Żeby odpowiedzieć na to pytanie warto zacząć od przyjrzenia się umiejętnościom osoby wyspecjalizowanej w sourcingu. Na podstawowym poziomie, to po prostu pozyskiwanie kandydatów do poszczególnych procesów rekrutacyjnych, a tym co odróżnia sourcera od rekrutera jest wyspecjalizowanie się z technik wyszukiwania i kontaktowania specjalistów. Jest to główna oś obowiązków takiej osoby – nie wchodzi ona w kompetencje rekrutera, który przyszłego pracownika przeprowadza przez proces rekrutacyjny. W ostatnich latach, w związku z narastającymi trudnościami na polu rekrutacji IT, coraz więcej osób decyduje się na rozwój na tym stanowisku, bez planów na zostanie rekruterem.


Artykuł sponsorowany

Sourcer pracuje przy bardziej wymagających rekrutacjach – do ról, na które kandydaci z reguły sami nie aplikują.  W takich sytuacjach konieczny jest tzw. direct search, czyli pozyskiwanie biernych kandydatów, co bywa nie lada wyzwaniem.

Horyzont i wizerunek

Istotne jest, by sourcer skupiał się na budowaniu pozytywnych, długotrwałych relacji, które zaowocują w przyszłości, by był w stanie dokładnie przeczesać rynek w poszukiwaniu osób, które mogły wymknąć się klasycznym metodom wyszukiwania, kierując się cały czas wysoką etyką pracy i znajomością przepisów RODO. 

Źle poprowadzony kontakt, nieumiejętnie napisana wiadomość, nieodpowiednia reakcja na odmowę kandydata, to czynniki, które mogą wpłynąć negatywnie na wizerunek organizacji na rynku. Kompetentny sourcer wie, jak duży wpływ mają takie kontakty, stawia na ich jakość, a nie na zwiększanie statystyk wysłanych maili.

Fot. Stock.adobe.com

Informacja zwrotna z rynku

Szacunek do kandydata i biegłość w komunikowaniu się pozwala nawiązać lepszy kontakt z potencjalnymi przyszłymi pracownikami, jak również zebrać informację zwrotnąna temat danej roli, jak i przebiegu procesu rekrutacji.Dzięki niej można oceniać kluczowe aspekty oferty wpływające zarówno na obecną, jak i przyszłe rekrutacje. Taka wiedza pozwala wprowadzić na bieżąco zmiany czy to w procesie, czy w samej ofercie, pozwala na czas poinformować klienta o potencjalnych trudnościach i ryzykach. A o jakich konkretnie informacjach mowa? Przede wszystkim są to oczekiwania specjalistów, nie tylko te finansowe, ale także te związane z samą pracą (atrakcyjność technologii i projektu), potencjalne czynniki utrudniające znalezienie odpowiedniego kandydata czy działania konkurencji. Są to cenne dane, które trudno zebrać w inny sposób niż rozmowy ze specjalistami z rynku. Zbierane w organizacji pozwalają lepiej oceniać możliwości zatrudnienia specjalistów posiadających dane kompetencje.

Szeroka perspektywa

Mniej oczywistą rolą Talent Sourcera jest mapowanie rynku i zbieranie szczegółowych informacji na temat wszystkich zmiennych, które mogą mieć wpływ na powodzenie rekrutacji. To szersze spojrzenie na problem zatrudniania i tworzenia bazy kandydatów – prace nad tym zaczynają się na długo przed rozpoczęciem rozmów z kandydatami i pozwalają świadomie podejmować działania w procesach rekrutacyjnych. Sourcer ma odpowiednie narzędzia, by sprawnie wyszukiwać informacje na temat puli talentów, ale także kompetencje, żeby je odpowiednio analizować i oceniać. To właśnie ta druga część jest szczególnie ważna, bo na pierwszy rzut oka wiele wyników i danych może wpłynąć na mylną ocenę sytuacji rynkowej. Nieocenione jest tutaj również doświadczenie w pracy z daną branżą, czy konkretnymi kompetencjami. 

Biorąc pod uwagę powyższe aspekty, osoby specjalizujące się w obszarze talent sourcingu powinny być zawsze na bieżąco ze zmieniającymi się algorytmami i nowinkami branżowymi, ale też być bardzo biegłe w zakresie samych podstaw sourcerskiego rzemiosła. 

Fot. Stock.adobe.com

Swoboda i inicjatywa

W SoftServe, firmie IT, która zatrudnia obecnie ponad 1600 osób, nierzadko z nietypowym zestawem umiejętności, trudnym do pozyskania na rynku, sourcerzy mają szerszą rolę i sporą swobodę działania, a to pozwala na realizowanie dodatkowych projektów i inicjatyw przekładających się na jakość pracy reszty zespołu. Przykładem takich działań może być tworzenie kursów z zakresu sourcingu, dostępnych na wewnętrznej platformie, czy cykliczne tworzenie materiałów zawierających informacje o najnowszych trendach i zmianach w sposobach wyszukiwania kandydatów wpływających na efektywność poszukiwań. Wszystko odpowiednio przetestowane pod kątem realnej użyteczności w pracy.

Podsumowując, przydatność sourcera będzie zależeć w dużej mierze od tego, na ile szerokie spojrzenie na tę rolę ma organizacja i czym kieruje się w podejmowaniu decyzji dotyczących rekrutacji. Talent Sourcer może zajmować się pozyskiwaniem kandydatów na trudne wakaty, mapować rynek i dostarczać informacji zwrotnych o odbiorze oferty i oczekiwaniach kandydatów, estymować potencjał rekrutacyjny w danej kompetencji, a także dzielić się zdobywaną na bieżąco wiedzą z zespołem.