Od dawna chciałam sięgnąć po jedną z książek Brené Brown. Ogromne wrażenie wywarło na mnie jej wystąpienie The power of vulnerability na konferencji TED w Houston. Jest to jedna z najchętniej oglądanych prelekcji TED na świecie! Brené Brown od lat bada zagadnienia odwagi, wstydu i empatii. Jest autorką pięciu bestsellerów New York Timesa. Mój wybór padł na Odwagę w przywództwie.
„Do odważnych świat należy!” Za każdym razem, kiedy słyszę to powiedzenie przypomina mi się konkurs w pracy sprzed kilku lat. W pierwszej chwili miałam nawet ochotę się zgłosić, ale od razu w głowie pojawiła się myśl – po co mam brać udział, skoro i tak pewnie nie wygram? Podzieliłam się wątpliwościami z koleżanką. Bardzo zaskoczyły mnie wtedy jej słowa. Powiedziała, że często bierze udział w kilku konkursach równocześnie! Argumentowała, że jak bierze udział w kilku konkursach na raz to ma większą szansę, że jeden z nich wygra. A jak tylko w jednym – to szansa na to, że akurat ten wygra jest mała.
Odważni wygrywają konkursy, bo mają odwagę w ogóle wziąć w nich udział. Nie zniechęcają się, kiedy przegrywają, tylko próbują jeszcze raz. Odważni mają pasję, nawet jeśli inni im z tego powodu dokuczają. Osoby odważne osiągają więcej, odnoszą sukcesy i realizują swoje marzenia. Ale czym tak naprawdę jest odwaga? Wrodzoną cechą charakteru czy kompetencją, której można się nauczyć? Na to pytanie odpowiada Brené Brown na kartach tej książki. Autorka już we wstępie precyzuje, dlaczego uważa, że potrzebujemy odważnych liderów. Wskazuje też na to, co jest punktem wyjścia do budowania tytułowej odwagi.
Ostatnio bardzo interesuje mnie też zagadnienie empatii, której autorka poświęca dużo uwagi. Jeśli ciekawi Cię jak wygląda empatia w praktyce – z pewnością urzeknie Cię historia z lotniska.
Książka napisana jest w typowym dla Brené, gawędziarskim stylu. Znajdziesz w niej wiele anegdot z życia autorki. O ile urzeka mnie to w wystąpieniach Brené na żywo, to w języku pisanym może być to trudniejsze w odbiorze.
Nie lada wyzwaniem musiało być przetłumaczenie książki na język polski. Autorka używa słów, dla których bardzo trudno znaleźć polskie odpowiedniki. Osobiście mam dylemat ze słowem “vulnerability”. Zostało przetłumaczone jako „wrażliwość”, a dla mnie bardziej celne byłoby słowo „bezbronność”.
Czy jest to książka o odwadze? Dla mnie jest to przede wszystkim książka o budowaniu relacji, o życiu zgodnie z wartościami i budowaniu zaufania. Polecam ją wszystkim, którzy chcą nauczyć się pokazywać siebie i odkryć w sobie śmiałość w podejmowaniu się inspirującego przywództwa.
Brené Brown, Odwaga w przywództwie. Cztery kompetencje autentycznego lidera, MT Biznes Sp. z o.o., Warszawa 2019, s. 355
[ENG] Project Manager with 10 years of experience passionate about sharing the knowledge. Is always learning and cConfesses that she cannot start her day without a cup of coffee. Managing projects during the standard working hours was not enough for her and she joined the local PMI Wroclaw community in 2017. Sha passed the PMP exam the same year. In 2020 she was elected as the PMI Poland Chapter Board Member. Currently she is responsible for PMI Poland Chapter membership. Actively supports the PMI chapter XChange initiative and is fond of getting to know different cultures and perspectives. Enjoys hiking and playing board games. Speaker for international conferences and co-author of the book The Xchange Effect. A Virtual Journey of Cross-Country Collaboration and Co-Creation.
[PL] Kierowniczka projektów z 10 letnim doświadczeniem i pasjonatka dzielenia się wiedzą. Ciągle się uczy i wyznaje, że nie wyobraża sobie rozpoczęcia dnia bez wypicia filiżanki kawy. Zarządzanie projektami w standardowych godzinach pracy jej nie wystarcza, dlatego od 2017 roku aktywnie działa jako wolontariuszka w PMI Poland Chapter. Posiadaczka certyfikatu PMP. Od 2020 roku członkini zarządu PMI Poland Chapter. Obecnie odpowiedzialna za obszar członkostwo w PMI PC. Aktywnie wspiera globalną inicjatywę Chapter Xchange. Uwielbia chodzić po górach i grać w planszówki. Prelegentka na międzynarodowych konferencjach. Współautorka książki The XChange effect. A Virtual Journey of Cross-Country Collaboration and Co-Creation.