Jesteś Project Managerem, masz doświadczenie, lubisz swoją pracę, ale szukasz nowych wyzwań? Masz apetyt na więcej? Podoba Ci się to co robisz, jednak chciałbyś i czujesz, że możesz jeszcze bardziej wykorzystać swój własny potencjał? Odpowiedzią na to może być rola Transition Managera. Na czym polega i skąd jej rosnąca popularność, o tym będziecie mogli przeczytać w tym artykule.
Czym zajmuje się Transition Manager?
Rola Transition Managera (TM) jest odpowiedzią na proces migracji (ang. transition), który dotyczy wielu firm zwłaszcza w sektorze SSC (Shared Service Centre, pol. Centrum Usług Wspólnych) oraz BPO (Business Process Outsourcing, pol. Outsourcing Procesów Biznesowych). Migracja jest procesem przenoszenia systemów oraz usług i wiedzy z nimi związanych od klienta do tzw. centrów usług wspólnych lub centrów zajmujących się outsourcingiem. Osoba, która zarządza takim procesem jest nazywana Transition Managerem. Do jej obowiązków należy tak przeprowadzić cały proces migracji, aby zakończył się on sukcesem, czyli wedle określonego harmonogramu, zakresu i budżetu. Tak, to jest też definicja projektu i właśnie o tą analogię tu chodzi.
Transition Manager to tak naprawdę wyspecjalizowany Project Manager. W wielu firmach spotkać możemy osoby, które pracując jako kierownik projektu często oddelegowane do projektów migracyjnych zostają właśnie Transition Managerami. Często też w ogłoszeniach znajdziemy nawet w samej roli Transition łamane na Project Manager. Wynika to pewnie również z tego, że jest to raczej nowy rodzaj stanowiska i jeszcze nie wszystkim kojarzy się on z kompetencjami podobnymi do kierownika projektu. Nie każdy, nawet najlepszy PM, się do tego nadaje. Specjalizacja ta wymaga przede wszystkim umiejętności skupionych na jakości. Dużym atutem jest też dbałość o szczegóły, dobry TM musi być skrupulatny, powinien dokładnie pilnować zakresu i dbać o duży zespół, zarówno po stronie klienta jak i wykonawcy. Migracje to szczególne projekty, ponieważ wiążą się one ściśle z zakresem, który nie może nam umknąć z uwagi na poważne konsekwencje, jakie mogą powstać w momencie pominięcia któregokolwiek z etapów.
Do zadań Transtion Managera należy także optymalizacja procesów bądź przenoszonych usług. Najczęstszym i najbardziej podstawowym celem projektów tranzycyjnych jest obniżenie kosztów wewnątrz firmy. I tak oto możemy przenosić procesy z jednej lub kilku lokalizacji do innej, albo też oddać swoje procesy innej firmie, tak aby to ona zajmowała się naszymi procesami. Optymalizacja jest zatem jednym z ważniejszych czynników sukcesu i temu wraz z zespołem sprostać musi TM.
Skąd ta popularność?
Odpowiedź niejako nasuwa się sama. W Polsce stale rośnie popularność SSC oraz BPO. Od kilku lat obserwujemy w tych sektorach znaczący wzrost i jest to trend, którego nasilenie nieustannie rośnie. Z raportu ABSL (Association of Business Service Leaders) o sektorze nowoczesnych usług biznesowych w Polsce w 2016 r. możemy się dowiedzieć, że w stosunku do roku poprzedniego wzrost zatrudnienia w tych sektorach wzrósł o 25%. Na ten moment już 212 tys. miejsc pracy w Polsce jest związanych z centrami BPO, SSC, IT i R&D, z tego 83% to firmy zagraniczne, które zdecydowały się na przeniesienie swoich usług do Polski.
