W przeszłości praca wymagała od nas siły mięśni. Aktualnie wymaga od nas intelektu. Ale nadchodzi era, w której praca będzie wymagać od nas serca.
Minouche Shafik, dyrektor London School of Economics
Zanim zaczęłam pisać ten artykuł przeczytałam dziesiątki artykułów i wysłuchałam ponad 100 godzin wystąpień na temat prognoz dotyczących świata „po korona”, a trendy skrzętnie zapisywałam tworząc mapę trendów. Poprosiłam też o podzielenie się opinią znajomych w mediach społecznościowych oraz wolontariuszy PMI. W tym samym czasie napisałyśmy z Barbarą Mróz i Małgorzatą Zamorską dwustustronicowy Kompas Lidera oraz stworzyłyśmy kurs online, w którym zebrałyśmy najnowsze trendy w przywództwie i pracy zespołowej. Jakież było moje zdziwienie, kiedy zajrzałam do wpisu, który popełniłam 4 lata temu, na temat trendów w zarządzaniu projektami. Pierwsza myśl, która pojawiła się w mojej głowie: „przecież to wszystko już było”. Mike Rawlins w debacie na temat lidera przyszłości, na argument, że świat VUCA, czyli zmienny, niepewny, złożony i niejednoznaczny, mamy od wielu lat, odpowiedział krótko: „To prawda, ale dziś nie możemy już tego ignorować”.
Dziś w obliczu Covid-19, świat i większość z nas wydaje się być zaskoczona i przerażona. Czytamy na forach: „Bardzo chciałabym byśmy mieli jakiekolwiek scenariusze, na których możemy się oprzeć…jednak mam wrażenie absolutnej wyjątkowości sytuacji, niespotykanej od … (nawet nie wiem, kiedy). Życzę serdecznie wszystkim byśmy wiedzieli, jak reagować, odnajdywać się w zmianie, choć na ten moment rewelacyjnych rad, scenariuszy, planów, szacowań mi brak”. Covid-19 nie jest jednorazowym wyzwaniem, w przyszłości pojawią się kolejne i warto się na nie przygotować. Konkretnych planów nie mam – gdyż dzisiejszy świat jest coraz bardziej złożony, a złożoność wymaga podejścia empirycznego (Agile) w przeciwieństwie do tradycyjnego, kaskadowego, opartego na wiedzy – szacunkach, standardach, opiniach eksperckich i planach – natomiast nakreślę pewne kierunki.
Trend 1: Agile’a nie da się już ignorować
Zuzanna Skalska, analityczka trendów, ostrzega: „Na pewno trzeba też zmienić to, jak funkcjonują organizacje, które są zupełnie niedostosowane do naszych czasów. Wiele z nich już wcześniej miało ku temu okazję, ale z niej nie skorzystało. Przez ostatnie lata armie ekspertów przemierzały korporacje, szkoląc je z modnej filozofii Agile, czyli ze zwinnego zarządzania. Znudzeni pracownicy woleli sobie jednak cykać zabawne fotki na social media i następnego dnia wracali do znanych schematów. Teraz przyszedł moment na konfrontację wiedzy z praktyką”.
Trafnie ujął to jeden z uczestników dyskusji: „paradygmat filozofii agile ciągle jest czarną magią dla wielu firm”. To prawda, jeszcze wiele organizacji sprowadza Agile do zwinnego zarządzania projektami, a niektórzy wyłącznie do Scruma. Natomiast Agile to po pierwsze „BYĆ”, czyli zmiana wartości i przekonań, a następnie „DZIAŁAĆ”, czyli proces dostarczania produktu czy projektu.
Agile to stan umysłu (ang. mindset) – bycie odważnym, otwartym, wspierającym, spójnym i dostosowującym się.
Ralf Knegtmans, autor książki Zwinny Talent definiuje zwinność jako „szybkość, elastyczność i nieustanny ruch, na którą składają się: bystrość i przebiegłość – pozwalają przedsiębiorstwu zawczasu reagować na pojawiające się okazje oraz wytrzymałość, która pozwala radzić sobie z rosnącym rozchwianiem rynku i silnymi, nieprzewidywalnymi zmianami”.
Michał Rączka podczas #livezliderem przypomniał, że zwinności nie da się wdrożyć, choć niektórzy takie wdrożenia oferują. „Aby zwinność pojawiła się w organizacji, to musimy zacząć od siebie i rozwijać zwinność osobistą. Nie da się kupić dyskietki ze zwinnym oprogramowaniem i zainstalować w organizacji, dlatego transformacja Agile zajmuje czasami kilka lat. Oczywiście są pomoce. Ja też na początku zaczynałem od metod, bo to jest łatwiejsze, a potem dopiero ten ‘agile mindset’ zaczął mnie nurtować”.
