Disciplined Agile (DA) jest spójnym zestawem narzędzi, praktyk i strategii. Nie jest tzw. frameworkiem i nie zastępuje dotychczasowych znanych zwinnych podejść jak np. Scrum czy Kanban. Disciplined Agile rozszerza możliwości, z których w coraz bardziej złożonym świecie mogą czerpać kierownicy projektów, praktycy Agile i członkowie zespołów projektowych. Disciplined Agile staje się niezwykle wartościowym podejściem pomagającym liderom biznesu konkurować na rynku i radzić sobie ze złożonymi wdrożeniami zwinnymi w przedsiębiorstwie.


Mimo, że Disciplined Agile (DA) jest hybrydą, ponieważ przyjmuje pomysły i strategie z trzech fundamentalnych konceptów: Agile, Lean oraz podejścia klasycznego to jednak sięga głęboko do pierwotnych założeń filozofii Agile. Z tych właśnie założeń płynie intencja, że to zespoły powinny posiadać swój własny proces lub jak mówimy w DA – zespoły powinny wybrać swój sposób pracy (WoW) – ang. Choose your WoW – Choose your Way of Working.

Zwinności biznesowej nie daje nam korzystanie z frameworków, a właśnie dowolność. Zwinność jest też czymś innym dla różnych organizacji i nie ma jednego podejścia, które zadziałałoby tak samo dobrze dla każdego. Jeśli chcesz odnieść sukces w przedsiębiorstwie zwinnym i zostać liderem w branży, musisz się doskonalić, a żeby było to możliwe, potrzebujesz wyborów, a nie gotowych przepisów, jak to zrobić.

Zatem to właśnie podkreślenie możliwości, a nawet konieczności wyboru sposobu pracy (WoW) wyróżnia podejście DA w stosunku do pojedynczych metodyk, podejść czy frameworków. DA mówi wprost, że nie ma najlepszych praktyk, a każda działa dobrze w niektórych sytuacjach, a niewystarczająco dobrze w innych. Dlatego podejście DA zachęca, żeby wybierać lub łączyć takie podejścia zwinne, które są najlepsze dla kontekstu Twojego projektu, zespołu czy organizacji. DA po prostu pomaga przyjąć najlepszy zwinny proces, który w miarę upływu czasu będzie doskonalony. W jaki sposób?

Twórcy DA opracowali technikę, którą nazywają ukierunkowanym ciągłym doskonaleniem (GCI), polegającą na korzystaniu z serii pętli informacji zwrotnych płynących z filozofii Kaizen (Kaizen loop). Zespoły mogą korzystać ze sprawdzonych wskazówek lub też samodzielnie identyfikować techniki, które mogłyby zadziałać w ich kontekście projektowym.

Obojętnie, czy potrzebujesz zbudować zespół pod konkretny projekt, stworzyć strategię testowania, a może tylko rozwiązać swoje problemy z wydawaniem produktu – DA daje Ci podpowiedzi i podsuwa pytania, na które potrzebujesz odpowiedzieć, żeby móc wybrać najlepsze rozwiązanie dla danego problemu, przy uwzględnieniu kontekstu, w jakim działasz.

Te i inne inspiracje znajdziemy właśnie w książce Choose Your WoW!, stanowiącej najnowszą wersję zestawu narzędzi DA. Jej autorami są Scott Ambler oraz Mark Lines – główni ambasadorzy DA w PMI, i twórcy podejścia DAD (Disciplined Agile Delivery), powstałego pierwotnie w IBM. Marka Linesa mieliśmy okazję poznać podczas ubiegłorocznego XV Kongresu PMI Poland Chapter, na którym prelegenci przybliżali tematykę związaną z trendami Post Agile. Niezwykle interesujący wywiad z samym Markiem Linesem, wprowadzający nas w świat Disciplined Agile, ukazał się w 31 numerze Strefy PMI i jest dostępny na portalu strefapmi.pl. Książka Choose Your WoW! jest też dostępna w cyfrowej formie bezpłatnie dla członków PMI. Przypomnijmy, że w sierpniu 2019 r. Project Management Institute ogłosiło przejęcie Disciplined Agile od Disciplined Agile Consortium. PMI pozostaje wiodącą globalną organizacją, która nie tylko podąża za rozwojem dziedziny zarządzania projektami, ale ją również współtworzy, odpowiadając na realne problemy kierowników projektów. Połączenie organizacji oferuje unikalną wartość dla każdej osoby zaangażowanej w rozwój zwinności nie tylko jednostek czy zespołów, ale i całych przedsiębiorstw.

