Dobitnie tykający zegar, palące do czerwoności deadliny, bombardujące telefony od rozwścieczonego klienta, zdemotywowany zespół, łatający funkcjonalności, żeby tylko projekt zmieścił się w czasie. Dołączając do branży IT, byłam przekonana, że wszystkie historie przekazywane przez znajomych o opóźnieniach w projektach to w większości wyolbrzymione mity. Rzeczywistość boleśnie uświadomiła mnie, że to nie są bajki. “Wieczne opóźnienia. Zarządzanie projektami IT” przeprowadza nas przez meandry aspektów projektu, o których bardzo rzadko mówimy głośno. Dlatego uważam, że książka powinna być obowiązkową lekturą dla każdej osoby, należącej do świata IT.

Marcin Dąbrowski chce nam pokazać, jak kluczowe w zarządzaniu projektami jest docenienie w ich realizacji czynnika ludzkiego. Technologia sama w sobie, owszem, płata figle, ale to od nas zależy, jak zarządzamy daną sytuacją. Dbanie o terminowość projektu zaczyna się już na etapie sprzedaży, o czym wiele firm zapomina, wymagając od project managerów iście magicznych umiejętności. Autor daje w swojej książce konkretne wskazówki, jak działać, kiedy wszystko w projekcie wali się i pali, a my dwoimy się i troimy, jak zarządzić kryzysem. Wszystko to poparte jest jego potężnym doświadczeniem w PMowej materii.

Książka Marcina Dąbrowskiego jest tak naprawdę przeznaczona dla przedstawiciela każdej roli, która należy do świata projektu IT – zaczynając od sprzedawcy, obiecującego klientowi magiczny termin, po strażnika całego zamieszania, jakim jest project manager, dbającego o waleczny zespół developerski, kończąc na kluczowej roli w całym tym ekosystemie, czyli kliencie. Bez właściwego zrozumienia specyfiki projektów IT ciężko uzyskać skuteczną współpracę ze strony klienta z dostawcą projektu. “Wieczne opóźnienia. Zarządzanie projektami IT” pokazuje, jak szeroka jest perspektywa zależności występujących w tej branży, dając pomysły, jak edukować klienta, żeby stał się naszym sprzymierzeńcem. Przedstawiciele innych branż z pewnością dowiedzą się podczas lektury o wielu uniwersalnych regułach świata project managementu, na które wcześniej nie zwracali uwagi. 

Marcin Dąbrowski, Wieczne opóźnienie. Zarządzanie projektami IT, Onepress, 2021, s. 240.

Fot. Helion