Im więcej takich firm, tym większe zapotrzebowanie na Transition Managerów. A jeśli wierzyć prognozom, zatrudnienie w BPO i SSC będzie rosło – do 2020 r. ma osiągnąć poziom 300 tys. miejsc pracy. To także wynik stale pojawiających się nowych zagranicznych inwestorów, którzy przenoszą swoją obsługę do Polski z uwagi na wykwalifikowanych pracowników i wysoką jakość dostarczanych usług. Daliśmy się poznać z dobrej strony, dlatego też coraz częściej stajemy się dobrymi partnerami wielkich korporacji, które szukają oszczędności.
Efektem tego nowego zawodu przyszłości są także nowe oferty szkoleniowe dostosowywane właśnie do tej roli. Akademia Leona Koźmińskiego do swojej oferty dołączyła w tym roku również nowy kierunek podyplomowy przygotowujący do pracy Transition Managera.
Kto może zostać Transition Managerem?
Migracje zazwyczaj nie należą do łatwych i przyjemnych. To często skomplikowany projekt z wieloma zależnymi, licznymi wymaganiami i zmianami, które często dotykają osób, które niekoniecznie chcą tym zmianom się poddać. Ktoś, kto nie lubi niepewnego otoczenia, nieustannych zmian, ciągłych wyzwań i wie, że nie poradzi sobie z projektem, gdzie na każdym rogu czyha jakaś niespodzianka albo nowa nieodkryta wiedza, śmiało może odpuścić sobie planowanie kariery w kierunku Transition Managera.
Jednak jeśli skrupulatność to Twoje drugie imię, dotychczasowe projekty i sposób ich prowadzenia to dla Ciebie bułka z masłem, to warto zastanowić się nad taką właśnie rolą. Wiedza i umiejętności „klasycznego” kierownika projektu na pewno się przydadzą. Jednak tranzycja to kolejny krok w Twoim rozwoju. Dla dużych migracji przyrównywana może być także do roli Program Managera, z uwagi na to, że w jej obrębie możemy mieć kilka mniejszych projektów, które składają nam się w jedną całość.
Idealny kandydat na TM-a to ktoś, kto łączy w sobie umiejętności dobrego przywódcy ze znajomością biznesu i technologii. Taka osoba musi mieć nie tylko pomysł na to, jak sprostać oczekiwaniom klienta, ale też dobrze przygotowany plan zrealizowania tych oczekiwań. Nie powinniśmy zapomnieć także o podstawach, czyli komunikacji. Podobnie jak w pracy Project Managera, tu też musimy się i na tym aspekcie skupić, bo bez tego nic nie zrobimy i nawet najmniejszy błąd w przekazywaniu informacji może nas i naszego klienta dużo kosztować.
Czy warto?
Oczywiście, jeśli tylko czujecie się na siłach i wierzycie w swoje przywódcze umiejętności – warto spróbować. Ten zawód zdecydowanie będzie rósł w siłę, zapotrzebowanie stale rośnie, a dobrze wykwalifikowani i doświadczeni mają szanse na bardzo dobre zarobki. To stanowisko, w którym nie ma miejsca na nudę, dostarcza ciągłych wyzwań i wymusza na nas stałe poszerzenie wiedzy i umiejętności.
[ENG] Leader, Agile ways of working enthusiast. Has over 10 years experience with multicultural teams. Support teams achieving their goals, delivering projects and solutions that are focused on meeting clients needs. People doing the work are priority number one for her and she does her best motivating and empowering them. PMP® & SAFe SPC® certified, trainer and designer of interactive workshop. In her free time, passionate of active forms of leisure, crime stories, baking and cooking.
[PL] Liderka, pasjonatka zwinnej pracy projektowej. Posiada ponad 10-letnie doświadczenie w pracy w zespołach wielokulturowych. Wspiera zespoły w osiąganiu celi i dostarczaniu projektów lub rozwiązań, które spełniają oczekiwania klienta. Wierzy, że w pracy na pierwszym miejscu są ludzie i to ich wspiera w dotarciu do celu. Projektuje gry i interaktywne warsztaty szkoleniowe. Akredytowany trener PMP® oraz SAFe SPC®. W wolnym czasie fanka aktywnego wypoczynku, kryminałów, pieczenia i gotowania.