REDAKCJA POLECA


Jak uczyć zarządzania projektami w oparciu o cykl Kolba?

Jak uczyć zarządzania projektami w oparciu o cykl Kolba?

avatarŁukasz Krupakw. 18, 20257 min.

Zwinne zarządzanie projektami (Agile Project Management) to obszar, który jest dobrze znany w szczególności w środowisku IT. Zwinne praktyki są wykorzystywane praktycznie na co dzień podczas rozwoju produktów, zarządzania projektami, pracy zespołowej. Mimo, że dziedzina jest stosunkowo młoda (Agile Manifesto został spisany w 2001 r.), to w ostatnich latach stała się standardem branżowym. Niestety, polski system edukacji nie nadąża za tak dynamicznymi zmianami w nowoczesnych metodach zarządzania i nie jest jeszcze przygotowany na skuteczne nauczanie tej dziedziny. Z pomocą przychodzą tutaj firmy doradcze i szkoleniowe, czasem także prywatne uczelnie. Sporo wiedzy można zdobyć także z literatury eksperckiej czy artykułów branżowych…

Zamiast chill roomu – kultura feedbacku. Czego młode pokolenie naprawdę oczekuje od organizacji?

Zamiast chill roomu – kultura feedbacku. Czego młode pokolenie naprawdę oczekuje od organizacji?

avatarMałgorzata Konopkakw. 16, 20257 min.

Rok 2017. Wjeżdżam windą na piętro wieżowca, w którym właśnie rozpoczynam pracę. „Tutaj jest największa kuchnia, kozie mleko, miód gryczany – można korzystać do woli. Naprzeciwko pokój gier, a po prawej chill room – na zmęczenie i stres” – podpowiada koleżanka, która wdraża mnie w nowe obowiązki. „Jasne, dzięki. Czy uda mi się poznać dyrektora działu?” – wypalam nieśmiało. „Na to nie licz w najbliższym czasie. Mamy intensywny okres”. Pierwszą rozmowę z dyrektorem odbywam po sześciu miesiącach… przynosząc wypowiedzenie. Od kilku lat zajmuję się rozwojem młodych pracowników z wysokim potencjałem w jednej z największych firm w Polsce. Moim zadaniem –…

Baseball Game: Jak rozgrywać przeciwności w projektach, a nie być przez nie rozgrywanym?

Baseball Game: Jak rozgrywać przeciwności w projektach, a nie być przez nie rozgrywanym?

avatarKrzysztof Drozdmar 12, 20257 min.

Nic nigdy nie idzie zgodnie z planem. Naiwnością byłoby sądzić, że będzie inaczej. Tymczasem wiele publikacji i szkoleń z zarządzania projektami koncentruje się na idealnych scenariuszach, podczas gdy niewiele z nich oferuje praktyczne rozwiązania na momenty, kiedy projekt zaczyna się mierzyć z niepowodzeniem. Nie wystarczy zapisanie w Issue Log czy eskalowanie. Pierwsze to biurokratyczna i nieefektywna metoda. Drugie to reakcja, gdy mleko się już rozlało. Jak zatem metodycznie i skutecznie rozgrywać trudności i przeszkody w projekcie, zamiast być przez nie rozegranym? Zapraszam do skorzystania z mojej autorskiej praktyki Baseball Game. Praktyka zrodziła się w ogniu zmagań projektowych. Początek miał miejsce…

EVMS – Why numbers are important, but context may be more so

EVMS – Why numbers are important, but context may be more so

avatarRobert Mumfordmar 6, 20259 min.

One of the favorite items my grandfather left me was a plaque with Lord Kelvin’s famous quote: “I often say that when you can measure what you are speaking about, and express it in numbers, you know something about it; but when you cannot measure it, when you cannot express it in numbers, your knowledge is of a meagre and unsatisfactory kind”. My grandfather knew all about numbers – he was an electrical engineer and worked at Bell Laboratories for many years and contributed significantly to microwave development for communication. But on the flip side, you hear people talk about…

Zarządzanie Projektami 2025-2030 czyli jak GenZ, AI i praca hybrydowa zmieni naszą rolę?

Zarządzanie Projektami 2025-2030 czyli jak GenZ, AI i praca hybrydowa zmieni naszą rolę?

avatarJudyta Wolaklut 6, 20256 min.

Praca zmienia się szybciej niż kiedykolwiek wcześniej. Sztuczna inteligencja, postępująca globalizacja i różnorodność pokoleniowa w zespołach wprowadzają nowe wyzwania dla kierowników projektów. Aby skutecznie zarządzać w tym dynamicznym środowisku, potrzebne są nowe kompetencje oraz dostosowanie stylu zarządzania sobą, zespołem i projektami. Jakie umiejętności będą kluczowe dla kierowników projektów w latach 2025-2030? Jak efektywnie zarządzać wielopokoleniowymi zespołami? Jak wykorzystać AI, aby podnieść efektywność dostarczania projektów? Co czeka naszą rolę w nadchodzących 5 latach? AI – już nie narzędzie, a nowy partner w zarządzaniu projektami? Sztuczna inteligencja automatyzuje rutynowe zadania, analizuje duże zbiory danych, wspiera podejmowanie decyzji i przewiduje potencjalne ryzyka. Jednak…

…wczytaj starsze artykuły

Czym jest strefa Praktyki?

Praktyczne zastosowania technik i narzędzi zarządzania projektami, pracy zwinnej i obszarów powiązanych, case studies, porady i wskazówki od profesjonalistów. Praktyka w najlepszym tego słowa znaczeniu.


Najnowsze wydanie


ZŁOTY SPONSOR