REDAKCJA POLECA


Renesans postanowień noworocznych

Renesans postanowień noworocznych

avatarMarcin Wilczakwrz 1, 20246 min.

Jeżeli zastanawiasz się, dlaczego porusza my ten temat w marcu (lub dowolnie innym miesiącu, w którym to czytasz) odpowiedź jest bardzo prosta. Nigdy nie jest za późno, żeby realizować jakiekolwiek postanowienia. Nie warto czekać na kolejny przełom roku, zaćmienie księżyca, kometę czy urodziny. Niech nieudane postanowienia będą czymś na kształt kosztów utopionych. Nie pozwól im decydować o przyszłości. Poniżej znajdziesz kilka przykładów nieustającej walki prosto z naszej Redakcji. Respawn Respawn, czyli tytułowy renesans, to pojęcie znane z gier komputerowych, oznaczające zaczynanie od początku z kolejnym życiem, tłumaczone jako odrodzenie się. Choć nasza rzeczywistość niekoniecznie przypomina tę ze świata na przykład Super Mario, dlaczego nie…

Dlaczego to, czego nie widać ma największe znaczenie

Dlaczego to, czego nie widać ma największe znaczenie

avatarJerzy Stawickisie 24, 20243 min.

W swojej praktyce zawodowej bardzo często spotykam się z następującym oczekiwaniem drugiej strony (klientów): daj nam/mi dobre praktyki, metody i techniki, które sprawdziły się w innych firmach podobnej branży, względnie takie, jakie wymienione są w standardach i/lub metodykach zarządzania projektami. Czyli dostarczcie receptę, której zastosowanie pozwoli na osiągnięcie oczekiwanego stanu. Jak piszą Jeffrey Pfeffer i Robert Sutton w książce Hard Facts: „People copy the most visible, obvious, and frequently least important practices”. Kopiują to… co widać. Może to być na przykład codzienne spotkanie, tablica kanban, tradycyjny harmonogram projektu, czy też MBO. I co się okazuje: gdzie indziej ta praktyka działa,…

Czego słuchać aby, projekt nie stał się tragedią. EXODUS

Czego słuchać aby, projekt nie stał się tragedią. EXODUS

avatarMarcin Wilczaksie 14, 20246 min.

W poprzednim numerze Strefy (#44), przedstawiliśmy niespełna dwugodzinną listę przebojów dobrego projektu. Zgodnie z zapowiedzią, po odsłuchaniu fazy inicjowania oraz planowania, chcemy rozwinąć wątki właściwe, tj. fazę realizacji (executing), monitorowania oraz kontroli (monitoring and controlling), a także zamykania (closing). Zapraszamy na ciąg dalszy hitów dostępnych w tej samej lokalizacji (patrz kod QR) co poprzednie. Czy osiągniemy wspólnie mityczne catharsis? Czy podświadomie zaczniesz nucić niektóre wersy podczas pracy? Zapraszamy do czytania i słuchania. Wszystkie pojawiające się poniżej utwory znajdziesz w kolejności występowania w tekście na playliście. Akt czwarty (executing) Choć samo słówko execute nie kojarzy się zbyt pozytywnie (mimo, że zawiera…

Kiedy detale przejmują dowodzenie… czyli micromanagement w akcji

Kiedy detale przejmują dowodzenie… czyli micromanagement w akcji

avatarMalwina Szopalip 18, 20244 min.

Niby każdy człowiek słyszał i wie, że mikro-kontrola ze strony kierownictwa to zgubny mechanizm i jest jedną z najbardziej demotywujących i szkodliwych praktyk w miejscu pracy. Jednak gdy wchodzimy na wyższe stanowiska często o tym „zapominamy”, nawet jeżeli sami kiedyś byliśmy w sytuacji gdy nasz przełożony drobiazgowo weryfikował co robiliśmy pomiędzy 9:45 a 10:30 i czemu tego maila pisaliśmy nie 5 a 35 minut.  Pozwólcie zatem, że w tym felietonie przywołam najważniejsze (z mojej perspektywy) skutki przesadnego dbania o szczegóły ze strony naszego kierownictwa na bazie własnych doświadczeń. Jeden z moich kierowników wchodził na spotkania zespołu, a kreatywność i chęć…

Droga ważniejsza od celu?

Droga ważniejsza od celu?

avatarJerzy Stawickilip 8, 20244 min.

Cele i zarządzanie nimi – zdaniem wielkich guru, jak i praktyków zarządzania – to najważniejsze koncepcje zarządzania. Wielokrotnie moglibyśmy bowiem przeczytać: zdefiniuj swoje – zarówno firmowe, zespołowe, jak i prywatne cele – a po ich osiągnięciu … . W miejsce kropek możemy wstawić rożne pięknie brzmiące frazy i sformułowania. A rzeczywistość? No nie jest tak różowa: pomimo stosowania różnych metod zarządzania celami często doświadczamy frustracji, niepowodzeń, porażek. Dlaczego? Bo może cel jest ważny, lecz jest „coś” ważniejszego od celu? Cel zwykle kojarzony jest z jednym i tylko jednym wskaźnikiem do osiągnięcia. Poziom sprzedaży nowego produktu osiągnie X, produkt krajowy brutto…

…wczytaj starsze artykuły

CzyM jest Strefa Felietonu?

Rozważania o życiu, projektach, zarządzaniu, psychologii i o „wszystkim tym, co ważne” w lekkiej formie i z przymrużeniem oka.


Najnowsze wydanie


ZŁOTY SPONSOR