Wiele osób wykonuje swoją pracę mechaniczne, nie zastanawiając się nad tym, czy sprawia im ona satysfakcję i czy pracują na stanowisku zgodnym ze swoimi predyspozycjami. Tutaj do gry wkracza rola dobrego lidera, który powinien zadbać o to, by pracownicy poczuli się bardziej spełnieni i odpowiednio wykorzystywali swoje talenty.
Pozycja Sześć typów osobowości zawodowych. Jak zrozumieć talenty oraz frustracje swoje i całego zespołu ukazuje, jak wprowadzić pozytywne zmiany w zespołach. W swojej książce autor wskazuje, że osoby pracujące na stanowisku zgodnym ze swoimi naturalnymi predyspozycjami są spełnione zawodowo i odnoszą większe sukcesy. Dlatego tak ważne jest odpowiednie zdefiniowanie talentów wśród pracowników i umiejętne ich wykorzystanie. Lencioni wymienia sześć typów talentów, które pozwalają określić jaki rodzaj pracy sprawia danej osobie najwięcej radości, a jaki powinien być unikany. W doskonały sposób zobrazowane są też frustracje pracowników, którzy na co dzień borykają się niezadowoleniem i wypaleniem zawodowym. Model zaprezentowany przez autora pozwala nie tylko zrozumieć własne talenty, ale też pomaga menadżerem i liderom poznać i wykorzystać predyspozycje członków swojego zespołu.
Książka składa się z dwóch części. Pierwsza z nich opowiada fikcyjną historię bohatera, który zdecydował się rozwiązać problem frustracji w pracy, dzięki czemu odnalazł nowy sposób myślenia. Zaczął inaczej postrzegać swoją pracę i zespół, którym zarządza. Na przykładzie historii Bulla i jego pracowników pokazane są typy osobowości, na których bazuje autor. Ta historia idealnie pokazuje, że zdefiniowanie naturalnych predyspozycji i frustracji pozwala lepiej budować zespół, a pracownicy stają się bardziej efektywni, bo są zadowoleni z wykonywanej pracy. W drugiej części natomiast szczegółowo został przedstawiony model Geniusz w Pracy oraz omówione są konkretne narzędzia do zrozumienia naturalnych uzdolnień – swoich i pracowników. Praca z tym modelem pozwala na jeszcze lepsze wzajemne zrozumienie, ale i uwidacznia braki w zespole.
Jest to świetna pozycja, która pokazuje, że należy skupiać się na tym, by pracownicy dostawali mniej zadań, które są dla nich frustrujące, a więcej takich, które przychodzą im naturalnie. Jeśli jesteś menadżerem albo liderem zespołu, który traci motywację i satysfakcję z wykonywanych obowiązków, koniecznie przeczytaj tę książkę i dowiedz się jak temu zapobiec!
Patrick Lencioni, Sześć typów osobowości zawodowych. Jak zrozumieć talenty oraz frustracje swoje i całego zespołu, MT Biznes, Warszawa 2023, s. 239
Team leader w EY GDS Polska, na co dzień zajmuje się ryzykiem operacyjnym. W swoim zespole i nie tylko, szerzy ideę right skillingu i upskillingu, angażując się w wiele projektów, które pomagają pracownikom zdobywać nowe umiejętności. Pełna podziwu dla Pokolenia Z, wchodzącego na rynek pracy. Od 2015 roku na przekór najbliższym, szaleje za wszystkim co tureckie. Stambuł nazywa swoim drugim domem, a język i kultura tego kraju nie są jej obce.