O inicjatywach Fundacji Młodzieżowej Przedsiębiorczości oraz partnerstwie z PMI PC z Barbarą Szymczyk-Opiłką rozmawia Mateusz Łachacz


Od blisko 29 lat Fundacja Młodzieżowej Przedsiębiorczości organizuje program „Młodzieżowe miniprzedsiębiorstwo”, a według liczb prezentowanych na stronie internetowej przez ten czas uczniowie założyli w murach swoich szkół blisko 7000 miniprzedsiębiorstw. Ma Pani wiedzę o projektach, które przerodziły się później w realnie działające firmy?

Program „Młodzieżowe miniprzedsiębiorstwo”, w którym młodzież szkół ponadpodstawowych prowadzi własne firmy, kształtuje w młodych ludziach kluczowe kompetencje potrzebne w każdym aspekcie życia – zawodowego i osobistego. Są to kompetencje 4K – kreatywność, kooperacja, komunikatywność oraz krytyczne myślenie. To właśnie jest dla nas w Fundacji najważniejsze. Jeżeli młodzi ludzie rozwijają potem swój biznes na otwartym rynku – cieszymy się jeszcze bardziej. Nasi absolwenci to między innymi współzałożyciel firmy Orbital Matter, której celem jest stworzenie kosmicznej branży budowlanej czy utytułowany śląski architekt-wizjoner, szef TK Holding. Laureaci konkursu na najlepsze miniprzedsiębiorstwo w roku 2018 założyli spółkę Young Blood Group, która przez dwa lata promowała markę młodzieżowych skarpetek So!Socks. 

Sukcesy absolwentów naszych programów to także to, jak radzą sobie potem na studiach, często zagranicą, jaki mają pomysł na siebie i swoje życie. Szefowa miniprzedsiębiorstwa Take&Tie, które reprezentowało Polskę na europejskim konkursie w 2019 roku, studiuje obecnie na NYU w Szanghaju. Niedawno zjawiła się u nas z inicjatywą budowy w Polsce sieci JA (Junior Achievementprzyp. red.) Alumni, czyli organizacji aktywizującej absolwentów naszych projektów. I tym mierzymy sukces naszych uczniów i uczennic – inicjatywnością i przedsiębiorczością.

Fot. Fundacja Młodzieżowej Przedsiębiorczości

Co motywuje tylu młodych ludzi do udziału w programie?

Wszystkie projekty Fundacji realizowane są w szkołach, w ramach podstawy programowej. Aby wziąć udział w projekcie uczniowie i uczennice muszą najpierw dowiedzieć się, że jest dostępna taka oferta oraz że szkoła będzie wspierała ich w realizacji projektu. Tutaj kluczowa jest zatem rola nauczycieli i nauczycielek. To oni rozpalają tę iskrę przedsiębiorczości w młodzieży i jesteśmy im za to bardzo wdzięczni.

Jeżeli chodzi o konkurs Miniprzedsiębiorstwo Roku, który jest zwieńczeniem realizacji programu, tu już bardzo ważna jest wewnętrzna motywacja udziałowców danego miniprzedsiębiorstwa. Młodych ludzi motywuje chęć zaprezentowania swojego pomysłu, sprawdzenia czy ma on szansę na rynku. Chcą przetestować swój pomysł na biznes, zdobyć doświadczenie, odkryć swoje mocne strony i rozwinąć umiejętności. Cały proces edukacyjny związany z realizacją programu „Młodzieżowe miniprzedsiębiorstwo” daje młodzieży  cenne poczucie sprawczości i wpływu.

Nie zapominajmy o tym, że praca przy projekcie to często także świetna zabawa i możliwość nawiązania trwałych przyjaźni w klasie czy szkole.

Fot. Fundacja Młodzieżowej Przedsiębiorczości

Finaliści konkursu w Polsce co roku biorą udział w rywalizacji na arenie międzynarodowej. Co daje uczniom taka możliwość?

Zwycięski zespół reprezentuje Polskę podczas finałów europejskich, które od 3 lat mają postać Festiwalu Przedsiębiorczości GEN-E, organizowanego przez JA Europe, organizacji do której należy Fundacja Młodzieżowej Przedsiębiorczości. W GEN-E udział bierze 40 drużyn z całej Europy. Rzesza wspaniałych, uśmiechniętych, młodych ludzi prezentuje swoje dokonania na scenie, rozmawia z innymi uczestnikami i członkami komisji przy stoiskach. Wcześniej rozmawia jeszcze z komisją w formule zdalnej. Wszystko oczywiście w języku angielskim. Towarzyszą temu ogromne emocje, często spory stres. To doświadczenie daje także możliwość zobaczenia siebie w innym kontekście – jako bardzo młodego człowieka, który już odniósł fantastyczny sukces. Te coroczne spotkania pozwalają młodym ludziom nawiązać fajne kontakty z rówieśnikami z Europy, zobaczyć co robią inni i spojrzeć na swój biznes w szerszym kontekście.