Trend 2: Teaming i autentyczne przywództwo w służbie
Teaming charakteryzujący się czterema typami zachowań: zabieranie głosu, eksperymentowanie, współpraca i refleksja, to przełomowe myślenie o organizacji uczącej się i przywództwie stworzone przez Amy Edmondson. W dzisiejszym zmiennym i złożonym świecie, sukces organizacji zależy od elastyczności, koordynacji i współpracy, przy czym wymaga mniejszej struktury i stabilności zespołów jak to było do tej pory. Teaming można porównać do turkusowego paradygmatu myślenia, który wymaga odpowiedniego stylu przywództwa, gdzie lider odpowiada za stworzenie warunków do współpracy, które charakteryzuje przekraczanie granic, uczenie się na błędach, psychologiczne bezpieczeństwo oraz przeformułowywanie z celem uczenia się.
W czasach kryzysu, kiedy często nie wiemy CO zrobić ani JAK to osiągnąć – według modelu Eddiego Obenga jesteśmy zagubieni we mgle (ang. lost in the fog), nie sprawdzą się ani dobre, ani najlepsze praktyki, konieczne jest zdyscyplinowane odkrywanie i adaptowanie się. W takiej rzeczywistości najlepszym kompasem będą nasze wartości i przekonania i autentyczny styl przywództwa.
Autentyczne przywództwo koncentruje się na prawdziwości i rzeczywistości przywództwa, a najważniejszą rzeczą jest tu zaufanie. Bill George przeprowadzając wywiady z liderami, którzy odnieśli sukces, odkrył, że autentyczni przywódcy mają prawdziwe pragnienie służenia innym, znają siebie i czują się swobodnie, aby kierować się swoimi podstawowymi wartościami. Demonstrują zrozumienie swojego celu, mają silne wewnętrzne poczucie słuszności, nawiązują ufne relacje z innymi, wykazują się samodyscypliną i działają zgodnie ze swoimi wartościami, a także są pasjonatami swojej misji – działają z serca. Rozwijają również współczucie, pasję, więź i spójność.
Trend 3: Nowa rola Project Managera
PMI już od kilku lat, z chwilą wprowadzenia The PMI Talent Triangle™, promuje nową rolę Project Managera – lidera zmiany, który pomaga organizacji zmieniać się lepiej i szybciej niż konkurencja. To już nie forsujący strażnik, który pilnuje, aby zespół dostarczał na czas, zgodnie z wymaganiami i budżetem, a lider służebny, który kieruje się sercem. Dziś bardziej niż realizacji planu oczekuje się koncentracji na wartości i adaptacyjności do zmieniającego się otoczenia. Dzisiejszy Project Manager jest odpowiedzialny za realizację korzyści zgodnie ze strategią organizacji, więc dodatkowo musi znać strategię oraz otoczenie biznesowe firmy.
W szóstym wydaniu PMBOK® Guide po raz pierwszy pojawił się osobny rozdział na temat roli Project Managera, a listę cech rozpoczyna autentyczny – akceptuje ludzi takimi, jacy są i wykazuje się prawdziwą troską w stosunku do innych. Dodam, że zna, akceptuje i troszczy się również o siebie – samoświadomość i odporność psychiczna (ang. resilience) to dziś najczęściej pojawiające się kompetencje lidera. Osoby o dużej rezyliencji nie różnią się liczbą błędów i porażek, tylko sposobem reagowania na nie, są bardziej odporne na stres, choć jego ilość jest taka sama. Kolejne cechy to taktowny, kreatywny, otwarty na różnorodność i inteligentny emocjonalnie. Ken Blanchard w Servant Leadership w praktyce podkreśla, że „największe sukcesy odnoszą ci przywódcy służebni, którzy nauczyli się być uważnymi, empatycznymi słuchaczami”. Więcej na temat empatii przeczytacie w artykule Barbary Mróz, który ukazał się w 28. wydaniu Strefy PMI.
Gdy świat wypowiada wojnę koronawirusowi, Jacinda Ardern, premier Nowej Zelandii, stawia na język ciepły i włączający, który budzi poczucie solidarności: „Bądź miły. Jesteśmy w tym razem”. Nową Zelandię nazywa natomiast „naszym pięciomilionowym zespołem”. W trudnych chwilach łączy empatię ze skutecznością – odważnie podejmuje decyzje dostosowując się do sytuacji. Podobnie Project Manager, jak słusznie zauważył jeden z dyskutantów, „powinien głównie łączyć, a nie dzielić, to lider komunikacji, stosowania nowych metod/technik, dobrych praktyk”.
