Czyżby? Patrząc na liczbę pozycji książkowych wydawanych co roku na temat Scruma można byłoby się zastanowić czy Scrum nie jest panaceum na wszystko. Zacznijmy przewrotnie – czym ta książka na pewno nie jest? Nie jest to książka, która jest rozszerzeniem Scrum Guide – to zdecydowanie coś więcej. To książka przeznaczona dla osób, które posiadają już praktyczną wiedzę na temat Scruma, ale chcą się doskonalić.

Jest to pierwsza książka, którą czytałam za pośrednictwem ebookpoint BIBLIO – interaktywnej biblioteki z wirtualnymi książkami. Forma była dla mnie zupełnie nowa, a publikacja okazała się niezwykle interesująca. Książka została podzielona na osiem rozdziałów, w których dobrze zostały wyszczególnione obszary do wprowadzenia zmian. Tworzenie podstaw silnego zespołu to krótki poradnik o współpracy i zasadach pracy zespołu. W kolejnych rozdziałach przejdziemy między innymi przez takie obszary jak: dostarczanie ukończonych przyrostów produktu, optymalizacja dostarczanej wartości, optymalizacja planowania, wspieranie zespołów scrumowych w procesie tworzenia i doskonalenia, wykorzystanie organizacji do doskonalenia czy wnioski oraz dalsze kroki.

Co wyróżnia tę pozycję książkową od innych książek o Scrumie? Ciekawe i warte swojej uwagi są dwa dodatki dołączone do książki. Pierwszy z nich pozwala na samodzielne przeprowadzenie ewaluacji, która pomoże w zidentyfikowaniu obszarów do usprawnień. Sama chęć do poprawy na niewiele się zda, jeśli nie będziemy wiedzieć jakie są nasze największe bolączki. Na zakończenie każdego działu mamy sekcję tzw. Wezwanie do działania – są to listy z pytaniami lub zagadnieniami do omówienia ze swoim zespołem, dzięki którym zbierzesz fakty na temat aktualnej sytuacji zespołu w danym obszarze, na przykład ile wynosi dług technologiczny produktu? Zwiększa się on czy też zmniejsza? Pytanie, czy w ogóle dziś to mierzymy? Być może powinniśmy dopiero zacząć i odpowiedzieć sobie na te pytania po zebraniu danych.

Drugi dodatek zmusza do refleksji – czy rzeczywiście ja ze swoimi zespołami nie popełniam pewnych błędów? Jest to lista aksjomatów dotyczących Scruma wraz z przykładami. Do moich ulubionych zalicza się między innymi tytułowa pozycja tj. Scrum nie jest panaceum ani sposobem na przyspieszenie pracy deweloperów, a także Rejestr produktu nie stanowi zwinnej wersji tradycyjnego dokumentu z wymogami, czy też Przegląd sprintu to nie protokół odbioru.

Stephanie Ockerman, Simon Reindl, Doskonalenie Scruma. Przewodnik dla praktyków. O wyzwaniach, korzyściach i zwinnych zespołach, Helion, Gliwice 2020, s. 178

Fot. helion