Praca zdalna z dnia na dzień stała się koniecznością. Nowy model pracy niesie za sobą wiele wyzwań i wymaga przystosowania się do nowej rzeczywistości. Czy wystarczy po prostu przenieść wykonywanie obowiązków zawodowych z biura do mieszkania? Jak odnaleźć się w  „nowej normalności” i nauczyć się oddzielać to, co zawodowe od tego, co osobiste? Jak skutecznie skorzystać ze swobody home office? Świat pędzi do przodu i pojawia się pytanie – czy na te dynamicznie zachodzące zmiany jesteśmy przygotowani psychicznie? 

Z pomocą przychodzi nam książka trzech psychologów. Aleksandra Pogorzelska, Barbara Wójcik i Patryk Wójcik rozkładają na czynniki pierwsze wszystkie kluczowe elementy pracy zdalnej.

Autorzy skupiają się głównie na poprawie jakości pracy zdalnej, którą wykonujemy z domu. 

Podpowiadają, jak pracować w trybie home office, dbając równocześnie o równowagę w życiu zawodowym i osobistym.

Książka skupia się na aspektach psychologicznych zmiany sposobu wykonywania naszych obowiązków zawodowych. Stanowi koło ratunkowe dla tych, którzy nagle znaleźli się w nowej sytuacji, ale także dla osób, które z własnej woli wybierają pracę zdalną.

Chcesz przejąć pełną odpowiedzialność za to jak wygląda Twój dzień pracy? Z książki dowiesz się jak skutecznie zorganizować swoją przestrzeń do pracy w nowych warunkach i jak zadbać o swoje nastawienie. Nauczysz się tworzyć własne rutyny, które ułatwią Ci przełączanie się między trybem działania i odpoczynku. Poznasz sposoby, które pomogą ci zadbać o twoje pokłady energii. Lektura tej książki zmusi cię również do refleksji nad tym, jak odpoczywasz. 

Poznasz sprawdzone techniki walki ze stresem. Ja na pewno skorzystam z opisanej w książce techniki pisania ekspresywnego. Dowiesz się też jak wzmocnić swoją koncentrację.

Książka zachęci Cię, by wypracować indywidualny sposób organizacji swojej przestrzeni. Wiele technik w niej omawianych pomoże Ci w zwiększeniu produktywności. Mnie szczególnie zainteresowały mistrzowskie strategie, którymi możemy zainspirować się od sportowców.

Mile zaskoczył mnie ostatni rozdział, który opowiada o tym jak lepiej rozumieć siebie i innych oraz jak skutecznie prosić o pomoc. Myślę, że jest to szczególnie ważne w trybie pracy zdalnej, gdzie tak naprawdę się nie widzimy i odczytanie emocji i intencji drugiej osoby jest dla nas dużym wyzwaniem.

Jeśli szukasz drogowskazu do lepszego i bardziej satysfakcjonującego życia – ta książka jest właśnie dla Ciebie!

Aleksandra Pogorzelska, Patryk Wójcik, Barbara Wójcik, Jak pracować zdalnie i nie zwariować, Helion SA, Gliwice 2020, s.192

Fot. helion.pl