Wydawać by się mogło, że o tym, jak być bardziej efektywnym, napisano już naprawdę wszystko. Czym książka Wiktora Siegla miałaby się wyróżniać od wszystkich pozostałych dostępnych dla nas publikacji wydawnictwa MT Biznes? Przede wszystkim tym, że jako nieliczna traktuje temat efektywności osobistej holistycznie, przyglądając się w każdym z czterech rozdziałów innemu jej aspektowi. Siegel przekonuje nas, że kluczem do bycia skutecznym w każdej dziedzinie życia jest zadbanie o siebie jako o cały system 4×4, stworzony specjalnie do zarządzania swoją efektywnością. Składają się na niego: umysł, emocje, relacje oraz ciało.

Kolejną cenną lekcją, którą dała nam przeklinana przez wszystkich pandemia, jest potrzeba efektywnego działania w niepewnym czasie z błyskawicznie zmieniającymi się warunkami. Zweryfikowała treningi z zarządzania czasem i skuteczności managerskiej, na które poświęcaliśmy długie godziny, uświadamiając nam, że tak naprawdę mało kto potrafi działać w tak wymagających okolicznościach. Autor chce nas więc nauczyć skutecznego wykorzystania czasu w kierunku produktywności naszych działań i podejmowania efektywnych decyzji (tzw. iQ), łącząc to z trenowaniem zarządzania emocjami i stresem (eQ). Jednak, żadnego celu nie osiągniemy bez pełnego synergii zarządzania relacjami i współpracą (sQ), czego też da  się nauczyć. Wisienką na torcie naszej skuteczności jest osiągnięcie stanu dobrostanu, czyli efektywnego zarządzania energią, zdrowiem i finansami (pQ).

Wszystko brzmi obiecująco, ale jak, tak naprawdę, przyjrzeć się sobie w tej materii? Książkę otwiera test, który pozwala czytelnikom poznać ich osobisty profil efektywności osobistej. Jego rozwiązanie umożliwia bardziej efektywne wykorzystanie czasu czytania poradnika i skoncentrowanie się na aspektach, które są szczególnie ważne z indywidualnej perspektywy każdego z nas. Siegel przez całe swoje dzieło stara się podejść do czytelnika bardzo indywidualnie, proponując mu przyjrzenie się sobie w konkretnych życiowych sytuacjach i oferuje techniki trenowania potrzebnych umiejętności. Mając na uwadze fakt, że autor jest wieloletnim trenerem, mentorem, ale też lekarzem, możemy poczuć, że jesteśmy w dobrych rękach i dzięki lekturze właśnie tej książki wyniesiemy dla siebie metody działania, które nie przyszłyby nam wcześniej do głowy 

 Wiktor Siegel, Efektywność osobista 4×4, MT Biznes, 2021, s. 248

Fot. Helion