Wiele osób wykonuje swoją pracę mechaniczne, nie zastanawiając się nad tym, czy sprawia im ona satysfakcję i czy pracują na stanowisku zgodnym ze swoimi predyspozycjami. Tutaj do gry wkracza rola dobrego lidera, który powinien zadbać o to, by pracownicy poczuli się bardziej spełnieni i odpowiednio wykorzystywali swoje talenty.

Pozycja Sześć typów osobowości zawodowych. Jak zrozumieć talenty oraz frustracje swoje i całego zespołu ukazuje, jak wprowadzić pozytywne zmiany w zespołach. W swojej książce autor wskazuje, że osoby pracujące na stanowisku zgodnym ze swoimi naturalnymi predyspozycjami są spełnione zawodowo i odnoszą większe sukcesy. Dlatego tak ważne jest odpowiednie zdefiniowanie talentów wśród pracowników i umiejętne ich wykorzystanie. Lencioni wymienia sześć typów talentów, które pozwalają określić jaki rodzaj pracy sprawia danej osobie najwięcej radości, a jaki powinien być unikany. W doskonały sposób zobrazowane są też frustracje pracowników, którzy na co dzień borykają się niezadowoleniem i wypaleniem zawodowym. Model zaprezentowany przez autora pozwala nie tylko zrozumieć własne talenty, ale też pomaga menadżerem i liderom poznać i wykorzystać predyspozycje członków swojego zespołu.

Książka składa się z dwóch części. Pierwsza z nich opowiada fikcyjną historię bohatera, który zdecydował się rozwiązać problem frustracji w pracy, dzięki czemu odnalazł nowy sposób myślenia. Zaczął inaczej postrzegać swoją pracę i zespół, którym zarządza. Na przykładzie historii Bulla i jego pracowników pokazane są typy osobowości, na których bazuje autor. Ta historia idealnie pokazuje, że zdefiniowanie naturalnych predyspozycji i frustracji pozwala lepiej budować zespół, a pracownicy stają się bardziej efektywni, bo są zadowoleni z wykonywanej pracy. W drugiej części natomiast szczegółowo został przedstawiony model Geniusz w Pracy oraz omówione są konkretne narzędzia do zrozumienia naturalnych uzdolnień – swoich i pracowników. Praca z tym modelem pozwala na jeszcze lepsze wzajemne zrozumienie, ale i uwidacznia braki w zespole.

Jest to świetna pozycja, która pokazuje, że należy skupiać się na tym, by pracownicy dostawali mniej zadań, które są dla nich frustrujące, a więcej takich, które przychodzą im naturalnie. Jeśli jesteś menadżerem albo liderem zespołu, który traci motywację i satysfakcję z wykonywanych obowiązków, koniecznie przeczytaj tę książkę i dowiedz się jak temu zapobiec!

Patrick Lencioni, Sześć typów osobowości zawodowych. Jak zrozumieć talenty oraz frustracje swoje i całego zespołu, MT Biznes, Warszawa 2023, s. 239