REDAKCJA POLECA


Kryzys w inwestycjach? Nie taki straszny jak go malują

Kryzys w inwestycjach? Nie taki straszny jak go malują

avatarAleksandra Sokalskamar 15, 20237 min.

Pozornie mało znaczące wydarzenia z dala od konkretnego kraju mogą powodować poważny kryzys gospodarczy. Jakie skutki za sobą niosą? Jak można na nie reagować? Czy niwelowanie strat wystarczy? Odpowiedzi na te pytania znajdziemy w poniższym artykule. Proces inwestycyjny, to wszystkie czynności, które są niezbędne do zrealizowania inwestycji, o charakterze budowlanym, podwykonawczym i przygotowawczym. Celem takiego procesu jest ukończenie i oddanie do użytkowania planowanej inwestycji. Składa się z 5 faz, przedstawionych na Rysunku 1. Rys. 1. Fazy procesu inwestycyjnegoŹródło: Opracowanie własne na podstawie: B. Grzyl; Przedsięwzięcie inwestycyjne – zagadnienia podstawowe; Autobusy: Technika, Eksploatacja, Systemy transportowe: 3/2013; s. 595 Każdy z wymienionych…

Sketchnoting – prosta recepta na problemy z nauką?

Sketchnoting – prosta recepta na problemy z nauką?

avatarZuzanna Kozyczmar 13, 20236 min.

Czy kiedykolwiek zdarzyło Ci się czuć frustrację przed ważnym egzaminem spowodowaną problemami z zapamiętaniem potrzebnego materiału? Kluczem do zrozumienia niemal wszystkich tajemnic Twoich studiów są dobrze zrobione notatki. Nie mam tutaj na myśli zapisywania kilkudziesięciu linijek tekstu w zeszycie, jak kodowano nam w głowie od najmłodszych lat na początku edukacji. Jeżeli już coś zapisujesz, to powinieneś wiedzieć, co to znaczy. Jeśli chcesz uzyskać kilka informacji dotyczących tego tematu, to ten artykuł może Cię zainteresować. Nauka przez różowe okulary Pierwszym przystankiem na drodze ku kreatywnemu zdobywaniu wiedzy może być sketchnoting. Uwielbiany przez tych, którym zdarzało się rysować bazgroły na marginesie w zeszycie.…

Houston, mamy problem… i co dalej?

Houston, mamy problem… i co dalej?

avatarAndrzej Kacperskisty 24, 20239 min.

Pojęcie „gaszenie pożarów” na dobre zagościło w nomenklaturze zarządzania projektami. Każdy kierownik projektu musi na co dzień mierzyć się z nowymi problemami. Są one wpisane w naturę projektu jako unikatowego i złożonego przedsięwzięcia dotykającego podmioty o rozbieżnych interesach. Niestety sposób rozwiązania problemu nie jest równie oczywisty jak obecność problemów w projekcie. Rozwiązywanie problemów z zakresu zarządzania stawia przed nami szereg wyzwań. Związane są one z właściwym określeniem problemu, dobraniem danych do analizy, wyciągnięciem wniosków i doborem rozwiązania. Z pomocą może przyjść nam proces rozwiązania problemu zaproponowany przez Zofię Mikołajczyk1 (rys. 1). Rys. 1. Proces rozwiązywania problemów według Z. Mikołajczyk. Źródło:…

Siła strategii komunikacyjnej

Siła strategii komunikacyjnej

avatarPatrycja Witkowskasty 21, 20237 min.

Samo istnienie organizacji w dzisiejszych czasach, nie jest celem samym w sobie. Nie odnosi ona sukcesu poprzez „kontynuowanie gatunku” oraz wyłączną żywotność tuż obok wielu innych instytucji. Organizacja to organ społeczny. Realizuje się poprzez działania wewnątrz struktury oraz poprzez swój wkład w środowisko zewnętrzne. Odpowiedzialni są za to ludzie, którzy są podstawową wartością instytucji. Podejmują się oni konkretnych działań, dążąc do realizacji wyznaczonych celów. Tutaj pojawia się rola najistotniejszej, z mojego punktu widzenia, części budowania organizacji – strategii komunikacyjnej. Niektórzy uważają ją bardziej za sztukę niż za mechanizm czy też instrument tworzenia jednostki. Po co komunikować? Początkowo należy skupić się…

Jak metodyki zwinne rozwijają produkty?

Jak metodyki zwinne rozwijają produkty?

avatarKrzysztof Jastrzębskisty 15, 20236 min.

Podczas, gdy tradycyjne podejście do zarządzania projektami zakładało ścisłe określenie zakresu prac, metody zwinne skłaniają się ku ustaleniom wykonywanym „na bieżąco”. W jaki sposób organizacje radzą sobie z definiowaniem projektu już w trakcie jego realizacji? Przyjrzyjmy się z jakich narzędzi i zasobów korzystają, aby uszczegóławiać wizję docelowego rozwiązania i gotowego produktu podczas prac. Jednym z podstawowych wyróżników metod zwinnych, takich jak Scrum czy Kanban, w porównaniu do „tradycyjnego” zarządzania projektami, jest zdecydowanie bardziej elastyczne podejście do definiowania zakresu projektu. Można o tym przeczytać w Manifeście Agile: „Bądźcie gotowi na zmiany wymagań nawet na późnym etapie (…) rozwoju. Procesy zwinne wykorzystują…

…wczytaj starsze artykuły

CzyM jest Strefa Studenta?

Aktualności z życia środowiska akademickiego i kół naukowych zarządzania projektami. Doświadczenia studentów oraz ich własne projekty.


Najnowsze wydanie


ZŁOTY SPONSOR