Tworzenie notatek i zapamiętywanie dużej ilości informacji to część pracy PM-a. Czy można ten proces usprawnić? Tak! Używając map myśli.

Gdy zachodzi potrzeba zapamiętania większej ilości informacji z reguły pierwszym krokiem jest stworzenie hierarchicznej listy punktów, wyszczególniając kategorie i podkategorie zagadnienia. W efekcie, często kończymy na wielopoziomowej liście. Tradycyjna forma tworzenia notatek opiera się na pracy lewą półkulą, odpowiadającą za logiczne, analityczne myślenie w sposób racjonalny i liniowy. Dzięki temu możemy skupić się na szczegółach jako na pojedynczych elementach całości. Ideą pracy z mapami myśli jest zebranie i uporządkowanie informacji w taki sposób, aby zaangażować do tego procesu prawą półkulę. Korzystając z kolorów, kształtów, bazując na skojarzeniach i wyobraźni mapy myśli stają się dużo bardziej efektywną formą notowania, zapamiętywania i kojarzenia informacji.

Fot. Helion

Książka Pawła Wimmera na pewno nie należy do typowych pozycji o mind mappingu. Na próżno szukać w niej długich, monotonnych definicji, czy też skomplikowanych zagadnień z zakresu neurofizjologii. Wiedza teoretyczna jest w niej przełożona na praktyczne podejście do zagadnienia. Już po pierwszym i jedynym teoretycznym rozdziale autor przechodzi do części praktycznej, w której po krótkim wstępie przedstawia kilka aplikacji komputerowych przeznaczonych do tworzenia map myśli. Spośród zaprezentowanych aplikacji znaleźć można zarówno darmowe, takie jak XMind i MindMup, jak i płatne wersje programów – XMind Pro, który jest komercyjną wersją darmowego odpowiednika oraz iMindMap. Nikt nie powinien mieć problemu ze znalezieniem optymalnego dla siebie rozwiązania. Autor opisuje interfejs oraz działanie programów załączając odpowiednie grafiki, co dodatkowo ułatwia naukę obsługi programów, a każda kolejna strona wprowadza czytelnika w coraz bardziej rozbudowane możliwości aplikacji. Książkę zamyka rozdział o Dysku Google jako przydatnym narzędziu do przechowywania plików w chmurze. Również w tym rozdziale autor krok po kroku przedstawia między innymi praktyczne możliwości konfiguracji ustawień udostępniania plików.

Publikacja Mind mapping z komputerem. Uporządkuj swoje myśli pozwala w praktycznym podejściu poznać narzędzia do obsługi map myśli, dzięki czemu nawet osoby, które dopiero spotykają się z tym zagadnieniem mogą od samego początku tworzyć własne, użyteczne „obrazy” myśli.

Paweł Wimmer, Mind mapping z komputerem. Uporządkuj swoje myśli, Wydawnictwo Helion, Gliwice 2019, s. 231