Choć słowa wypowiedziane przed ponad dwoma tysiącami lat przez Heraklita z Efezu: „jedyną stałą rzeczą w życiu jest zmiana” nigdy nie straciły na aktualności, tak dzisiaj brzmią boleśnie aktualnie i to w każdej dziedzinie życia. Czasy pandemii dla wielu z nas okazały się być prawdziwym, przytłaczającym wyzwaniem. Wielu z nas musiało nauczyć się tworzyć nowe struktury dla swojego życia osobistego, żeby jakoś poradzić sobie z faktem, że na skutek istnienia technologii cyfrowej, jesteśmy stale dostępni dla naszych pracodawców. Umiejętność zarządzania tak zwanym wolnym czasem, którego mamy coraz mniej, nigdy nie była tak szalenie istotna. To od niej zależy jakość naszego życia, czasu spędzonego z dala od komputera, ale także efektywność w wykonywaniu obowiązków zawodowych oraz nasze relacje z otoczeniem, współpracownikami, przyjaciółmi, parterem czy rodziną.

Fot. Prószyński i S-ka

O ciągle rosnącym tempie zmian, i o tym jak sobie z tym radzić, napisano już wiele. Tym razem polecam Waszej uwadze pozycję szczególną – Elastyczny mózg. Kreatywne myślenie w czasach niepewności i chaosu, która koncentruje się na konieczności dostosowania sposobu myślenia do zwariowanego tempa naszych czasów. Autor książki operując pojęciem „elastyczne myślenie” ma na myśli pewien spójny styl poznawczy, który zapewnia nam możliwość rozwiązywania nowych problemów i przezwyciężania barier neuronowych i psychologicznych, utrudniających nam rozpatrywanie zagadnienia w porządku innym niż ten dotychczas nam znany. Myślenie elastyczne to zdolność, której nie ma żaden komputer i która występuje tylko u nielicznych zwierząt – między innymi stanowi właściwość ludzkiego mózgu. Książka ta poddaje analizie te procesy myślowe i omawia istotne dla ich przebiegu czynniki psychologiczne. Co ważne dla czytelnika, który z neuropsychologią ma niewiele wspólnego, robi to w sposób arcyciekawy. Autor przytacza interesujące eksperymenty ze świata nauki, historii czy zabawne anegdoty z życia osobistego, dzięki czemu w sposób przyjemny zdobywamy wiedzę o naszym umyśle. Osobiście, dzięki lekturze, zweryfikowałam wiele własnych poglądów na temat procesu myślenia i podpatrzyłam kilka narzędzi do sprawniejszego zarządzania tym potencjałem na co dzień. Jestem przekonana, że Wy również znajdziecie tutaj sporo inspiracji do rozwoju.

Leonard Mlodinow, Elastyczny Mózg. Kreatywne myślenie w czasach niepewności i chaosu, Prószyński i S-ka, Warszawa 2019, s. 336