Mogą także zobaczyć siebie jako członków europejskiej społeczności. Nie bez powodu organizacja JA Worldwide, której członkiem jest JA Europe, została dwukrotnie nominowana do Pokojowej Nagrody Nobla. To jest właśnie ten moment, kiedy pokazujemy młodzieży wartość współpracy, dialogu i różnorodności. Czy może być lepszy sposób na budowanie pokoju?


Które z inicjatyw prezentowanych przez uczniów zapadły Pani najbardziej w pamięć i dlaczego?

Miałam przyjemność uczestniczyć w kilkunastu konkursach. Pamiętam wielu młodych ludzi i wiele produktów, które stworzyli. Pierwszym produktem z jakim zetknęłam na konkursie był przyrząd do masażu głowy. Na początku mojej pracy w Fundacji wielkie wrażenie zrobiły na mnie eleganckie i funkcjonalne torby podróżne produkowane ze zużytych plakatów filmowych. Przez wiele lat moje płyty stały w designerskim stojaku z giętej płyty winylowej, stworzonym przez jedno z miniprzedsiębiorstw. W tym roku pojechaliśmy na konkurs z młodzieżą z miniprzedsiębiorstwa Praktymarket. Stworzyli oni unikalną platformę łączącą potencjalnych praktykantów z firmami poszukującymi stażystów.

Produkty są zatem różnorodne, ale w pamięć i tak najbardziej zapadają sami uczniowie i uczennice, szczególnie ci z charyzmą, uśmiechnięci, pełni energii, jednym słowem tacy, z którymi się dobrze rozmawia.

Fot. Fundacja Młodzieżowej Przedsiębiorczości

Na rynek pracy wkroczyli przedstawiciele pokolenia Z, które dorastało w czasach łatwego dostępu do internetu i technologii. Państwo mogliście spotkać się z nimi o wiele wcześniej niż pracodawcy. Patrząc z perspektywy programu, co wyróżnia ich na tle uczniów z wcześniejszych roczników?

Tak, dzisiejsi młodzi ludzie od dziecka mają dostęp do najnowszych technologii, nie wyobrażają sobie życia bez internetu i spędzają wiele czasu w sieci. Są pragmatyczni, ważna jest dla nich stabilizacja finansowa. Są jednocześnie delikatni i wrażliwi. Cenią indywidualizm, możliwość budowania i wyrażania własnej tożsamości oraz asertywność. Na pewno zmianę jakościową widać na poziomie szkół. Nie jest łatwo zachęcić młodych ludzi do dodatkowej aktywności. My w Fundacji mamy jednak ten przywilej, że pracujemy z młodzieżą odważną i przedsiębiorczą. To akurat się nie zmienia.


Jakie umiejętności według Pani są najbardziej potrzebne zespołom, które zdecydowały się na udział w programie?

Najważniejszy jest otwarty umysł i chęć uczenia się od innych. Taka postawa pozwoli na krytyczne podejście do swoich pomysłów, umożliwi młodemu człowiekowi rozwój i jednocześnie zabezpieczy przed mogącym się pojawić rozczarowaniem. Realizacja projektu kształtuje w młodych ludziach wytrwałość, bez której nie ma sukcesu w żadnej dziedzinie.

Jeżeli chodzi o umiejętności twarde, to niezwykle potrzebne są podstawy zarządzania projektami. Dzięki współpracy z PMI młodzież realizująca program „Młodzieżowe miniprzedsiębiorstwo” ma dostęp do  kursu e-learningowego z tego zakresu. 

Fot. Fundacja Młodzieżowej Przedsiębiorczości

Co dla uczestników programu mogą zaoferować takie organizacje jak PMI Poland Chapter?

Wsparcie takich Partnerów jak PMI Poland Chapter jest kluczowym czynnikiem dla realizacji całego projektu „Młodzieżowe miniprzedsiębiorstwo”, którego jednym z filarów jest wspieranie młodzieży przez osoby dorosłe ze środowiska biznesu. My nazywamy ich wolontariuszami. To od nich młodzież może pozyskać ważną i pomocną wiedzę na temat różnych etapów prowadzenia biznesu, poradzić się, zweryfikować swoje pomysły.

Członkowie zrzeszeni w PMI, na co dzień pracownicy firm, mają możliwość wsparcia projektu na kilka sposobów. Mogą być mentorami, doradzać konkretnym miniprzedsiębiorstwom od początku ich działalności. Mogą też dzielić się wiedzą z zakresu zarządzania projektami podczas cyklu webinariów, które wspólnie z PMI organizujemy, a także oceniać dokonania młodzieży w licznych komisjach działających na etapie kwalifikacji i finału Konkursu Miniprzedsiębiorstwo Roku. Serdecznie do takiej aktywności zachęcam.


Kiedy startuje kolejna edycja programu?

W nowym roku szkolnym zapraszamy do rejestrowania miniprzedsiębiorstw od września 2023 roku. 


Wolontariuszy i wolontariuszki, którzy chcieliby wesprzeć projekt zapraszamy do kontaktu mailowego: ngo@pmi.org.pl