Jeśli dotarłeś tutaj, w miejsce, gdzie odczarowujemy opasłe tomiska pełne wiedzy i nietuzinkowego doświadczenia kompetentnych liderów, to znaczy, że tak jak i my, pragniesz się rozwijać i poszukujesz najlepszych sposobów, by robić to optymalnie. W dodatku nie posiadasz niczym nieograniczonego czasu, przeciwnie, czas jest dla Ciebie wyjątkowo cenny, bo wiesz, że tylko dzięki jego odpowiedniemu wykorzystaniu, Twoje wysiłki zaowocują efektami o których marzysz. 

Czy kiedykolwiek przeczytałeś książkę, która nie tylko miała wpływ na Twoje rutynowe działania projektowe, ale również uzbroiła Cię w cały arsenał narzędzi do pracy nad sobą? Jeśli nie, koniecznie przeczytaj tę pozycję!

Moc Lidera Projektu”, autorstwa Susanne Madsen, to wyjątkowa książka. To nie tylko kompendium wiedzy o kierowaniu projektami, ale swoisty przewodnik po meandrach wzrastania na odważnego przywódcę. To również prywatny program coachingowy, ponieważ wszystkie zagadnienia teoretyczne są wzbogacone zadaniami do samodzielnego wykonania. Słowem, kurs liderski w pigułce podany w przyjemnej formie.

Książka podzielona jest na cztery części. W pierwszej autorka zderza nas z najczęstszymi błędami kierowników projektów, w których, jak się pewnie domyślacie, łatwo dostrzec samego siebie. Drugi rozdział ma charakter introspekcyjny i ma nam pomóc w odkryciu głęboko zakorzenionych nawyków i przekonań tłumaczących nasze zachowania. To tutaj dowiemy się jak możemy pracować z tymi, którzy ograniczają nasz rozwój oraz dlaczego niektóre sytuacje oraz ludzie wzbudzają w nas reakcje alergiczne. Część trzecia, to omówieniu siedmiu zasad przewodzenia projektom. Zalecenia wzbogacone są w błyskotliwe przemyślenia i historie znanych liderów projektów, które dobitnie obrazują sens podążania za wskazówkami autorki. Ostatni rozdział możemy potraktować jako prawdziwy narzędziownik” lidera. Znajdziemy w nim konkretne działania pomagające nam kroczyć wyznaczoną drogą, a nawet odnośniki do strony internetowej, gdzie znajdziemy rekomendowane szablony dokumentów – słowem wszystko w jednym miejscu. 

Szczerze polecam tę lekturę wszystkim: kierownikom, liderom oraz wszelkim adeptom sztuki zarządzania projektami. Dla osób mniej doświadczonych to może być świetny punkt startowy, początek fascynującej podróży wzrastania i rozwijania kompetencji liderskich, zaś dla wyjadaczy” – pewnego rodzaju „sprawdzian”, który może być korektą, kontynuacją lub całkowitą zmianą kursu przewodzenia. 

Susanne Madsen, Moc Lidera Projektu. 7 zasad, które pomogą Ci wspiąć się na wyższy poziom zarządzania projektem, PWN, Warszawa 2022