Od dawna chciałam sięgnąć po jedną z książek Brené Brown. Ogromne wrażenie wywarło na mnie jej wystąpienie The power of vulnerability na konferencji TED w Houston. Jest to jedna z najchętniej oglądanych prelekcji TED na świecie! Brené Brown od lat bada zagadnienia odwagi, wstydu i empatii. Jest autorką pięciu bestsellerów New York Timesa. Mój wybór padł na Odwagę w przywództwie.

Do odważnych świat należy!” Za każdym razem, kiedy słyszę to powiedzenie przypomina mi się konkurs w pracy sprzed kilku lat. W pierwszej chwili miałam nawet ochotę się zgłosić, ale od razu w głowie pojawiła się myśl – po co mam brać udział, skoro i tak pewnie nie wygram? Podzieliłam się wątpliwościami z koleżanką. Bardzo zaskoczyły mnie wtedy jej słowa. Powiedziała, że często bierze udział w kilku konkursach równocześnie! Argumentowała, że jak bierze udział w kilku konkursach na raz to ma większą szansę, że jeden z nich wygra. A jak tylko w jednym – to szansa na to, że akurat ten wygra jest mała. 

Odważni wygrywają konkursy, bo mają odwagę w ogóle wziąć w nich udział. Nie zniechęcają się, kiedy przegrywają, tylko próbują jeszcze raz. Odważni mają pasję, nawet jeśli inni im z tego powodu dokuczają. Osoby odważne osiągają więcej, odnoszą sukcesy i realizują swoje marzenia. Ale czym tak naprawdę jest odwaga? Wrodzoną cechą charakteru czy kompetencją, której można się nauczyć? Na to pytanie odpowiada Brené Brown na kartach tej książki. Autorka już we wstępie precyzuje, dlaczego uważa, że potrzebujemy odważnych liderów. Wskazuje też na to, co jest punktem wyjścia do budowania tytułowej odwagi. 

Ostatnio bardzo interesuje mnie też zagadnienie empatii, której autorka poświęca dużo uwagi. Jeśli ciekawi Cię jak wygląda empatia w praktyce – z pewnością urzeknie Cię historia z lotniska.

Książka napisana jest w typowym dla Brené, gawędziarskim stylu. Znajdziesz w niej wiele anegdot z życia autorki. O ile urzeka mnie to w wystąpieniach Brené na żywo, to w języku pisanym może być to trudniejsze w odbiorze.

Nie lada wyzwaniem musiało być przetłumaczenie książki na język polski. Autorka używa słów, dla których bardzo trudno znaleźć polskie odpowiedniki. Osobiście mam dylemat ze słowem “vulnerability”. Zostało przetłumaczone jako „wrażliwość”, a dla mnie bardziej celne byłoby słowo „bezbronność”. 

Czy jest to książka o odwadze? Dla mnie jest to przede wszystkim książka o budowaniu relacji, o życiu zgodnie z wartościami i budowaniu zaufania. Polecam ją wszystkim, którzy chcą nauczyć się pokazywać siebie i odkryć w sobie śmiałość w podejmowaniu się inspirującego przywództwa.

Brené Brown, Odwaga w przywództwie. Cztery kompetencje autentycznego lidera, MT Biznes Sp. z o.o., Warszawa 2019, s. 355