“Preparing to do the thing isn’t doing the thing. Scheduling time to do the thing isn’t doing the thing. Making a to-do list for the thing isn’t doing the thing. Telling people you’re going to do the thing isn’t doing the thing. (…) The only thing that is doing the thing is doing the thing.” ~Strangest Loop


Czterdziesty czwarty numer Strefy PMI, jest dość nietypowy, bo wyróżnienie w postaci napisania wstępniaka przypadło osobie niebędącej redaktorem naczelnym. Nietypowy jest też wyróżniony na okładce temat wiodący – wypalenie zawodowe, które w wywiadzie z dr Elżbietą Lisowską porównane zostaje do cichej pandemii. Towarzyszy nam ona od wielu lat i niestety nic nie wskazuje na jej szybki koniec. Zachęcam do zaczęcia właśnie od tych trzech stron, ponieważ niczym w samolotowej sytuacji awaryjnej, jeżeli w pierwszej kolejności nie zadbasz o siebie, nie będziesz w stanie zadbać o nic ani o nikogo innego. Wywiadem tym chcielibyśmy zapoczątkować cykl artykułów związanych ze zdrowiem psychicznym.

W bardzo obszernej w tym numerze Strefie Wiedzy znajdziesz między innymi tekst Natalii Gozdowskiej o różnorodności zespołów, bez których zrozumienia nie powinniśmy nawet siadać do realizacji, a być może inicjowania projektów; Urszuli Ćwiklińskiej – o kluczu do szczęścia w życiu i pracy oraz jej One Little Word na bieżący rok, a także artykuł Przemysława Ogórka o ryzykach (tych dobrych, jak i złych) wynikających z przyspieszającego wpływu sztucznej inteligencji na życie i pracę project managera.

Niczym na siłowni, kiedy to po masie zabieramy się za rzeźbę, po dawce wiedzy nadchodzi Strefa Praktyki. Tam (lub raczej tu, bo to strefa bardzo mi bliska), oprócz opisu karkołomnego projektu przejścia każdej z ulic Poznania autorstwa Katarzyny Kowalskiej; jak zwykle wartościowej skrzynki z narzędziami Ady Grzenkowicz; artykułu Macieja Bodycha o optymalizacji portfela projektów, czyli o tym, czy chudszy portfel na pewno jest gorszy; znajdziemy koszyk porad od Tomasza Wrzesiewskiego o tym, jak uniknąć typowych błędów przy wdrażaniu e-commerce, na przykładzie case study firmy, obok której siedziby na pewno przechodziła Katarzyna podczas swojego poznańskiego wyzwania. Nie zabraknie również wątku AI, która, jak dowodzi Aneta Kisielewska, w służbie UX może być albo pomocna, albo halucynogenna.

Strefa Wywiadu, o której już wspominałem na wstępie, wzbogacona jest między innymi rozmową z Bruno Morgante o tym, dlaczego współpraca PMO z kierownikami projektów bywa taka trudna i jak ją poprawić. Strefa PMI PC zawiera, zwykle niedostępne w tego rodzaju formatach: fotorelację z osiemnastki flagowego kongresu PMI oraz relację Kamili Chmielnickiej z pępkowego PMIthonu. Obie te opowieści zamyka Wielka Wrocławska, czyli kongres ITCORNER, który to choć nie odbywał ani w ciepłym wrześniu, ani na Partynicach, ściągnął do stolicy Dolnego Śląska tłumy entuzjastów branży IT.

W Strefie Studenta znajdziecie współartykuł naszej redakcyjnej koleżanki Małgorzaty Tobis oraz Zuzanny Czernickiej o specyfice komunikacji w młodych zespołach, a w Strefie Felietonu tradycyjne już rozważania Jerzego Stawickiego oraz naszej kolejnej redaktorki – Malwiny Szopy. A na deser nietypowe konkursy, w których to tym razem nie szybkość się liczy oraz pierwsza strona playlisty projektowej, czyli SOR (Subiektywnym Okiem Redaktorów), podczas którego, niczym Czerwone Gitary „tak bardzo się starałem” przekazać coś więcej niż tylko ciąg znaków.

A teraz, zanim pójdziesz dalej, wróć do fragmentu eseju na górze strony, lub odszukaj jego całość w internecie. Następnie, słowo the thing zastąp słowem self-care i po prostu… do the thing.

Dziękujemy, że z nami jesteś i życzymy inspirującej lektury.

Życzmy przyjemnej lektury,

Redakcja Strefy PMI

Sponsorami Strefy PMI są Altkom Akademia i Hadrone

Partnerami Wspierającymi Strefy PMI są SoftServe, Silfra Consulting, AgilePMO i Whitecom