#AgileKtóryDziała – to z pewnością nie slogan tylko potwierdzone działania i doświadczenia zebrane przez Michała Dusińskiego i Tomasza Borowca. 

Miałam okazję uczestniczyć w szkoleniach prowadzonych przez autorów i konsultować z nimi kilka swoich projektów. Zawsze ich rady i przekazywane doświadczenia trafiły do mnie, a wykorzystując je osiągałam zamierzone efekty. Jest to nowość z ostatnich miesięcy, więc tym bardziej sięgnęłam po tą pozycję!

Książka napisana jest w sposób praktyczny i językiem, który pokazuje, że Panowie wiedzą o czym piszą. Z mojej perspektywy to pozycja, która nadaje się zarówno dla osób, które jeszcze nie miały nic wspólnego z projektami zwinnymi i uwaga – nie mają też nic wspólnego z IT. Z każdą kolejną stroną autorzy wprowadzają czytelnika w myślenie agile’owe i wartości, którymi kierujemy się w tym podejściu. Zastosowane przykłady są z jednej strony życiowe, z drugiej – dobrze uzasadnione biznesowo. Osoby, które pracują w projektach zwinnych, dzięki tej książce mogą udoskonalić swój warsztat i przypomnieć sobie czasem te podstawowe, ale jakże istotne fundamenty agile’owe. Czasem zapominamy w naszej pracy o elementarnych zasadach i szukamy przyczyn naszych problemów dalej niż to konieczne – wtedy właśnie warto wrócić do korzeni. 

To, co jest mocną stroną tej książki, to to, że nie jest to książka tylko o Scrumie. Owszem znajdziemy tutaj rozdział poświęcony Scrum, ale znajdziemy też rozdział pt. Nie samym Scrumem człowiek żyje. Wspomniane przeze mnie wcześniej wprowadzenie odbiorcy małymi krokami w świat pracy zwinnej i skutecznej możemy podzielić dodatkowo na obszary poświęcone m.in.: historyjkom użytkownika – w jaki sposób je tworzyć i jaką mogą dostarczać nam wartość, skuteczne zarządzanie Backlogiem Produktu, istotności roli Product Ownera,  produktywności i zajętości – czyli jaką moc ma Kanban. 

Podsumowując – polecam książkę każdemu, kto miał styczność, bądź chciałaby zrozumieć myślenie agile’owe. Bo Agile to stan umysłu, który zawsze może być bardziej doskonały niż wczoraj…

Michał Dusiński, Tomasz Borowiec, #AgileKtóryDziała. Pracuj zwinnie i skutecznie, Helion, Gliwice 2021, s. 160

Fot. Helion