Trend 4: Wirtualna rzeczywistość
Czy nam się to podoba, czy też nie, dzisiejsze miejsce pracy nie jest już definiowane przez mury biurowca. Pewnie większość z nas już się zgodzi, że posiadanie rozproszonego zespołu ma sens, jednak, aby efektywnie współpracować, musimy pokonać wiele wyzwań. Można je podzielić na dwie grupy: dane nam z góry, czyli dystans, różnice czasowe i technologia oraz te stworzone przez zespół. Organizacje muszą wykorzystać te dane poprzez skuteczny rozwój kompetencji kulturowo-interpersonalnych (kultura, zaufanie i przywództwo). Technologia jest tu tylko jednym z elementów większej układanki i jest mniej ważna niż techniki interakcji, takie jak zasady komunikacji i współpracy, odpowiedni styl przywództwa, regularne zaplanowane spotkania wirtualne czy okazjonalne spotkania stacjonarne. Świadomość różnic kulturowych, budowanie zaufania i zdolności przywódcze mają kluczowe znaczenie dla efektywnej współpracy.
W podstawowym ujęciu zadania poszczególnych członków zespołu mogą być podzielone na trzy etapy: do zrobienia -> w trakcie -> zrobione. Oczywiście w miarę potrzeb zespoły mogą dodać więcej etapów pracy takich jak: zablokowane lub testowane. Dodatkowe kolumny mogą zdać egzamin w sytuacji, w której część pracy staje się wąskim gardłem (zablokowane).
Trend 5: Wzrost wartości project managementu
Project management z niszowej dziedziny stał się obszarem o strategicznym znaczeniu. Już przed pandemią prognozy były optymistyczne – do 2027 r. siła robocza w obszarze zarządzania projektami ma wzrosnąć o 33 procent. Oznacza to, że w tym czasie powstanie 22 mln nowych miejsc pracy, a do 2027 r. organizacje będą potrzebować prawie 88 mln osób pracujących na stanowiskach związanych z zarządzaniem projektami (raport Project Management Job Growth and Talent Gap 2017–2027, PMI 2017). Trudno dziś oszacować skutki nadchodzącego kryzysu i ich wpływ na rynek zatrudnienia, natomiast dla gotowych do nowej roli Project Managerów nie powinno zabraknąć pracy przy projektach transformacyjnych, których liczba wzrośnie.
Biorąc pod uwagę, że praca projektowa jest częścią każdej zmiany, project management nie jest już zarezerwowany wyłącznie dla Project Managerów. Cytując Mike’a De Prisco: „w PMI lubimy mówić, że umiejętności zarządzania projektami są niezbędne niezależnie czy masz 5 czy 75 lat – tak samo się przydadzą młodemu człowiekowi do zaplanowania projektu zuchowego jak i zaprawionemu profesjonaliście”.
Źródła:
Trendy 2016: https://agilepmo.pl/10-trendow-2016-w-zarzadzaniu-projektami/
Debata: What it is to be a leader of others for processes of significant transitional change in VUCA world?, https://youtu.be/6UhGz28uzSg
Teaming: https://youtu.be/bSKyseWk7so
[ENG] Project management, agile and teal passionate with over 20 years of experience in global projects and programs in various sectors and industries. Agile coach, mentor, business trainer and volunteer. She specializes in transitions and transformations, combining traditional and agile approaches. AgilePMO Founder, Kozminski University Program Director, creator of innovative training programs and business solutions in the field of managing and leading projects, teams and organisations such as Transition Manager Academy, and co-founder of the Agile Women Leadership community (Zwinna Liderka) and Agile Leadership Academy. She has been awarded “Strong Women in IT 2019” and “Strong Women in IT 2021 – Global Edition.
[PL] Pasjonatka zarządzania projektami z ponad 20-letnim doświadczeniem w globalnych projektach i programach w różnych sektorach i branżach. Ambasadorka zwinności i turkusu, mentorka, trenerka biznesu i społeczniczka. Specjalizuje się w tranzycjach i transformacjach, łącząc w nich podejścia tradycyjne i zwinne. Właścicielka AgilePMO, koordynatorka merytoryczna Akademii Leona Koźmińskiego, twórczyni innowacyjnych programów szkoleniowych i rozwiązań biznesowych z zakresu zarządzania projektami, zespołami i organizacjami oraz przywództwa takich jak Akademia Transition Managera oraz współtwórczyni Akademii Zwinnej Liderki, Akademii Zwinnego Przywództwa. Wyróżniona tytułem „Strong Women in IT 2019” oraz „Strong Women in IT 2021 – Global Edition”.