Co stanie się kiedy grupa studentów postanowi zagospodarować nieużytkowany budynek uczelni mając 0 zł na koncie, wiele chęci i ogrom determinacji? Niewątpliwie unikatowy projekt.

Sukces projektu satysfakcjonuje szczególnie, gdy był on tworzony od podstaw – czystej koncepcji, a jeszcze bardziej, gdy powstał z oddolnej inicjatywy i całkiem dobrowolnego wkładu zasobów. Tak właśnie zrodził się Rebel Campus – przedsięwzięcie bezprecedensowe, ponieważ jako pierwsze i jedyne w Polsce łączy środowisko studentów, edukacji i nauki ze światem biznesu. Ponadto zostało zrealizowane z inicjatywy ambitnych ludzi, pełnych zapału i pomysłów, a sfinansowane ze środków zebranych samodzielnie. Władze Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu przekazały jeden z budynków w zarządzanie całej społeczności, dając przy tym płaszczyznę do działania i rozwoju przedsiębiorczości.

Rebeliant to nie tylko buntownik – to rewolucjonista

Nazwa projektu zrodziła się z jego idei – Rebel Campus powstał, by wprowadzać zmiany. Pomysłodawcy przedsięwzięcia, mając za sobą wiele doświadczeń biznesowych i obszerną wiedzę na temat modeli pracy w różnych środowiskach, nie zgadzają się na zastane schematy tworzenia biznesu i stereotypowe „mój pomysł – moje wykonanie” czy „radź sobie sam”. Podążając za trendami zza oceanu, propagują kulturę współpracy, wierząc, że przynosi to większe efekty niż działanie w pojedynkę. W wielu środowiskach biznesowych brakuje umiejętności wymiany informacji, dzielenia się wiedzą, transferu doświadczeń. Rebel Campus ma łączyć ludzi, dając szansę i okazję na stworzenie i zrealizowanie wartościowych projektów czy inicjatyw z olbrzymim potencjałem.

Drugą kwestią był sposób działania i organizacja. Twórcy Rebel Campusu działali w myśl zasady, że najważniejszy jest pomysł – same struktury przyjdą z czasem, zweryfikują je ludzie, dla których został stworzony ten projekt. Podejście „najpierw robić, potem strukturyzować i optymalizować”, chociaż może wydawać się ryzykowne, pozwala uniknąć niepotrzebnego poczucia obowiązku czy presji. Społeczność, która przyczyniła się do rozwoju Rebel Campusu, okazała się w pełni samodzielna i samoorganizująca w działaniach – w pierwszym etapie realizacji inicjatywy zostały podjęte pewne ramowe decyzje dotyczące tego, jak cowork ma wyglądać i na jakich zasadach działać, oraz wyznaczono termin otwarcia. Jednak, ponieważ sama idea stanowiła inspirację i zachęcała do zaangażowania, prace posuwały się do przodu bez ustalonych z góry struktur i strategii. Te krystalizują się dopiero teraz, bo są potrzebne organizacji na dalszych etapach działania.

Różnorodność to zaleta projektu, nie wada

Chyba nie jesteśmy w stanie wyobrazić sobie lepszego miejsca na realizację wartości takich jak współpraca, wsparcie, dzielenie się doświadczeniem, wiedzą, czy poglądami niż właśnie przestrzeń coworkingowa, wypełniona osobami z całkiem odmiennych środowisk, branż czy grup społecznych. Spotkamy tutaj startupowców, managerów dużych korporacji, przedsiębiorców, biznesmenów, studentów oraz absolwentów – specjalistów z różnych dziedzin. Różnorodność jest tutaj kluczem do sukcesu, ponieważ pomimo tak dużych różnic, każdy z nich może odnieść realne korzyści. Studenci mają okazję do realizacji i wykorzystania nabytej wiedzy i umiejętności w praktyce (co okazuje się równie ważne, jak samo wykształcenie), poznają osoby, które wiedzą jak poruszać się w świecie szeroko pojętego biznesu i służą pomocą oraz merytoryczną radą.

Ci młodzi ludzie wnoszą znaczącą wartość do społeczności Rebel Campusu – są to osoby ambitne, pełne zapału i chęci do działania, które nierzadko zapewniają świeże, całkiem odmienne, często innowacyjne spojrzenie na realizowany projekt czy nierozwiązany problem. Niewątpliwym trzonem i podstawą coworkingu jest właśnie synergia – dzięki niej osiągamy lepsze efekty tym samym nakładem pracy. Do Rebel Campusu zapraszany jest każdy – nieważne czy szukasz partnerów biznesowych, czy idealnego pracownika – nawet jeśli nie masz ściśle określonego pomysłu na biznes, z pewnością zyskasz dużą dawkę inspiracji i obszerny zasób relacji, włączając się do ciągle rozrastającej się społeczności.

