W naszej kulturze rezygnacja postrzegana jest tak, że ktoś się poddał, nie miał w sobie wystarczająco dużo siły i uporu by doprowadzić rozpoczętą sprawę do końca. Mamy skłonność do wychwalania ludzi, którzy pomimo wszelkich przeciwności walczą do samego końca. A gdyby tak spojrzeć na to z innej perspektywy? Wyobraź sobie, że ktoś przeanalizował za i przeciw danej sytuacji i świadomie podjął decyzje o zakończeniu angażowania się w ten temat, ponieważ jego kontynuacja nie przyniesie dla niego zysku, bądź nie zbliży go do osiągnięcia celu. W tej sytuacji, zyskał to co potencjalnie mógł utracić kontynuując daną inicjatywę.

Im więcej czasu, pracy zainwestowaliśmy w realizację zadania – tym trudniej jest podjąć decyzję o jego przedwczesnym zakończeniu. Zapominamy, że zbyt długie pozostawanie na złym kursie, kontynuacja niewłaściwego zadania to strata pieniędzy, czasu oraz naszej energii. O tym właśnie opowiada Annie Duke, autorka książki Odpuść!

Publikacja podzielona jest na cztery części, a po każdym rozdziale znajdziemy jego zwięzłe i konkretne podsumowanie. W pierwszej części autorka zachęca do przyjrzenia się, jakie konsekwencje może nieść niepodjęcie decyzji o rezygnacji z działania – opisuje to między innymi na przykładach sportowców, wspinaczy, artystów czy ludzi biznesu. Skutki mogą być tragiczne… Kolejna część, Na minusie, to wyjaśnienie dlaczego łatwiej jest odpuścić jeśli mamy już jakieś sukcesy w danej inicjatywie, czym jest koszt utopiony, a także jakim modelem mentalnym są „małpy i piedestały”. Tożsamość i inne przeszkody to trzecia część, z której dowiesz się dlaczego posiadanie jest przeszkodą w rezygnacji, dlaczego najtrudniej jest nam rezygnować z tego, kim jesteśmy oraz dlaczego nadmierny optymizm utrudnia podjęcie decyzji. Ostatnia część to ukazanie kosztów utraconych korzyści, czyli wyjaśnienie, w jaki sposób zdefiniować koszty oraz tworzyć cele, aby decyzja o rezygnacji była łatwiejsza. 

Boimy się rezygnować, bo boimy się ponieść porażkę, podczas gdy rezygnacja może być sukcesem. Dlatego też książkę polecam każdemu, kto odnajduje w sobie perfekcjonistę, dąży do osiągania celów za wszelką cenę, a także boi się podjąć decyzję o odpuszczeniu z obawy przed tym, jak rozwinie się sytuacja.Na zakończenie pozostawię Was z cytatem autorki: „Życie jest zbyt krótkie, aby poświęcać czas możliwościom, które przestały już być tego warte”.

Annie Duke, Odpuść! Dlaczego czasem warto rezygnować i nie robić wszystkiego za wszelką cenę, MT Biznes, Warszawa 2023, s. 387