Najnowsza książka Daniela H. Pinka o prostym tytule Kiedy (ang. When: The scientific secrets of perfect timing) jest doskonałym poradnikiem dla każdego, kto ma kłopot z zarządzaniem sobą w czasie. Autor przedstawia nam naukowe dowody na to, co i kiedy należy zrobić, podpowiada w jaki sposób oraz daje zestawy praktycznych porad, które pomogą nam podjąć decyzję, czy właśnie nadszedł czas na kolejny krok w naszej karierze zawodowej, czy i jak przeprowadzić trudną rozmowę z zespołem, a może czas zrobić sobie przerwę i jeśli tak, to jaką?

Podtytuł publikacji Naukowe sekrety doskonałego doboru czasu sugeruje nam, że dowiemy się także, dlaczego tytułowe „kiedy” to właśnie teraz, albo jak długo coś powinno trwać by przyniosło zamierzony efekt. I tak w istocie jest. Poza konkretnymi instrukcjami jakie otrzymujemy, dowiemy się także, dlaczego z naukowego punktu widzenia jest to odpowiednie dla nas i dla otoczenia. Zatem dla niedowiarków znajdziemy tu naukowe uzasadnienia na tezy postawione przez autora, no bo w końcu badania nie kłamią. Jest tu mnóstwo porad poczynając od tego jak zacząć dzień i jak dobry rytm dnia może nam pomóc nie tylko w karierze, ale też zwyczajnie długim, zdrowym i szczęśliwym życiu. Są konkretne zestawy ćwiczeń lub pytań, na które powinniśmy sobie odpowiedzieć zanim wykonamy kolejny krok lub podejmiemy mniej lub bardziej ważną decyzję. Jedne bardziej banalne i oczywiste, tak jak np. pozytywny wpływ regularnych drzemek na nasze funkcjonowanie, inne z kolei bardziej zaawansowane i godne naszej uwagi. Mnie osobiście bardzo spodobał się podrozdział o pięciu sposobach na obudzenie swojej motywacji w momencie kryzysu i jej spadku. To zdarza się nam lub osobom w naszym otoczeniu dość często i warto wiedzieć, jak możemy w tym temacie pomóc samemu sobie. Lub też wykorzystać przedstawioną przez Dana Pinka technikę na innych ludziach, na przykład członkach naszych zespołów projektowych.

Kiedy to pobudzająca do refleksji lektura, która, jeśli tylko zechcemy, może nam nieco pomóc w podniesieniu jakości naszego życia, przynajmniej, jeśli o chodzi o zredukowanie stresu, podniesienie satysfakcji z samego siebie. Jest to przyjemna, konkretna i treściwa książka, która ujawnia nam podstawy i daje narzędzia do rozpoznania właściwego momentu w czasie, pomagająca odpowiedzieć sobie samemu na pytanie „kiedy?”.

Daniel H. Pink, When: The Scientific secrets of perfect timing, Riverhead Books, 2018, s. 310