Chciałbyś być świadomym i dojrzałym leaderem? Project Managerem? Kierownikiem działu? A może zwyczajnie chciałbyś żyć na co dzień w zgodzie ze sobą i lepiej się poznać? Z każdej strony jesteśmy bombardowani informacjami o tym jak efektywnie zarządzać czasem, jak skutecznie zarządzać ryzykiem czy zmianą, a gdzie w tym wszystkim zarządzanie sobą? Thomas J. Watson – przedsiębiorca i założyciel IBM, powiedział kiedyś, że „nic tak nie udowadnia umiejętności w zakresie zarządzania innymi jak to, w jaki sposób ktoś na co dzień kieruje sobą”, a to z kolei implikuje przesłanie, że warto zacząć od siebie. Czy da się w ogóle zarządzać sobą? Na czym polega ten proces? Czy rzeczywiście sfera emocjonalna powinna być oddzielona od tej racjonalnej, intelektualnej?

Zarządzanie sobą to książka o działaniu, myśleniu i odczuwaniu, w której autorki zebrały owoce swojej dwunastoletniej pracy trenerskiej i zabrały nas w podróż w głąb siebie. Bo kto inny, jak nie my sami, powinien znać swoje wewnętrzne struktury i mechanizmy postępowania, które kierują nami co dzień i determinują nasze życie?

Według autorek zasoby, jakimi dysponujemy, mogą zostać ujęte w czterech kategoriach: fizyczność, mentalność, emocjonalność i duchowość. Takie rozgraniczenie wraz z odniesieniami do praw biologii i neurobiologii pozwala uporządkować wiedzę o samym sobie. W pozycjach dotyczących dbania o siebie, coachingu siebie samego, coraz częściej mówi się o zjawisku zwanym „selfness” czyli dyscyplinie zajmowania się sobą. Wyścig w kierunku realizacji celów osobistych i zawodowych nieustannie przyspiesza, a paradoksalnie należy zatrzymać się, aby dostrzec siebie.

Książka ta porusza także bardzo istotne kwestie, jak na przykład te związane z emocjami i intuicją, które są nierozerwalne z działaniem, podejmowaniem decyzji. Autorki kładą nacisk na sferę mentalno-emocjonalną, gdzie wydawać by się mogło, że dobry lider, przywódca, dyrektor powinien cechować się raczej twardą ręką, nie zapominając jednocześnie, że reakcje emocjonalne mogą storpedować nawet najbardziej genialny plan. Nie wolno w związku z tym lekceważyć aspektu ludzkiego.

Czytelnikowi stawiane są pytania zmuszające go do wysiłku intelektualnego i refleksji. Zarządzanie sobą musi trafić w ręce każdego, kto czuje, że czas poznać siebie, bez względu na motywacje.

Renata Gut, Maria Piegowska, Barbara Wójcik, Zarządzanie sobą. Książka o działaniu, myśleniu i odczuwaniu, Difin, Warszawa 2016, s. 280