REDAKCJA POLECA


I ty możesz zostać coachem. Agile Coacha skrzynka z narzędziami, cz. IV

I ty możesz zostać coachem. Agile Coacha skrzynka z narzędziami, cz. IV

avatarAda Grzenkowiczkw. 17, 20249 min.

Zgodnie z zapowiedzią, w tym numerze bierzemy na tapet (nie na tapetę – przyp. red.) aspekt roli Agile Coacha jako… coacha. Polskiego odpowiednika tego słowa nie można dobrze przetłumaczyć, bo coach to nie trener, jak niektórym mogłoby się wydawać. Coaching to odrębna dziedzina zajmująca się wspieraniem ludzi w dojściu do rozwiązań poprzez zadawanie pytań i wyklucza jakąkolwiek formę dyrektywności. Ponadto jest to wyjątkowa technika, która pomaga ludziom się uczyć, a nie jest sztuką uczenia innych. Sposoby jej praktykowania w pracy zwinnego lidera przybliżę Wam w dalszej części tej skrzynki.  Zacznijmy od tego, że jednak nie każdy może zostać coachem, bo…

AIUX – inteligentne doświadczenia czy pomocnik z halucynacją?

AIUX – inteligentne doświadczenia czy pomocnik z halucynacją?

avatarAneta Kisielewskakw. 9, 20247 min.

To, co wczoraj było nowością, dziś już jest standardem. Tak działa model mentalny. Ludzki mózg tworzy go dla nas automatycznie poprzez połączenie wspólnych wątków, które doświadczamy każdego dnia. Dlatego, gdy weźmiemy do ręki dowolnego pilota do telewizora, z łatwością znajdziemy odpowiedni przycisk. Doświadczenie, którego oczekują dziś użytkownicy, wymaga inteligentnego UX. Tak, to kolejny model mentalny, a AIUX to nowy paradygmat i warto go zapamiętać. Tak samo, jak to, że sztuczna inteligencja stanie się wkrótce tym, czym jest elektryczność – będzie wszechobecna i konieczna do życia. Hiperpersonalizacja Jeszcze parę lat temu, aby miło zaskoczyć użytkownika wystarczyło zwrócić do się niego po…

Projekt doznań. W 330 dni dookoła Poznania

Projekt doznań. W 330 dni dookoła Poznania

avatarKatarzyna Kowalskakw. 7, 20245 min.

Od Redakcji: Są takie artykuły, które pasują do więcej niż jednego działu. Czasem cienka bywa granica między wiedzą a praktyką. Innym razem ta praktyka jest bardziej na luzie, a czasem luz niesie ze sobą sporą dawkę wiedzy. Ten materiał jest właśnie takim rodzajem tekstu, który równie dobrze mógłby być wywiadem. Co więcej, to tak jakby wydarzenie PMI, bo dotyczy członkini naszego polskiego chaptera. Ostatecznie uznaliśmy, że oddamy pole (choć w Poznaniu, w przeciwieństwie do Krakowa, wychodzi się na dwór) samej autorce, która podjęła się karkołomnego projektu przejścia na piechotę stolicy Wielkopolski w czasie sławnych na całą Polskę remontów. Ale jeżeli…

Jak błyskawicznie poprawić terminowość w środowisku wieloprojektowym?

Jak błyskawicznie poprawić terminowość w środowisku wieloprojektowym?

avatarMarek Kowalczykkw. 3, 20248 min.

Dotrzymywanie pierwotnie ustalonych terminów realizacji projektów powinno być najważniejszym celem zarządzania projektami. Niestety, terminowość projektów jest notorycznie zła, mimo determinacji do poprawy. Szczególnie trudnym przypadkiem są środowiska wieloprojektowe. Jest tak dlatego, że stosowane powszechnie podejścia nie adresują przyczyny źródłowej problemu, którą jest zła wielozadaniowość (zławiel). W tym artykule przedstawiamy tło problemu, kierunek rozwiązania oraz praktyczny proces wiodący do szybkiego uzyskania bardzo wysokiej terminowości w środowisku wieloprojektowym. Fundamentem prezentowanego podejścia jest teoria ograniczeń Goldratta, której skuteczność potwierdzona została udanymi wdrożeniami przeprowadzonymi przez autora w firmach różnych wielkości. Terminowość jest najważniejsza Kluczem do sukcesu organizacji, w której projekty odgrywają ważną rolę, jest…

Optymalizacja portfela projektów

Optymalizacja portfela projektów

avatarMaciej Bodychmar 19, 20249 min.

Wiele firm analizuje swoje projekty pod kątem ich zasadności biznesowej, połączenia z celami ustawowymi, zależności między projektami czy w końcu pod kątem wymaganego na nie wspólnego budżetu. Cały czas jest to jednak spojrzenie „przez pryzmat sumy realizowanych i planowanych projektów”. Czego w takim razie brakuje nam do stwierdzenia, że naprawdę zarządzamy portfelem projektów? Jednym z elementów jest optymalizacja portfela projektów. Gdy popatrzymy na obowiązki menedżera portfela projektów, to jego głównym zadaniem powinna być maksymalizacja celów i wyników portfela. Podobnie jak inwestor finansowy, który chce pomnażać swoje pieniądze, nie patrzy w pierwszej kolejności w co zainwestował i że jest dumnym posiadaczem…

…wczytaj starsze artykuły

Czym jest strefa Praktyki?

Praktyczne zastosowania technik i narzędzi zarządzania projektami, pracy zwinnej i obszarów powiązanych, case studies, porady i wskazówki od profesjonalistów. Praktyka w najlepszym tego słowa znaczeniu.


Najnowsze wydanie


ZŁOTY SPONSOR