Po rocznej przerwie śląski oddział PMI PC wraca ze swoją flagową inicjatywą, jaką jest konferencja PM Mania. Dla członków PMI Silesia organizacja ósmej edycji tego wydarzenia była sprawą honorową, ponieważ oddział powrócił „do życia” po zeszłorocznej głębokiej reorganizacji. Zespół, składający się w zdecydowanej większości z nowych członków oddziału, przy organizacji eventu miał okazję do pierwszego wspólnego przedsięwzięcia, natomiast dla najmłodszej członkini oddziału był to w ogóle pierwszy projekt, w którym uczestniczyła.


Tegoroczna konferencja, podobnie jak poprzednia edycja, zorganizowana była w formie online. Wydarzenie odbyło się w dniach 22-23 kwietnia, a jego hasłem przewodnim było Stay connected, zgodnie z którym dominującym tematem poruszanym podczas eventu były zespoły wirtualne. Pierwsze go dnia VIII. edycji PM Manii odbywały się wystąpienia prelegentów, natomiast drugi dzień przyjął formę bardziej angażującej sesji warsztatowej.

Honorowy Patronat nad konferencją objął Prezydent Katowic pan Marcin Krupa.

Gotowi? Do startu… Start!

Konferencja rozpoczęła się przywitaniem uczestników oraz rozluźniającym networkingiem, podczas którego losowo łączeni w pary słuchacze mieli okazję się poznać oraz wspólnie znaleźć rozwiązania humorystycznych i nieco abstrakcyjnych zagadek. W tym miejscu należy docenić świetną robotę wykonaną przez konferansjera konferencji – Patryka Szlęka, który w roli prowadzącego czuje się jak ryba w wodzie. Dzięki niemu wydarzenie przebiegało sprawnie, na bieżąco reagował też na wydarzenia na scenie, a zespół PMI Silesia może mu jedynie pogratulować i podziękować oraz zapewniać wszystkich zainteresowanych, że lepszego konferansjera ze świecą szukać.

Jako pierwsi scenę przejęli Piotr Drosdzol oraz Rafał Mazur z firmy FlipMind. Tematem ich prelekcji było: Jak skutecznie prowadzić w pełni realny projekt w świecie wirtualnym, podczas której podzielili się ze słuchaczami swoimi doświadczeniami i narzędziami, z których korzystają w zarządzaniu zespołami wirtualnymi w swojej codziennej pracy.

Po krótkiej przerwie konferencja przeszła tymczasowo na formę TED Talks, a w jej trakcie miały miejsce dwa krótsze wystąpienia. Jako pierwsza głos zabrała Antje Lehmann-Benz z PMI Germany, która przygotowała dla uczestników wprowadzenie do tematyki Disciplined Agile. Następnie miejsce na scenie zajął reprezentant Złotego Patrona PMI Silesia – Fujitsu Poland – Robert Sokołowski, który w wystąpieniu Crazy adventures in Program Management – to do’s and the don’ts przybliżył specyfikę zarządzania programami.

Po kolejnej moderowanej sesji networkingowej przyszedł czas na temat bezpieczeństwa psychologicznego. Po meandrach aspektów psychological safety, ze szczególnym uwzględnieniem tej problematyki w kontekście pracy zdalnej, z pewnością doświadczonego kapitana okrętu poprowadziła nas Katarzyna Romanowicz z Etta – leadership & culture.

Pierwszy dzień konferencji zakończył się prelekcją w klimacie „z przymrużeniem oka”, podczas której poruszono temat wpadek i nie do końca udanych akcji, które wydarzyły się w projektach, prowadzonych przez naszych prelegentów. Gwiazdami pogadanki Toasty Project Managera – historie prawdziwe z życia PM byli Krzysztof Ogonowski, Piotr Parys oraz Gabriel Sznajder. Dyskusja przeciągnęła się długo poza oficjalne zakończenie pierwszego dnia wydarzenia i wraz z częścią uczestników i zespołem PMI Silesia była kontynuowana prawie do północy.

Fot. PMI PC Oddział Śląsk
O swoich wpadkach projektowych opowiadali uczestnicy prelekcji „Toasty Project Managera – historie prawdziwe z życia PM”.

Hej ho, na warsztaty by się szło!

