W swojej biblioteczce mam już książki, które są skarbcem wiedzy. Ta pozycja zdecydowanie trafia na tą samą półkę, gdyż jest niewątpliwie największym zbiorem informacji o prowadzeniu biznesu z jakim do tej pory się nie spotkałam. 

Josh Kaufman napisał kompendium wiedzy dla każdej osoby, która chce założyć firmę. Nieważne, czy jest to człowiek po studiach ekonomicznych, MBA, czy jest to osoba, która nie ma pojęcia o biznesie, ale ma świetny pomysł i chce go zrealizować. Nie musisz posiadać kilku pozycji, które skupiają się na poszczególnych aspektach, bo w tej książce znajdziesz wszystkie zagadnienia, wraz z proponowanymi metodykami, narzędziami i wskazanymi zależnościami. Dzięki temu, że autor pokazuje zagadnienia jako ciąg naczyń połączonych wiesz na czym się skupić i co się stanie jak nie podejmiesz konkretnego tematu. 

Książka składa się z 11 rozdziałów. W rozdziale pierwszym autor pokazuje swoją drogę w biznesie, pisze o swoich osiągnięciach i upadkach, pokazuje jakie popełnił błędy, jakie miał złudzenia i co osiągnął dzięki wytrwałości. Osobiście polecam przeczytanie tego rozdziału na końcu. Wtedy czytelnik lepiej zrozumie, które elementy pominął i jakie zagadnienia z książki pomogą wyeliminować popełnione przez autora błędy. 

W kolejnych rozdziałach autor skupia uwagę na poszczególnych elementach biznesu: od kreowania wartości, przez marketing, sprzedaż, dostarczanie wartości, finanse, ludzki umysł, praca ze sobą i z innymi, oraz rozumienie, analizowanie i doskonalenie systemów. Autor porusza zarówno tematy związane z kompetencjami miękkimi jak i twardymi, prowadząc czytelnika przez kolejne zagadnienia. To co dla mnie jest istotne to, to że autor nie ucieka od trudnych zagadnień (jak np. finanse), ale jasno i klarownie podkreśla, czego nie ujął w książce i jakie elementy czytelnik powinien uzupełnić. Co więcej poleca konkretne pozycje, którymi powinien się zainteresować. Każdy rozdział składa się z opisu zagadnienia, wskazówek z życia autora, wskazania konkretnych narzędzi, metodyk oraz przewidywanych efektów, które czytelnik powinien osiągnąć. 

Jedno zagadnienie pozostaje dla mnie tajemnicą, a jest niezwykłym osiągnięciem autora. Tematyka pozycji jest trudna, ciężka i skomplikowana, a autor napisał ją niezwykle przystępnym językiem, który zrozumie każdy. 

Polecam książkę każdej osobie, która myśli o uruchomieniu własnego biznesu, oraz tym, którzy już uruchomili i chcą go bezpiecznie rozwijać. 

Josh Kaufman, Indywidualny Program MBA. Rozwiń praktyczne umiejętności biznesowe, Wydawnictwo MT Biznes, Warszawa 2021, s. 543 

Fot.MT Biznes