Większość firm, które osiągnęły sukces z adaptacji DA, miały już swoje doświadczenia w lekkich frameworkach, przykładowo w Scrumie. Co zyskały idąc o krok dalej? Liderzy DA promują sukcesy kilku znanych światowych organizacji, jak na przykład Franklin Templeton, który już w 2015 roku skorzystał z podejścia DA, aby udoskonalić adaptację technologii, PMO, a nawet, żeby usprawnić swoje procesy rozwojowe pracowników. W 2016 roku z kolei The Insurance Corporation of British Columbia (ICBC) przeszkolił ponad 250 osób w DA i przyspieszył czas dostarczania wartości dla swoich klientów, usprawnił strukturę organizacyjną, tworząc zwinne gildie ekspertów, między innymi Właścicieli Architektury, Testerów, Liderów Zespołów. Ciekawą historię i niezliczone sukcesy z DA ma również MCAP, jedna z największych niezależnych w Kanadzie firm oferujących finansowanie hipoteczne o wartości ponad 61 miliardów dolarów. W ramach transformacji usprawniono wszystkie obszary biznesowe, począwszy od procesu uwzględniania feedbacku od interesariuszy, aż po komunikację zespołową. Historie sukcesów sięgają daleko poza nasz kontynent. Tymczasem DA w Europie zyskuje coraz większą popularność, właśnie dlatego wraz z grupą wolontariuszy PMI Poland Chapter postanowiliśmy przyjrzeć się naszemu rynkowi, polskim oraz europejskim organizacjom i ich potrzebom. Mamy też nadzieję wkrótce publikować lokalne sukcesy dzięki zastosowaniu DA.

Zadaniem zespołu projektowego PMI PC dedykowanego promocji Disciplined Agile w Polsce jest nie tylko szerzenie wiedzy o DA. Wspólnie w gronie entuzjastów budujemy społeczność wokół praktyk i zestawu narzędzi Disciplined Agile, która ma na celu zwiększenie świadomości w tym zakresie i rozpoznawalności certyfikacji DA nie tylko wśród zwinnych, doświadczonych praktyków, ale również osób i organizacji, które dopiero wkraczają na swoją zwinną ścieżkę.

Najlepszym podsumowaniem tego, co chcielibyśmy dziś przekazać, będą słowa samego prezesa i dyrektora generalnego PMI Sunila Prashary: „PMI może teraz wnieść jeszcze większą wartość dla członków, zapewniając pełną gamę produktów, usług, szkoleń i certyfikatów kierownikom projektów, liderom zwinnym i ich zespołom, gdziekolwiek są w swojej karierze – czasami nawet zanim zdadzą sobie sprawę, że tego potrzebują. Niezależnie od podejścia, czy będzie to tradycyjne czy zwinne, projekt czy produkt, PMI ma wyjątkową możliwość dostarczania wartości osobom i organizacjom, którym służą”.

Pierwsze informacje o certyfikacjach Disciplined Agile są już dostępne na oficjalnej stronie internetowej PMI Poland Chapter www.pmi.org.pl. Trwają również prace nad przygotowywaniem bazy wiedzy o Disciplined Agile.

Posiadasz jeden z certyfikatów Disciplined Agile lub dopiero jesteś zainteresowany certyfikacją? Potrzebujesz wsparcia? Skontaktuj się z nami! Pomożemy znaleźć odpowiedzi na nurtujące Cię pytania. Co jeszcze możesz zyskać? Z pewnością realny wpływ na kreowanie doświadczeń oraz budowanie bazy wiedzy dla przyszłych zainteresowanych!

Kontakt z nami w Social Mediach: Społeczność Disciplined Agile lub drogą email:
anna.girdziejewska@pmi.org.pl,
katarzyna.kramarczyk-strehl@pmi.org.pl