W ostatnim czasie obszarem mojego zainteresowania jest zagadnienie DevOps. Szukając literatury nawiązującej do tej tematyki trafiłam na Projekt Feniks. Zaintrygował mnie podtytuł Powieść o IT, modelu DevOps i o tym, jak pomóc firmie w odniesieniu sukcesu stąd postanowiłam, że będzie to mój kolejny cel książkowy. Czy książka Gene’a Kima, Kevina Behra i George’a Spafforda przypadła mi do gustu i spełniła moje oczekiwania?

Podobnie do książki Marcina Żmigrodzkiego W tym szaleństwie jest metoda. Powieść o zarządzaniu projektami pozycja przybiera formę opowiadania (pamiętnika) ubranego w nietuzinkową fabułę. Różnicą jednak jest całkowity brak bezpośrednich wyjaśnień pewnych specyficznych dla zarządzania projektami terminów, co może wymagać od niedoświadczonych managerów większego skupienia i wyłapywania kontekstów między wierszami. Książka ma charakter typowo popularnonaukowy, jest napisana w luźnym tonie, czyta się ją szybko i przyjemnie. Pozycja składa się z 320 stron ułożonych w kilkanaście krótkich i wciągających rozdziałów. Atutem powieści Projekt Feniks jest jej dostępność w wersji audiobooka.

Helion

Książka opisuje perypetie firmy z branży automotive, Parts Unlimited, przechodzącej kryzys – spada jej wartość udziałów, działania konkurencji wyglądają o wiele bardziej imponująco… Bill Palmer – główny bohater powieści – otrzymuje niechciany awans na pozycję wiceprezesa ds. eksploatacji systemów informatycznych. Od początku dotyka go seria problemów i porażek, wynikających z długoletniego zaniedbania tematów przez jego poprzedników. Jak Bill stawia czoła wyzwaniom? Przekonajcie się sami!

O ile samą książkę oceniam bardzo dobrze, to niestety nie dowiedziałam się wiele o samym DevOpsie jak obiecano w podtytule powieści. Z jednej strony czuję się zawiedziona, ponieważ poznanie tego podejścia było głównym powodem sięgnięcia po tę pozycję, z drugiej strony zaś nie żałuję – miło spędziłam czas czytając Projekt Feniks. Pozycję polecam każdemu, kto zajmuje się zarządzaniem projektami IT oraz szeroko pojętą analizą IT.

Gene Kim, Kevin Behr, George Spafford, Projekt Feniks. Powieść o IT, modelu DevOps i o tym, jak pomóc firmie w odniesieniu sukcesu, Wydawnictwo Helion, Gliwice 2016, s. 320