SAFe® (Scaled Agile Framework) to obecnie najbardziej popularna skalowalna, zwinna metoda pracy. Podejście to ma już około 20 lat i ciągle się rozwija. Przez lata powstało wiele książek na temat zwinności. Na listach bestsellerów w tej dziedzinie nadal króluje Scrum, ale powstają też nowe publikacje. W tym te, które opisują dobre praktyki pracy w SAFe®.

Pod koniec ubiegłego roku ukazała się kolejna książka Em Campbell-Pretty, napisana wspólnie z Adrianne L. Wilson. Jako, że pierwsza książka tej autorki Tribal Unity była świetna, szybko zamówiłam The Art of Avoiding a Train Wreck. Poza autorkami, przekonał mnie sam tytuł tej książki. Podtytuł mówi, że znajdziemy w niej praktyczne rady wspierające uruchamianie oraz prowadzenie SAFe’owych pociągów. Każdy kogo interesuje ta tematyka, z pewnością się nie zawiedzie. Napisana swobodnym językiem, lekka i przyjemna książka, pełna dobrych porad, właściwego podejścia i unikania błędów. Bazuje na doświadczeniach autorek oraz osób, które zaangażowały do jej napisania.

Pozycja ta podzielona jest na siedem rozdziałów. Każdy z nich zawiera konkretne opisy wydarzeń, lub kolejnych kroków podejmowanych podczas uruchamiania ART-ów. Co istotne, wyjaśnione jest także dlaczego powinniśmy tak, a nie inaczej postępować. Wszystkie zagadnienia są jasno i klarownie objaśnione, dodatkowo pojawiają się także oznaczone ikonami ramki, które wyróżniają różne zagadnienia. Anegdoty, opatrzone ramką z ikoną kubka kawy, to przykłady z życia wzięte, którymi dzielą się różni praktycy, współtworzący książkę. Osobno wyróżnione są także krytyczne elementy, na które autorki radzą nam zwracać szczególną uwagę. Mamy też trzy rodzaje porad: pierwsze to praktyczne porady, zaczerpnięte z własnego doświadczenia autorek, drugie to porady związane z pracą w rozproszonych zespołach, a trzecie wiążą się z projektowym podejściem do pracy w organizacjach i jego finansowaniem. Dzięki przemyślanemu układowi całość czyta się bardzo dobrze. Znakomitym bonusem jest checklista, która pomoże nam w budowaniu pociągów krok po kroku.

Publikację polecam wszystkim pracującym już w SAFe®, a także tym, którzy skalują zwinne podejście dla dużych projektów bądź produktów, gdzie jest kilka zespołów. Porady zawarte w tej książce możemy wykorzystać w codziennej pracy i usprawnić nasz sposób pracy, tym samym osiągając lepsze rezultaty.

Em Campbell-Pretty, Adrienne L. Wilson, The Art of Avoiding a Train Wreck. Practical Tips and Tricks for Launching and Operating SAFe® Agile Release Trains, 2019, SpiritCast Network, s. 365