REDAKCJA POLECA


Always Be on Time

Always Be on Time

avatarHanna Szczepańskalip 19, 20246 min.

Często na siebie narzekamy, zastanawiamy się dlaczego wciąż nie nadążamy z wykonaniem obowiązków, a deadline’y mrożą nam krew w żyłach dopiero chwilę przed ich nastąpieniem. Oczywiście za każdym razem powtarzamy „Już nigdy więcej!” Obiecujemy sobie, że następnym razem rozplanujemy pracę na kilka dni i już ostatecznie rozstajemy się z nieprzespanymi nocami. Figa! Jeszcze nikomu się to nie udało… Ale jest nadzieja!  Szczypta teorii Przyczyn ciągłego odkładania na później można doszukiwać się w tzw. „perspektywie czasowej”, czyli tym, co Phillip Zimbardo definiuje jako nasze nastawienie względem przeszłości, przyszłości i teraźniejszości. Żywimy wobec nich jakieś emocje, przekonania, a ich brzmienie nasuwa nam…

Studenckie laboratorium projektowe, czyli Samorząd Studentów Politechniki Warszawskiej

Studenckie laboratorium projektowe, czyli Samorząd Studentów Politechniki Warszawskiej

avatarPatrycja Kuźmiukcze 23, 20247 min.

Niezależnie od epoki historycznej, ludzie od zawsze angażowali się w projekty, które definiowały ich osiągnięcia i pozostawiały trwałe ślady w historii ludzkości. W ten sposób można określić budowę Wielkiego Muru Chińskiego, piramid egipskich czy wieży Eiffla, a także próbę odkrycia nowej drogi morskiej do Indii. Są to wyraźne przykłady monumentalnych projektów, które wymagały wielkich nakładów zasobów, wysiłku ludzkiego i czasu. Każdy z nich miał swoje cele – od obrony kraju, po manifestowanie potęgi i prestiżu. Wiemy już, że nawet Krzysztof Kolumb w pewnym sensie był Project Managerem… A co mogą zrobić studenci, aby nimi zostać? Realizacja projektów i zarządzanie nimi…

Zarządzanie projektami – jak ma się teoria do konkretnych działań?

Zarządzanie projektami – jak ma się teoria do konkretnych działań?

avatarBartek Rączkacze 21, 20248 min.

Aby zarządzanie projektami stało się skuteczniejsze, powstało wiele metodyk, które określają i podpowiadają, jak te projekty poprowadzić. Są to tylko ramy postępowania, którymi jednak wiele firm się inspiruje i dostosowuje je do swoich potrzeb. Czy takie zmiany i adaptacje są faktycznie najlepszą opcją, czy lepiej jednak postawić na sztywne, ale sprawdzone schematy? Przyjrzyjmy się obu tym rozwiązaniom i spróbujmy sami to ocenić. Metodyk zarządzania projektami powstało dosyć dużo. Popularne ostatnio są zwłaszcza te, które oferują zwinne podejście do projektów. Choć niektóre elementy mogą się powtarzać, to tak naprawdę każda z metodyk nadaje się najlepiej do określonego typu projektów. Jakie są…

Jak AI (nie) pomaga w zarządzaniu projektami

Jak AI (nie) pomaga w zarządzaniu projektami

avatarPatrycja Kępczykkw. 5, 20247 min.

AI zadomowiło się w naszej codzienności i coraz częściej pojawia się w dziedzinach związanych nie tylko z branżą technologiczną. Zalety sztucznej inteligencji zauważamy przy okazji prac twórczych czy zadań, na które poświęcilibyśmy za dużo czasu bez jej pomocy. Ale czy AI na pewno tylko nam pomaga i nie należy się bać? Zacznijmy jednak od początku… Początek dobrego zarządzania projektem Przed wprowadzeniem nowej technologii do pracy z projektami, warto zapoznać się z cyklem życia projektu. Mimo że termin „cykl życia” kojarzy się z zupełnie inną dziedziną, to ma dobre zastosowanie również w zarządzaniu. PMBOK® Guide w ramach cyklu życia projektu definiuje…

Słuchać, a nie słyszeć – komunikacja w młodym zespole

Słuchać, a nie słyszeć – komunikacja w młodym zespole

avatarMałgorzata Tobismar 19, 20247 min.

Współpraca i komunikacja odgrywają kluczową rolę w każdym zespole, niezależnie od wieku czy doświadczenia jego członków. Jednakże w przypadku młodych teamów aspekty te nabierają szczególnego znaczenia. Jako młodzi ludzie, często dopiero rozpoczynający swoją przygodę zawodową, napotykamy na dotąd nieznane nam wyzwania, z którymi musimy się mierzyć. Komunikacja staje się wówczas niezbędna. To dzięki niej zespoły są w stanie pokonywać braki w doświadczeniu i wykorzystywać kreatywność każdego z jej członków. Poprawna wymiana informacji, jasna komunikacja celów oraz otwarta dyskusja nad pomysłami i rozwiązaniami stają się fundamentem sukcesu, a także podstawą do realizacji założonej wizji. Praca zespołowa to istotny element w prowadzeniu i realizacji…

…wczytaj starsze artykuły

CzyM jest Strefa Studenta?

Aktualności z życia środowiska akademickiego i kół naukowych zarządzania projektami. Doświadczenia studentów oraz ich własne projekty.


Najnowsze wydanie


ZŁOTY SPONSOR