Praca zdalna z dnia na dzień stała się koniecznością. Nowy model pracy niesie za sobą wiele wyzwań i wymaga przystosowania się do nowej rzeczywistości. Czy wystarczy po prostu przenieść wykonywanie obowiązków zawodowych z biura do mieszkania? Jak odnaleźć się w „nowej normalności” i nauczyć się oddzielać to, co zawodowe od tego, co osobiste? Jak skutecznie skorzystać ze swobody home office? Świat pędzi do przodu i pojawia się pytanie – czy na te dynamicznie zachodzące zmiany jesteśmy przygotowani psychicznie?
Z pomocą przychodzi nam książka trzech psychologów. Aleksandra Pogorzelska, Barbara Wójcik i Patryk Wójcik rozkładają na czynniki pierwsze wszystkie kluczowe elementy pracy zdalnej.
Autorzy skupiają się głównie na poprawie jakości pracy zdalnej, którą wykonujemy z domu.
Podpowiadają, jak pracować w trybie home office, dbając równocześnie o równowagę w życiu zawodowym i osobistym.
Książka skupia się na aspektach psychologicznych zmiany sposobu wykonywania naszych obowiązków zawodowych. Stanowi koło ratunkowe dla tych, którzy nagle znaleźli się w nowej sytuacji, ale także dla osób, które z własnej woli wybierają pracę zdalną.
Chcesz przejąć pełną odpowiedzialność za to jak wygląda Twój dzień pracy? Z książki dowiesz się jak skutecznie zorganizować swoją przestrzeń do pracy w nowych warunkach i jak zadbać o swoje nastawienie. Nauczysz się tworzyć własne rutyny, które ułatwią Ci przełączanie się między trybem działania i odpoczynku. Poznasz sposoby, które pomogą ci zadbać o twoje pokłady energii. Lektura tej książki zmusi cię również do refleksji nad tym, jak odpoczywasz.
Poznasz sprawdzone techniki walki ze stresem. Ja na pewno skorzystam z opisanej w książce techniki pisania ekspresywnego. Dowiesz się też jak wzmocnić swoją koncentrację.
Książka zachęci Cię, by wypracować indywidualny sposób organizacji swojej przestrzeni. Wiele technik w niej omawianych pomoże Ci w zwiększeniu produktywności. Mnie szczególnie zainteresowały mistrzowskie strategie, którymi możemy zainspirować się od sportowców.
Mile zaskoczył mnie ostatni rozdział, który opowiada o tym jak lepiej rozumieć siebie i innych oraz jak skutecznie prosić o pomoc. Myślę, że jest to szczególnie ważne w trybie pracy zdalnej, gdzie tak naprawdę się nie widzimy i odczytanie emocji i intencji drugiej osoby jest dla nas dużym wyzwaniem.
Jeśli szukasz drogowskazu do lepszego i bardziej satysfakcjonującego życia – ta książka jest właśnie dla Ciebie!
Aleksandra Pogorzelska, Patryk Wójcik, Barbara Wójcik, Jak pracować zdalnie i nie zwariować, Helion SA, Gliwice 2020, s.192
[ENG] Project Manager with 10 years of experience passionate about sharing the knowledge. Is always learning and cConfesses that she cannot start her day without a cup of coffee. Managing projects during the standard working hours was not enough for her and she joined the local PMI Wroclaw community in 2017. Sha passed the PMP exam the same year. In 2020 she was elected as the PMI Poland Chapter Board Member. Currently she is responsible for PMI Poland Chapter membership. Actively supports the PMI chapter XChange initiative and is fond of getting to know different cultures and perspectives. Enjoys hiking and playing board games. Speaker for international conferences and co-author of the book The Xchange Effect. A Virtual Journey of Cross-Country Collaboration and Co-Creation.
[PL] Kierowniczka projektów z 10 letnim doświadczeniem i pasjonatka dzielenia się wiedzą. Ciągle się uczy i wyznaje, że nie wyobraża sobie rozpoczęcia dnia bez wypicia filiżanki kawy. Zarządzanie projektami w standardowych godzinach pracy jej nie wystarcza, dlatego od 2017 roku aktywnie działa jako wolontariuszka w PMI Poland Chapter. Posiadaczka certyfikatu PMP. Od 2020 roku członkini zarządu PMI Poland Chapter. Obecnie odpowiedzialna za obszar członkostwo w PMI PC. Aktywnie wspiera globalną inicjatywę Chapter Xchange. Uwielbia chodzić po górach i grać w planszówki. Prelegentka na międzynarodowych konferencjach. Współautorka książki The XChange effect. A Virtual Journey of Cross-Country Collaboration and Co-Creation.