokojnie wróciłam do niektórych narzędzi i zaczęłam krytycznie podchodzić do tego, jak pracuję i co mogłabym zrobić lepiej w codziennej pracy swojego zespołu projektowego.

Czytając książkę możesz odnieść się od razu do swoich projektów, podejścia współpracowników, bo motto, które przyświeca autorowi jest zdecydowanie słuszne: uczmy się na błędach i to najlepiej na cudzych.

Fot. wiley

To tylko 184 strony, 11 i pół powodów, dlaczego takie podejścia jak SixSigma, Lean, PDCA czy Kaizen w jednych przedsiębiorstwach działają, a w innych nie. Dużą zaletą przykładów jest to, że są proste. Dzięki temu czytelnik zrozumie jakie są wzorce i antywzorce.

Każdy rozdział (z wyjątkiem jednego) jest skonstruowany w ten sam sposób – opisany jest powód i dwa przykłady, które go uzasadniają: przykład na plus i na minus. Prawdziwe nazwy firm oraz nazwiska prezesów i dyrektorów autor zastępuje opisowymi pseudonimami, które wywołują uśmiech na twarzy czytającego.

Autor w każdym rozdziale podkreśla, kto i co jest ważne w każdej organizacji, bez względu na branżę, wielkość organizacji i strukturę organizacyjną. Na pierwszym miejscu zawsze są ludzie – to jest klucz do sukcesu przy jakichkolwiek zmianach. Ludzie muszą uczestniczyć w zmianie od samego początku, być ich czynnym uczestnikiem i ambasadorem. Bez tych czynników, nawet jeżeli zmiana zostanie wprowadzona, po chwili ludzie wrócą do starych nawyków i zmiana samoczynnie zniknie.

Jeden z ostatnich rozdziałów to historia autora, opis jego kariery, budowania autorytetu wśród klientów, umocnienia jego pozycji na rynku i przekonania czytelnika, że skoro zmiana udała się w jednym przedsiębiorstwie, to uda się w każdym innym. Podoba mi się szczerość autora i przykłady, które pokazują, że nie zawsze autor był witany z otwartymi ramionami i nie wszystkie jego propozycje okazały się sukcesem.

Wiem, że każdy czytelnik, który sięgnie po ten tytuł, wróci do niego, żeby sprawdzić jaki jest wzorzec i antywzorzec, odnosząc je do własnej rzeczywistości. Polecam ten tytuł w szczególności kadrze zarządzającej, zwłaszcza tej, która twierdzi, że ma wdrożone podejście lean i nie wymaga ono już zmian i usprawnień.

Jurgen Appelo, Startup, Scaleup, Screwup: 42 Tools to Accelerate Lean & Agile Business Growth, Wiley, 2019 s. 240