Drugi dzień konferencji to trzy warsztaty, uzupełniające wiedzę w trzech poruszonych dzień wcześniej tematach. Z racji wolnej soboty spotkania z prowadzącymi zaplanowano na godziny poranne, ze startem o godzinie 9. Uczestnicy mieli do wyboru jeden z niżej opisanych kierunków na aktywne przedpołudnie.

Komunikacja i zarządzanie w wielokulturowych zespołach wirtualnych to warsztat poprowadzony przez wieloletniego współpracownika PMI PC Irka Zyzańskiego z Coachwise. Uczestnicy otrzymali solidną porcję wiedzy na temat niuansów i specyfiki kontaktu z różnymi kulturami oraz poznali zestaw narzędzi i technik komunikacyjnych, które z pewnością ułatwią im pracę w międzynarodowym środowisku, szczególnie w przypadku pracy w realiach zespołów rozproszonych.

Warsztat Zarządzanie Programami prowadzony był przez Marcina Jackowskiego, który reprezentował Inprogress – Partnera Merytorycznego PMI Silesia. W jego trakcie uczestnicy zdobyli pokaźny zasób wiedzy na temat specyfiki zarządzania programami oraz korzyści jakie płyną z ich wprowadzenia w organizacji. W drugiej części warsztatu prowadzący przeprowadził zestaw praktycznych ćwiczeń, które w jasny sposób omawiały poszczególne elementy programu oraz zwróciły uwagę na potencjalne szanse i ryzyka, wynikające z tego podejścia.

Bezpośrednią kontynuacją tematu dotyczącego Disciplined Agile, do którego wprowadzenie miało miejsce w trakcie pierwszej prezentacji TED dzień wcześniej, był warsztat The implementation of Disciplined Agile. Jego prowadzącymi byli Frank Tassone oraz Rick Frischmann z Alvission Training. Podczas warsztatu prelegenci omówili specyfikę DA w bardziej zaawansowanej formie, przybliżyli także uczestnikom narzędzia i techniki składające się na Disciplined Agile Toolkit.

Fot. PMI PC Oddział Śląsk
„Centrum dowodzenia” konferencją, które znajdowało się w domu kierownika projektu.

Piyknie Dziynkujemy

Zespół PMI Silesia chce jeszcze raz podziękować wszystkim partnerom i patronom, bez których ta konferencja nie mogłaby się odbyć. Dziękujemy także wszystkim prelegentom i prowadzącym, którzy poświęcili swój wolny czas, by podzielić się z uczestnikami swoją wiedzą, doświadczeniami i dobrymi praktykami. Wreszcie dziękujemy także wszystkim uczestnikom, bez Waszej obecności konferencja nie miałaby racji bytu.

Do zobaczenia za rok!

PMI Silesia zachęca także do uczestnictwa w swoich pozostałych inicjatywach. Wciąż przed nami podsumowujące spotkanie ze Stefanem, początkującym Project Managerem, w przygotowaniu są także dwa inne wydarzenia. Więcej o naszych inicjatywach dowiecie się z naszych social mediów: LinkedIn oraz Facebook.

Wszelkich informacji udzielamy także pod adresem: kontakt.katowice@pmi.org.pl

Śląski oddział PMI PC mógłby wystawić drużynę piłkarską w konkurencji mieszanej – w jego szeregach znajdują się obecnie trzy kobiety oraz ośmiu mężczyzn. Oddział nie zamyka się tylko na mieszkańców Śląska, a w zespole mamy osoby z różnych stron Polski. Jeśli chcesz do nas dołączyć i pracować z nami jako wolontariusz przy kolejnych inicjatywach, napisz na nasz adres mailowy, lub odezwij się do nas poprzez wiadomość prywatną w naszych social media. Przyjmujemy osoby z każdej branży i z każdym doświadczeniem, bo sami pochodzimy z różnych środowisk i jesteśmy w różnych momentach kariery, więc na pewno znajdziesz u nas dla siebie miejsce!

Mateusz Piątek

Pochodzi ze Świętochłowic w samym centrum Górnego Śląska. Wolontariusz PMI PC od ponad półtora roku, od kilku miesięcy związany z oddziałem śląskim. Zawodowo do niedawna zajmował się koordynacją serwisu sprzętowego dla klientów z branży IT i bankowej, aktualnie poszukuje nowych wyzwań dla swojej kariery. Prywatnie miłośnik historii, gier wideo i planszowych, „złota rączka” oraz pasjonat turystyki militarnej.