O tym jak stworzyć zespół, który odnosi sukces i wspólnie osiąga wyznaczony cel powstało mnóstwo publikacji, ale takiej książki jeszcze nie było. Krótko, z prawdziwymi przykładami, rzeczowo i na temat. Autorka, Em Campbell-Pretty, na własnym przykładzie opowiada czytelnikowi o tym, jak zbudować nie zespól, a właściwie plemię, które działa wspólnie, wspiera się i odnosi sukces w realizowanym przez siebie przedsięwzięciu. Poruszane są najważniejsze aspekty bycia zespołem i proces jego tworzenia.

Książka Tribal Unity to inspiracja dla każdego, kto zarządza zespołem. Daje nam gotowe przepisy na budowanie zespołu, jego motywowanie, rozwiązywanie problemów. Wszystko to podane nam zostaje w bardzo lekki i przyjemny sposób. Autorka obrazuje poruszane tematy mnóstwem własnych przykładów, zarówno tych zakończonych sukcesem, jak i pomyłkami, jakie się jej zdarzały. Do każdego zagadnienia prezentuje zestaw ćwiczeń, gier lub praktycznych zastosowań. Dzieli się dobrymi praktykami, które sama wykorzystała w swojej pracy. Dzięki temu czytając od razu wierzymy we własny sukces, jeśli tylko dobrze zastosujemy niektóre z praktyk, jakie nam zostają zaprezentowane. Każdy z sześciu rozdziałów książki zakończony jest podsumowaniem rozdziału. Jest też sporo innych książkowych inspiracji – Em Campbell-Pretty podaje nam całą listę publikacji, z których sama korzystała w trakcie swojej pracy.

Tribal Unity nie jest typowym podręcznikiem, ale książką – inspiracją, która zachęca nas od razu po jej lekturze do uatrakcyjnienia naszej pracy z zespołem. I choć niektóre pomysły mogą nas zaskoczyć i wydawać się wręcz absurdalne, to warto ją przeczytać i na własnym przykładzie spróbować choćby części praktyk. W końcu, jak twierdzi sama autorka, jest to lektura dla tych, którzy aspirują do posiadania wspaniałego miejsca do pracy dla siebie i swoich współpracowników. Wszystko to jest o wiele bardziej wiarygodne, ponieważ autorce się to udało i dzięki zmianie podejścia do zarządzania ludźmi udało się jej wyprowadzić tonący program na właściwe tory i zakończyć go z sukcesem.

Em Campbell-Pretty, Tribal Unity: Getting from Teams to Tribes by Creating a One Team Culture, SpiritCast Network, 2016, s. 150