Wykorzystany potencjał – społeczność

Finansowanie całego przedsięwzięcia zostało zapewnione w pełni przez środki zebrane przez grupę zaangażowanych osób – „Rebelowiczów”. Składały się na nie fundusze z kampanii crowdfundingowej, przeprowadzonej na portalu zrzutka.pl, która zapewniła znaczą część docelowej kwoty oraz środki uzyskane dzięki organizacji cyklu eventów szkoleniowych. Rebel Campus Training Week został zorganizowany dzięki pomocy Centrum Kształcenia Ustawicznego Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu, a wszystkie zgromadzone fundusze z przeprowadzonych przez wykwalifikowanych członków „Rebelii” szkoleń, zostały przekazane na remont Rebel Campusu. Trzymając się kwestii zasobów – realizacja odnowienia i przystosowania przestrzeni coworkingowej wymagała dużego nakładu pracy, z czym wiąże się potrzeba zaangażowania osób, które były w stanie się tego podjąć. Wykonanie projektu było możliwe dzięki pracy dużej grupy ochotników, wśród których znaczną większość stanowili studenci Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu, wykazujący entuzjazm i chęć wsparcia tak ciekawego i nietuzinkowego przedsięwzięcia.

W inicjatywę zaangażowało się w sumie 165 osób, które w różny sposób przyczyniły się do otwarcia i rozwoju Rebel Campusu. Początkowo wszyscy pracowali koncepcyjnie, planując konieczne działania. Dzięki tak różnorodnej społeczności bez najmniejszych trudności wyklarowały się grupy odpowiedzialne za poszczególne elementy projektu – promocję, marketing, fundraising i wiele innych. Następnie prace obejmowały niemal wszystkie czynności remontowe – od oczyszczania, malowania przestrzeni i położenia wykładziny do montażu mebli biurowych. Można więc rzec, że cały projekt został zrealizowany samorzutnie, dzięki ciężkiej pracy i pełnowymiarowemu zaangażowaniu.

Mission: possible

Po 5 miesiącach powstał pierwszy efekt aktywności Rebeliantów – przestrzeń coworkingowa o powierzchni 150 m², która oferuje 24 stanowiska pracy dla początkujących przedsiębiorców, zainteresowanych rozwijaniem własnych inicjatyw. Cechą projektów takich jak Rebel Campus jest rozwój i zwiększanie skali działania. Sukces, którym jest praktycznie w pełni gotowa przestrzeń coworkingowa to dopiero początek. Już teraz Rebel Campus ma za sobą kilka pomyślnie zorganizowanych wydarzeń, takich jak Datathon czy warsztaty z zakresu Design Thinking. Oprócz odnowionej przestrzeni w budynku znajduje się wiele pomieszczeń, z których część również wymaga rewitalizacji. Obecnie niektóre z nich są już wynajmowane i funkcjonują jako biura. Korzystają z niej działacze organizacji studenckich pracujący nad własnymi projektami, jak i pozostali członkowie społeczności – absolwenci i przedsiębiorcy, a ich aktywności sprzyja urządzone i udekorowane wnętrze.

Oprócz organizacji rozwijających eventów, w planach na najbliższą przyszłość jest niemal całotygodniowe, odbywające się regularnie przedsięwzięcie –Rebel Campus Office Hours. Jest to kolejna inicjatywa, która ma na celu nadanie tempa już szybko rozwijającemu się projektowi. Polega na dzieleniu się rzeczową wiedzą pochodzącą od doświadczonych Rebelowiczów, co stanowi jedno z głównych założeń i celów projektu. Coraz więcej uczestników projektu aktywnie angażuje się w życie powstałej społeczności. Na zasadzie konsultacji, porad czy wspólnej pracy w określonych dniach tygodnia wspierają oni wszystkich zainteresowanych, umożliwiając im skorzystanie z praktycznej wiedzy szybko i zgodnie z bieżącym zapotrzebowaniem. Na potrzebujących czeka naprawdę szeroki wachlarz tematów z różnych branż, który wciąż się powiększa. Już teraz można tu znaleźć wsparcie w dziedzinie technik zarządzania, marketingu, kompleksowych porad prawnych, pomocy językowej – tłumaczeń. W ofercie rebelowych Office Hours znajdują się również mniej typowe rozwiązania, takie jak pedagogika czy porady z zakresu weterynarii. Każdy z mentorów jest również zaangażowanym członkiem projektu, który – oprócz wartości merytorycznych – jest w stanie przekazać zainteresowanym idee czy istotne informacje na temat Rebel Campusu.

To jeszcze nie koniec

Środki pozyskane z najmu przestrzeni biurowych przekazywane są na pokrycie kosztów utrzymania używanej dotychczas powierzchni oraz posłużą do realizacji dalszego remontu całości budynku, czyli 1200 m² (w tym modernizacji sali eventowej, mogącej pomieścić ponad 100 osób, niewiele mniejszych sal szkoleniowych oraz strefy relaksu – chillout roomu). Zebrane fundusze zostaną również wykorzystane na organizację wydarzeń, szkoleń oraz meetupów, które zaangażują osoby z całkiem odmiennych branż, chcące tworzyć wspólne projekty czy realizować własne inicjatywy biznesowe – rozwijając przy tym społeczność Rebel Campusu. Studentom Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu bez wątpienia udało się zrealizować wyjątkowy projekt, tworząc przy tym miejsce o ogromnym potencjale zarówno technologicznym jak i biznesowym. Rebel Campus powstał w wyniku łamania schematów, a jego twórcy postanowili obrać niespotykany dotąd kierunek. Czy nie to właśnie nazywamy innowacją?